Odpovědnost intelektuálů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Odpovědnost intelektuálů (anglicky: The Responsibility of Intellectuals) je esej napsaná americkým akademikem Noamem Chomskym. Esej byla publikována v časopisu The New York Review of Books 23. února 1967.

Esej je útokem na americkou intelektuální kulturu, o které Chomsky tvrdí, že je široce podřízena moci díky masivní indoktrinaci. Je kritický zejména k sociálním vědcům a technokratům, kteří, jak tvrdí, poskytují pseudovědecké ospravedlnění pro zločiny státu. Esej mu přinesla veřejnou pozornost jako přednímu americkému intelektuálovi v hnutí proti válce ve Vietnamu. Snad v nejdůležitějším eseji knihy Spisovatelé a zodpovědnost intelektuálů se Chomsky vrací ke svému oblíbenému tématu slovy:[1] „Mravní vina těch, kteří ignorují zločiny, jež jsou podle mravních měřítek závažné, je tím větší, čím je společnost svobodnější a otevřenější, takže mohou mluvit svobodněji a jednat účinněji, aby s těmito zločiny skoncovali.[2]

Téma eseje je inspirováno články Dwighta Macdonalda publikované po 2. světové válce, který se „ptá na otázku: do jaké míry jsou Japonci či Němci odpovědní za zvěrstva páchané svými vládami? A docela správně obrací otázku zpátky na nás: do jaké míry jsou Britové a Američané odpovědní za zvrácené teroristické bombové útoky na civilisty, zdokonalení v technice válčení západními demokraciemi vyvrcholující v Hirošimě a Nagasaki, zcela jistě patřící k nejvíce nevýslovným zločinům v historii.“[3]

V některých intelektuálních kruzích je orientace podle morálních principů považována za naivní anebo pošetilou. K tomuto druhu pitomosti nemám co říci.
— Noam Chomsky[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Responsibility of Intellectuals na anglické Wikipedii.

  1. DOMINIK, Lukáš. Světoznámý lingvista ve víru politiky. Lidové noviny. 1998, roč. 11, čís. 178, s. 28. Dostupné online. ISSN 1213-1385. 
  2. CHOMSKY, Noam. Perspektivy moci : úvahy o povaze člověka a společenského řádu. Praha: Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-491-8. S. 97. (česky) 
  3. CHOMSKY, Noam. The Responsibility of Intellectuals [online]. chomsky.info, 1967-02-23 [cit. 2009-11-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-20. (anglicky) 
  4. KLEPÁRNÍK, Vít. Vít Klepárník: Noam Chomsky [online]. Socialistický kruh [cit. 2009-11-14]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]