Okres Kuçovë

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okres Kuçovë
Chybí zde svobodný obrázek
Geografie
Poloha okresu Kuçovë na mapě
Poloha okresu Kuçovë na mapě
Hlavní město Kuçovë
Souřadnice
Rozloha 112 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 34 907 (2013)
Hustota zalidnění 311,7 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Kuçovë (albánsky Rrethi i Kuçovës) je jedním z třiceti šesti albánských okresů. V roce 2004 měl 35 000 obyvatel, jeho rozloha činí jen 112 km², a řadí se k těm nejmenším.

Kuçovský okres je jedním z nejvýznamnějších center albánského ropného průmyslu; jeho okresní městoKuçovë bylo postaveno v 50. letech ve spolupráci se sovětskými odborníky (do roku 1990 neslo název Qytet Stalin - Stalinovo město). Přestože v této době bylo vybudováno mnoho infrastruktury, ropa se zde zpracovávala již v meziválečném období. V současné době se jí však již tolik jako dříve netěží; velká část zařízení určených k těžbě je mimo provoz, někde ropa i vytéká na povrch.

Ekonomicky se jedná o chudý kraj; dříve významná průmyslová odvětví se nedokázala adaptovat na nové podmínky. Okres navíc nedisponuje turistickými atrakcemi, jako například Berat či Gjirokastër.

V časech komunistické Albánie se jednalo o uzavřenou oblast, která měla též i svůj význam v obraně země; nacházela se zde letecká základna. Dnes je zchátralá a neslouží již svému účelu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]