Nové Dvory (Suchdol)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nové Dvory

Pohled na osadu od jihu
Základní informace
Charakter sídla osada
Zeměpisné souřadnice 49°22′50″ s. š., 16°42′49″ v. d.
Nové Dvory
Nové Dvory
Další údaje
Kód ZSJ 177245
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osada Nové Dvory je vzdálenou součástí vsi Suchdol na okrese Blansko a leží na hranici Moravského krasu nedaleko Pustého žlebu.

Původně stával v lokalitě osady dvůr, který byl příslušenstvím hradu Blanseka. Ten se nacházel jihovýchodněji od nynější osady, asi 1 km severně od hradu. Podle Roberta Sedláka, písmáka z Veselice, se tam někdy po 1. světové válce propadl sedlák s koňmi do sklepení, ve kterém bylo několik starých nádob. Profesor Ervín Černý, který zkoumal zaniklé osady na Drahanské vrchovině, objevil v tomto prostoru středověkou keramiku. Tento dvůr patrně přečkal zánik hradu, protože v pozdějším období se objevuje název Dva dvory, což naznačuje, že zde vedle původního panského dvora poblíž Blanseka stál ještě jeden dvůr nový. Zatímco starý dvůr zanikl, nový dvůr (Neuhof) figuruje na mapách 1. vojenské mapování z let 1764 - 1783, 2. vojenského mapování 1836 - 1852 i 3. vojenského mapování 1876 - 1878. Do poloviny 19. století se však jednalo o osamocený objekt, k proměně v osadu Nové Dvory došlo v pozdějším období.

Na počátku 19. století byla od Neuhofu po cestě k lesu, kde se nacházejí ruiny Blanseku, vysázena alej 68 mohutných lip za účelem nejen okrasným, ale především vojenským.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]