Nutella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nutella ak.jpg

Nutella je obchodní značka čokoládové pomazánky z lískových oříšků, kterou vyrábí italská společnost Ferrero. Recept vznikl roku 1941 upravením receptury dříve vyráběné pomazánky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starší produkt, Gianduia, byla směs obsahující přibližně 50 % mandlí a/nebo lískových ořechů a 50 % čokolády. Začala se vyrábět v italském Piemontu poté, co zdanění kakaových bobů ztížilo výrobu běžné čokolády. Původně se vyráběla v pevném stavu, ale později byla změněna na krémovitý produkt Supercrema. V roce 1963 bylo složení znovu upraveno a produkt byl již definitivně přejmenován na Nutella. První sklenice Nutelly opustila továrnu Ferrero 20. dubna 1964.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Podle štítku výrobku jsou hlavní ingredience Nutelly cukr a rostlinné oleje (většinou palmový)[1], následují lískové ořechy, kakao a sušené odstředěné mléko. Nutella je v mnoha zemích prodávána jako „oříškový krém“. Podle italského práva nemůže být označena jako čokoládový krém, protože nesplňuje minimální koncentraci kakaové sušiny. Asi polovina kalorií v Nutelle pochází z tuku (11 g v 37g porci či 99 kcal z 200 kcal) a asi 40 % kalorií pochází z cukru (20 g, 80 kcal).[2]

Země původu[editovat | editovat zdroj]

Pro spotřebitele v České republice výrobce neuvádí zemi původu výrobku. U nejprodávanějších velikostí balení lze ovšem zemi původu zjistit z razítka na boční straně plastového víčka. Poslední písmeno kódu umístěného pod datem minimální trvanlivosti označuje továrnu, ve které byla pomazánka vyrobena: W = Polsko, G = Německo, A = Itálie. V případě pochybností lze zemi původu vyčíst v informaci určené pro rumunský trh (RO), kde legislativa uvedení této informace přikazuje. Rozdíl v chuti i barvě je prokazatelný v neprospěch české verze, vyráběné v Polsku. Světlejší barva, méně intenzivní chuť a v neposlední řadě i vyšší cena, cca o 40% ve srovnání s Německem. Na toto téma proběhlo již několik průzkumů v ČR i na Slovensku, informace jsou dohledatelné včetně výsledků nezávislých testů na internetu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nutella na anglické Wikipedii.

  1. Nejezte Nutellu, vyzvala francouzská ministryně. Chce zachránit planetu. iDNES.cz. 2015-06-16. Dostupné online.  
  2. Nutrition Facts and Analysis for Chocolate-flavored hazelnut spread [online]. NutritionaData, [cit. 2008-11-09]. Dostupné online. ((anglicky))