Oblévačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ukrajinská pohlednice
Dziady śmigustne, Národopisné muzeum v Krakově

Oblévačka znamená polévání děvčat na Velikonoční pondělí (Červené pondělí). Původně snad spolu s pomlázkou šlo o formu pohanského požehnání, později asi o žertovný trest za lakotu a neochotu obdarovávání obcházejících koledníků kraslicemi nebo jinými dary.

„Polévání“, je jednou z běžně praktikovaných velikonočních tradic například v Maďarsku, ale tato tradice je stále známá i na Slovensku, v Česku a v Polsku, okázale na vesnici, méně ve městech.

O pomlázce i polévání se zmiňuje již rakouský kazatel 14. století Konrád Waldhauser.[1] Polévání vodou se však na jaře praktikovalo z mnoha pohanských důvodů a Konrád Waldhauser toto interpretoval křesťansky, ale písemné záznamy spojené s vodou se pak objevují až od 19. století.[2]

V Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku je tento zvyk známý hlavně na severovýchodě Moravy. Jeden z názvů pro zvyk velikonočního polévání je šmerkust.[3] Ten je ve východních Čechách známý jako šmerkust, šmerkus, šmerkous, u Zlobického[zdroj?] je zmiňován jako šmerkouz, na Moravě jako šmigrust, šmirgust, šmergust, či šmegrust, a ve Slezsku (ve shodě s polskými názvy) jako šmigust.[4] Tento zvyk spojuje polévání se šleháním.[5] Šmerkust je identifikován jako součást pomlázky, neboť s ní má stejné pojetí.[1] Předpokládá se, že původ slova pochází z německého Schmackostern.

V Polsku[editovat | editovat zdroj]

V Polsku se mu podobá zvyk známý jako śmigus-dyngus, který se dnes projevuje i ve městech hlavně jako žertovné stříkání vody plastovými stříkačkami, známými z koupališť, někdy s přísadou voňavky. Takové žertovné opomíjení původních kořenů tradic je ovšem i kritizováno, a je nabádáno k návratu k původním významům.[6] Velikonoční pondělí je proto také lany poniedziałek (lité pondělí).

Jako zvyk polévání Poláci tuto tradici přenesli např. i do Spojených států pod názvem dyngus: Velikonoční pondělí je pak dyngus day.[7] Slovo patrně pochází z německého dingen - vykoupit se.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Śmigus-dyngus na polské Wikipedii.

  1. a b Pomlázka, ceske-tradice.cz
  2. http://is.muni.cz/el/1421/podzim2005/RLB36/za/texty_k_rozprave_na_seminare2.pdf - Věra Frolcová: Voda v české velikonoční tradici
  3. Řehtání a pomlázka, vareni.cz, Fendryska, 20.03.2008
  4. Velikonoce – červené svátky, slovane.cz, Tomáš Nový, ze dne: 16. 04. 2006
  5. Pomlázka, rozhlas.cz/plzen/, jazykový koutek Českého rozhlasu, Martin Prošek
  6. (polsky)Śmigus-dyngus: Tradycyjne oblicza
  7. (anglicky)Official Website of Dyngus Day Archivováno 13. 10. 2010 na Wayback Machine.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]