Okres Kuçovë

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Okres Kuçovë
Rrethi i Kuçovës
Geografie
Poloha okresu Kuçovë na mapě
Poloha okresu Kuçovë na mapě
Hlavní městoKuçovë
Souřadnice
Rozloha112 km²
Časové pásmoUTC+01:00
Obyvatelstvo
Počet obyvatel34 907 (2013)
Hustota zalidnění311,7 obyv./km²
Správa regionu
StátAlbánieAlbánie Albánie
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2AL-KC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Kuçovë (albánsky Rrethi i Kuçovës) je jedním z třiceti šesti albánských okresů. V roce 2004 měl 35 000 obyvatel, jeho rozloha činí jen 112 km², a řadí se k těm nejmenším.

Kuçovský okres je jedním z nejvýznamnějších center albánského ropného průmyslu; jeho okresní městoKuçovë bylo postaveno v 50. letech ve spolupráci se sovětskými odborníky (do roku 1990 neslo název Qytet Stalin - Stalinovo město). Přestože v této době bylo vybudováno mnoho infrastruktury, ropa se zde zpracovávala již v meziválečném období. V současné době se jí však již tolik jako dříve netěží; velká část zařízení určených k těžbě je mimo provoz, někde ropa i vytéká na povrch.

Ekonomicky se jedná o chudý kraj; dříve významná průmyslová odvětví se nedokázala adaptovat na nové podmínky. Okres navíc nedisponuje turistickými atrakcemi, jako například Berat či Gjirokastër.

V časech komunistické Albánie se jednalo o uzavřenou oblast, která měla též i svůj význam v obraně země; nacházela se zde letecká základna. Dnes je zchátralá a neslouží již svému účelu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]