Okres Skrapar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okres Skrapar
Chybí zde svobodný obrázek
Geografie
Poloha okresu Skrapar na mapě
Poloha okresu Skrapar na mapě
Hlavní město Çorovoda
Souřadnice
Rozloha 775 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 29 874 (2014)
Hustota zalidnění 38,5 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Skrapar (albánsky: Rrethi i Skraparit) je jedním z třiceti šesti albánských distriktů. V roce 2004 měl 30.000 obyvatel. Má rozlohu 775 km².

Navazuje na okres velkého a turisticky přitažlivého města Berat. Z měst, ležících v samotné provincii, lze zmínit podhorské letovisko Poliçan (10 000 obyvatel) a Çorovodë (13 000 obyvatel). Charakter typické horské albánské vesnice si udržuje např. Bargullas.

Oblast přechází od úrodných středomořských nížin k vysokým vápencovým hřebenům pohoří Tomorri a četnými krasovými jevy (jeskyně, závrty, škrapy aj.). Mimořádně zachovalá horská společenstva jsou zahrnuta v národním parku Kulmakës - Tomorri. Klimatické podmínky vykazují rozdíly od teplých, výsušných jižních svahů až k vysokohorskému klimatu s letním výskytem sněžníků a sněhových polí. Biota sestává ze středomořské sukulentní vegetace, v nížinatých částech se pěstují fíky, olivy a vinná réva, v horských oblastech převažuje extenzivní pastevectví a drobné zemědělství. Oblastí protéká řeka Osum, do níž zaúsťuje řada periodicky vysychajících toků z horských úbočí Tomorru.

Do Skraparu je možné se dostat mezinárodní silnicí po trase ShkodërTiranaLushnjëBerat (silnice pokračuje na jih do Fieru a Vlory).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]