Obchodní akademie Ostrava-Poruba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obchodní akademie Ostrava-Poruba
Logo školy
Chybí zde svobodný obrázek
Zkratka OA Ostrava-Poruba
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Moravskoslezský kraj
Datum založení 2. července 1996
IZO 600017460
REDIZO 600017460
Ředitel Ing. Marie Katapodisová
Zástupce RNDr. Marcela Kepáková
Adresa Polská 1543
708 00 Ostrava-Poruba
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 300
Oficiální web http://www.oa-poruba.cz
Obory vzdělávání
  • Obchodní akademie[1]
  • Informační technologie[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní akademie Ostrava-Poruba je střední odborná škola v Ostravě. Zaměřuje se na vzdělání v oborech obchodní akademie a informační technologie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvoutřídní komunální Obchodní škola byla zřízena 7. září 1905 a v prvním roce se na škole vzdělávali pouze chlapci. Prvořadým cílem školy byla příprava studentů pro praktický život, proto se kladl důraz na kupeckou aritmetiku, účetnictví, nauku obchodní a směnkářství, nauku o zboží, obchodní korespondenci českou i německou a obchodní zeměpis. Studenti platili školné ve výši 100 korun, zápisné 6 až 10 korun a roční příspěvek 4 koruny na učební pomůcky.

V průběhu 1. světové války byl v budově školy zřízen lazaret a výuka probíhala pouze v jedné učebně. V roce 1919 v období nově vzniklé Československé republiky byla v Ostravě založena čtyřletá obchodní akademie na Žerotínově ulici, s níž byla ve třicátých letech obchodní škola spojena. Význam školy ještě vzrostl, když při ní byla roku 1924 zřízena kupecká škola pokračovací.

Nejtěžším obdobím v historii ostravské obchodní akademie byly léta 193945. Ředitelství školy dostalo příkaz k okamžitému vyklizení budovy a dočasné útočiště škola nalezla v budově měšťanské a obecné školy na ulici 30. dubna. Dopoledne se v budově vzdělávali žáci těchto škol a v odpoledních hodinách studenti obchodní akademie. Nejtěžší perzekuce však nastala v roce 1942, kdy přímo z vyučování byli odvlečeni gestapem profesoři a tajemníci školy. Po válce se život ve škole vrátil do původního stavu, obchodní akademie se vrátila do své budovy na Žerotínově ulici.

Obchodní akademie v průběhu let měnila své názvy. Od roku 1949 byla nazvána vyšší hospodářskou školou (čtyřleté studium) a hospodářskou školou (dvouleté studium). Vydání nového školského zákona v roce 1961 zavedlo název střední ekonomická škola (čtyřleté studium) a ekonomická škola (dvouleté studium).

Ostravská SEŠ svým rozsahem a významem patřila v poválečném období k největším školám v tehdejším Severomoravském kraji. Kritický nedostatek místa byl po různých provizoriích vyřešen přestěhováním do pavilonové budovy ZDŠ na Polské ulici v Ostravě-Porubě. O původní budovu na Žerotínově ulici projevila zájem nově vzniklá SEŠ umístěná v jazykové škole v Ostravě 1, nakonec ale budovu dostala ostravská konzervatoř.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obchodní akademie v Ostravě-Porubě je příspěvkovou organizací v působnosti MSK. V roce 2005 oslavila 100. výročí založení školy. K dispozici má 24 kmenových učeben, 5 odborných učeben vybavených videotechnikou a multimediální technikou v učebně jazykové, 6 učeben počítačových včetně připojení k internetu. Studenti školy mají možnost využití studentské knihovny.

Škola nabízí čtyřleté studijní obory zakončené maturitou: Obchodní akademie a Informatika v ekonomice.

Studijní obory[editovat | editovat zdroj]

  • Obchodní akademie (63-41-M/02)
    • Obchodní akademie s rozšířenou výukou účetnictví a daní
    • Obchodní akademie s rozšířenou výukou informatiky
  • Informační technologie (18-20-M/01)

Certifikáty[editovat | editovat zdroj]

Studenti mohou na škole složit státní zkoušku z kancelářského psaní na klávesnici prostřednictvím Těsnopisného ústavu v Praze a získat mezinárodní certifikát ECDL – "řidičák na PC" nebo jazykovou zkoušku SCATE.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]