Očista: Anarchie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Očista: Anarchie
Základní informace
Původní názevThe Purge: Anarchy
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
FrancieFrancie Francie
Jazykangličtina
Délka103 min
Žánryfilmový horor
filmový thriller
dystopický film
akční film
ScénářJames DeMonaco
RežieJames DeMonaco
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleFrank Grillo
Carmen Ejogo
Zach Gilford
Kiele Sanchez
Cástulo Guerra
… více na Wikidatech
ProdukceMichael Bay
Jason Blum
Bradley Fuller
Andrew Form
HudbaNathan Whitehead
KameraJacques Jouffret
StřihTodd E. Miller
Výroba a distribuce
Premiéra2014
17. července 2014 (Maďarsko)
31. července 2014 (Německo)
Produkční společnostiBlumhouse Productions
Platinum Dunes
DistribuceUIP Duna
Netflix
Rozpočet9 mil. $
Tržby110,6 mil. $
Předchozí a následující díl
Očista Očista: Volební rok
Očista: Anarchie na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Očista: Anarchie (v anglickém originále The Purge: Anarchy) je americký dystopický hororový film režírovaný Jamesem DeMonaco. Jedná se o druhé dílo z franšízy Očista. Ve filmu hrají Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford, Zoë Soul a Michael K. Williams. Edwin Hodge si zopakoval roli z prvního filmu. Film měl premiéru 18. června 2014.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v dystopické budoucnosti, ve Spojených státech amerických roku 2023. V roce 2016 byl vyhlášen 28. dodatek k Ústavě Spojených států, díky němuž se každý rok koná tradiční svátek "Očista" během kterého jsou všechny zločiny (včetně vražd) na 12 hodin povolené a veškeré složky jako jsou policie, požární služba, záchranná a pohotovostní služba jsou nedostupné.

Ve filmu sledujeme příběh chudé černošské servírky Evy Sanchez, která se stará o svého nevyléčitelně nemocného otce Rica a sedmnáctiletou dceru Cali. Večer před očistou, když připravují barikádu, otec uteče z dobu a zanechá ve svém pokoji vzkaz na rozloučenou, kde vzkazuje, že se prodal jako oběť Očisty pro bohaté lidi výměnou za 100 000 dolarů, které budou po Očistě zaplaceny Evě a Cali. Dále vidíme mladé manžele Shanea a Liz, kterým maskovaný gang úmyslně poškodil auto a oni uvízli během Očisty venku. Poslední významnou postavou je policista Leo Barnes, který plánuje zabití Warrena Grassa, muže, který v opilosti neúmyslně zabil jeho syna při autonehodě. I přes protesty své ženy vyráží ve svém obrněném autě vyzbrojen do ulic.

Eva s Cali jsou napadeny sousedem Diegem, který je plánuje znásilnit. Během útěku je zachraňuje Leo. V jeho autě se schovají i Shane a Liz, nicméně vůz se rozbije a nyní musí uprchnout pěšky. Ve městě mezitím sledujeme boje mezi odpůrci Očisty a polovojenskými jednotkami, které používají vládní technologie a z nějakého důvodu střílejí chudé lidi.

Skupina je nakonec dopadena maskovaným gangem a jsou odvedeni do arény, kde jsou loveni bohatými lidmi. Zde je zabit Shane. Zbytek skupiny se dostane ven a v posledních pěti Očisty se dopravují k domu Warrena Grasse. I přes prosby Evy a Cali se Leo vydává do jeho domu. Tam zajímá Warrena a vyhrožuje jemu i jeho manželce. Uslyšíme výstřel, vidíme Lea odcházet z domu. V tu chvíli je postřelen Big Daddym, velitelem polovojenských jednotek. Ten mu vysvětlí, že polovojenské jednotky vyrážejí do ulic proto, že Očista vybijí málo chudých lidí z nižší třídy. Když se pak chystá Lea zastřelit, je zezadu střelen do hlavy Warrenem. To odhaluje, že jej Leo nakonec ušetřil. V tu chvíli zazní siréna a oznámí konec Očisty. Warren vezme Lea, Evu i Cali do nemocnice, zatímco nad městem létají zpravodajské a policejní helikoptéry.

Na konci filmu je ukázáno, že je 7:09 ráno 22. března a že do dalšího čištění zbývá 364 dní.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Frank Grillo Leo Barnes
Carmen Ejogo Eva Sanchez
Zach Gilford Shane
Kiele Sanchez Liz
Zoë Soul Cali Sanchez
Justina Machado Tanya
John Beasley Papa Rico Sanchez
Jack Conley velký táta
Noel Gugliemi Diego (soused Evy)
Castulo Guerra Barney
Michael K. Williams Carmelo Johns
Edwin Hodge Dante Bishop
Lakeith Stanfield Young Ghoul Face
Roberta Valderrama Lorraine
Niko Nicotera Roddy
Bel Hernandez Katherine
Lily Knightová paní Crawleyová
Brandon Keener Warren Grass
Amy Price-Francis paní Grassová
Vick Sabitjian pan Sabian
Nicholas Gonzalez Carlos
Chad Morgan Janice
Cindy Robinson hlas oznamující začátek a konec Očisty

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Po úspěchu prvního dílu Očisty oznámila studia Universal Pictures a Jason Blum 10. června 2013 sequel. Datum premiéry bylo určeno na 20. června 2014, nakonec bylo však posunuto o dva dny dříve. Natáčení probíhalo hlavně v Los Angeles od prvního ledna 2014.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Očista: Anarchie vydělala v Severní Americe 72 milionů dolarů a 40 milionů dolarů v dalších zemích. Dohromady tedy vydělala 111,9 milionů dolarů, což je obrovský rozdíl oproti výdajům, které činily pouhých 9 milionů dolarů.

Film byl promítán v 3 303 kinech v Severní Americe a během první noci utržil 2,6 milionu dolarů. Během zahajovacího víkendu vydělal 29,8 milionu dolarů a skončil tak na druhém místě za filmem Úsvit planety opic.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Na serveru Rotten Tomatoes film získal rating 56% (založený na 137 recenzích) s průměrným ratingem 5,5/10. Recenze se shodovaly na tom, že film je lepší jak první díl, avšak stále není tak chytrý a rezonanční, jak by si přál být. Na serveru Metacritic film získal skóre 50/100 (založený na 32 recenzích).

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Pokračování franšízy nazvané Očista: Volební rok (The Purge: Election Year) bylo naplánováno na 1. července 2016.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Purge: Anarchy na anglické Wikipedii.