Okino Torišima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okino Torišima
Okinotorišima
Okinotorišima
Okino Torišima
Okino Torišima
Stát JaponskoJaponsko Japonsko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okino Torišima (japonsky: 沖ノ鳥島) dříve nazývaný Parece Vela (portugalsky a španělsky: „vypadá jako plachta“) je nejjižnější japonský ostrov (či přesněji atol) o souřadnicích 20°25' s.š. a 136°05' v.d. Leží ve Filipínském moři – 1 740 km na jih od Tokia, 534 km na jihovýchod od nejbližšího japonského ostrova Oki Daitódžima a 567 km jihozápadně od Minami Iódžima nejbližšího ostrova souostroví Ogasawara, ke kterým administrativně náleží. Okino Torišima v japonštině znamená „Vzdálený ptačí ostrov“. Je to druhý nejvzdálenější japonský ostrov (po Minami Torišima). Okino Torišima ve skutečnosti není jedním ostrovem, ale skládá se ze tří maličkých ostrůvků:

  • Higašikodžima (東小島, „Východní ostrůvek“, rozloha 1,6 m²)
  • Kitakodžima (北小島, „Severní ostrůvek“, ve skutečnosti leží spíše na západě, rozloha 6,4 m²)
  • Minamikodžima (南小島, „Jižní ostrůvek“, umělý ostrůvek)

Ostrůvky, které vyčuhují jen 0,1 až 0,2 m nad hladinu přílivu, leží v západní části laguny obklopené podvodní korálovou bariérou, na které se tříští vlny a která se táhne 4,6 km ve východo-západním a 1,7 km v severo-jižním směru. Rozloha laguny je asi 5 km². Čtvrtý ještě menší ostrůvek (či spíše skála) se nachází na východním konci laguny. Přístup do laguny leží na jižní straně.

Spor s Čínou[editovat | editovat zdroj]

To, že podle mezinárodního práva má Okino Torišima status ostrova a ne neobývané skály (skaliska), je napadáno Čínskou lidovou republikou, která jej nazývá 冲鸟礁 (礁 znamená skála nebo útes), protože to by dalo Japonsku právo na obrovskou exkluzivní hospodářskou zónu kolem ostrova s rozlohou asi 430 000 km².

Pro ČLR je oblast důležitá z vojenského hlediska, protože leží na půl cesty mezi Tchaj-wanem a ostrovem Guam. Je velmi pravděpodobné, že v případě vojenského konfliktu mezi Čínskou lidovou republikou a Tchaj-wanem by americké jednotky umístěné na základnách na Guamu přispěchaly svému spojenci na pomoc. Při tom by musely proplout oblastí kolem Okino Torišimy a zde by je mohly zdržet čínské ponorky. Ale pro případné nasazení ponorek potřebuje námořnictvo ČLR podrobné mapy mořského dna. A právě zde je problém, protože podle mezinárodního práva může v exkluzivních hospodářských zónách (zde japonských) vykonávat cizí stát (zde ČLR) oceánografický průzkum jen se souhlasem daného státu (Japonska). A Japonsko jako spojenec USA by to zřejmě ČLR nepovolilo.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Aby se zabránilo erozi a následnému zániku ostrůvků, byl v roce 1987 odstartován projekt stavby pobřežních hrází a Higašikodžima a Kitakodžima byly obklopeny betonem. V současnosti Japonsko provádí na ostrůvcích výzkum, pozorování a údržbu hrází. V mělké části laguny mezi Higašikodžimou a Minamikodžimou byla vztyčena plošina na pilotech s heliportem.

Administrativně ostrov spadá pod obec Ogasawara, Tokio. V roce 1939 zde byla zahájena stavba námořní základny, ale se začátkem bojů druhé světové války v Pacifiku byla zastavena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]