Observatoř Lomnický štít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Observatoř Lomnický štít
Kód observatoře059
MístoVysoké Tatry a Lomnický štít
StátSlovensko
Souřadnice
Nadmořská výška2 632 m n. m.
Založena1939
Webová stránkahttp://www.ta3.sk/l3_sk.php?p3=lso
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Observatoř Lomnický štít (slovensky Observatórium Lomnický štít) je astronomická a meteorologická observatoř, která se nachází na vrcholu Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách ve výšce 2 632  m n. m. Jde o nejvýše položené meteorologické a astronomické pracoviště na Slovensku. V padesátých letech 20. století byla k původní meteorologické stanici přistavěna astronomická laboratoř pro výzkum kosmického záření. V blízkosti observatoře se nachází nejvýše položený telefonní automat na Slovensku.

Budova observatoře byla postavena v letech 19571962 jako samostatná budova spojená s horní budovou visuté lanovky Tatranská Lomnica–Lomnický štít. Od té doby slouží k meteorologickým měřením a pozorováním Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roce 1964 se místo stalo trvalým pracovištěm astronomů z Astronomického ústavu Slovenské akademie věd. Oba ústavy spolupracují, společným a hlavním objektem pozorování je Slunce.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Observatórium Lomnický štít na slovenské Wikipedii.

  1. J. RYBÁK, R. MAČURA, P. GÖMÖRY, A. KUČERA ASTRONOMICKÝ ÚSTAV SAV, TATRANSKÁ LOMNICA O. BOCHNÍČEK, V. HORECKÁ, SLOVENSKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV, BRATISLAVA. Observatórium Lomnický Štít: meteorológia a slnečná astrofyzika [online]. Hurbanovo: Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2009? [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]