Nutella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nutella
Základní informace
Místo původuItálie
Složení
palmový olej, cukr, lískový ořech, kakao, mléko, lecitin a vanilin
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nutella je obchodní značka čokoládové pomazánky z lískových oříšků, kterou vyrábí italská společnost Ferrero. Recept vznikl roku 1940 upravením receptury dříve vyráběné pomazánky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starší produkt, Gianduia, byla směs obsahující přibližně 50 % mandlí a/nebo lískových ořechů a 50 % čokolády. Začala se vyrábět v italském Piemontu poté, co zdanění kakaových bobů ztížilo výrobu běžné čokolády. Původně se vyráběla v pevném stavu, ale později byla změněna na krémovitý produkt Supercrema. V roce 1963 bylo složení znovu upraveno a produkt byl již definitivně přejmenován na Nutella. První sklenice Nutelly opustila továrnu Ferrero 20. dubna 1964.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Podle štítku výrobku jsou hlavní ingredience Nutelly cukr a rostlinné oleje (většinou palmový)[1], následují lískové ořechy, kakao a sušené odstředěné mléko. Nutella je v mnoha zemích prodávána jako „oříškový krém“. Podle italského práva nemůže být označena jako čokoládový krém, protože nesplňuje minimální koncentraci kakaové sušiny. Asi polovina kalorií v Nutelle pochází z tuku (11 g v 37g porci či 99 kcal z 200 kcal) a asi 40 % kalorií pochází z cukru (20 g, 80 kcal).[2]

V roce 2017 německá Nutella změnila složení, byl snížen podíl oříšků a zvýšen podíl cukru. Podíl sušeného mléka v nové receptuře vzrostl ze 7,5 % na 8,7 %, podíl cukru se zvýšil z 55,9 % na 56,3 %, podíl tuku klesl z 31,8 % na 30,9 %.[3] Nutella dodávaná na český, maďarský, rakouský a slovenský trh obsahuje podle vědců z VŠCHT méně kakaové sušiny než Nutella dostupná na německém trhu.[3] Pro tento jev (anglicky skimpflation) ve v ČR vžil pojem šuntflace.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nutella na anglické Wikipedii.

  1. Nejezte Nutellu, vyzvala francouzská ministryně. Chce zachránit planetu. iDNES.cz. 2015-06-16. Dostupné online. 
  2. Nutrition Facts and Analysis for Chocolate-flavored hazelnut spread [online]. NutritionaData [cit. 2008-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b HOVORKA, Jiří. Nutella má po letech nové složení. Je světlejší, obsahuje více cukru a méně kakaa. aktualne.cz [online]. 6. 11. 2017. Dostupné online. 
  4. The sneaky trend hurting finances. www.bbc.com [online]. [cit. 2024-02-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]