Olav Aukrust

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Olav Aukrust
Olav Aukrust
Olav Aukrust
Narození21. ledna 1883
Lom, Švédsko-Norsko
Úmrtí3. listopadu 1929 (ve věku 46 let)
Lom, Norsko
Povoláníbásník a učitel
Národnostnorská
StátNorskoNorsko Norsko
Manžel(ka)Gudrun Blekastad
PříbuzníLars Olsen Aukrust (bratr)
Odd Aukrust (synovec)
Kjell Aukrust (synovec)
Tor Aukrust (synovec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olav Aukrust (21. ledna 1883, Lom, Švédsko-Norsko3. listopadu 1929, Lom, Norsko) byl norský učitel a básník, představitel národního novoromantismu. Používáním venkovského nářečí přispěl k prosazování nynorsku jako literárního jazyka. Jeho básnická tvorba našla inspiraci v lidové slovesnosti, je plná obrazů norského venkovského života a přírodní symboliky. Inspirovala jej také antroposofie rakouského filozofa Rudolfa Steinera. Kritiky bývá počítán k největším norským lyrickým básníkům, ačkoliv mimo Norska se nedočkal žádného ohlasu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Olav Aukrust se narodil v obci Lom v údolí Gudbrandsdalen na statku svých rodičů, kterými byli Olav Olavsson Aukrust (1851–1931) a Mari Pålsdatter Andvord (1864–1936). První básně napsal již v mládí. Jeho vzorem byl Ivar Mortensson-Egnund a používal i jemu charakteristicky podobnou formu. Po studiích se Olav Aukrust v roce 1908 stal učitelem a vyučoval nejprve na lidové škole ve Folldalu, později pak na lidové škole v Østfoldu, aby nakonec roku 1915 sám založil lidovou školu v Dovre. Na této škole vyučovala také jeho přítelkyně Ingeborg Møllerová. Věnoval však stále více času své básnické tvorbě, v důsledku čehož byla jím založená škola již v roce 1917 zrušena. Vyučoval také v Gausdalu.

Jeho ženou byla Gudrun Blekastadová.[1] Poté, co se Olav Aukrust v prosinci 1921 stal členem Antroposofické společnosti, společně se svou manželkou při návratu z Itálie navštívil ve švýcarském Dornachu nedaleko Basileje její středisko Goetheanum.

Trpěl tuberkulózou, která poznamenala poslední roky jeho života a vedla také k jeho předčasné smrti. Zemřel roku 1929 na mozkovou mrtvici.

Farma Nordgarda Aukrusta v Lomu, kde se Olav Aukrust narodil a strávil většinu svého života, je přes léto otevřena turistům.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Himmelvarden (Nebeský ukazatel; cyklus básní, 1916)
  • Hamar i hellom (Skála v kamení; prozaická lyrika, 1926)
  • Solrenning (Východ Slunce; úryvek, 1930)
  • Norske terningar (Norské kostky; básně, 1931)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Olav Aukrust na anglické Wikipedii a Olav Aukrust na německé Wikipedii.

  1. HODNE, Ørnulf. Norsk biografisk leksikon. Olav Aukrust. Redakce Helle, Knut. Oslo: Kunnskapsforlaget Dostupné online. (Norwegian) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]