Nová rakouská tunelovací metoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čelba nové rakouské tunelovací metody

Nová rakouská tunelovací metoda (NRTM, anglicky NATM, německy NÖTM) je jednou z metod ražby tunelů. Nerazí se celý profil tunelové trouby v kuse, ale probíhá po částech. Díky tomu tak lze postupovat jednak rychleji, jednak využít horninu a její tlak jako nosný prvek (zpevňující) celé stavby.

Ostění se skládá z primárního a sekundárního ostění. Primární ostění se provádí ihned po razících pracích. K výrubu se přiloží výztuž (např. betonářská) a na ni se nastříká beton případně drátkobeton. Primární ostění zajišťuje stabilitu výrubu jako dočasný prvek po krátkou dobu – řádově týdny až měsíce. Jako definitivní ostění podzemního díla se buduje tzv. sekundární ostění, většinou jako železobetonová skořepina, ojediněle z prostého betonu, nezřídka za použití tzv. tubingů (prefabrikovaných dílců). Sekundární ostění se lícuje s primárním s hydroizolační vložkou, která ochraňuje sekundární ostění proti působení vody po celou dobu životnosti díla.

Tato metoda vznikla spojením a vývojem několika předchozích v 50. a 60. letech 20. století, přesně kodifikována byla v Salzburgu v roce 1962. Zpočátku k ní panoval odpor, později se však ukázala jako efektivní. V současné době se ve světě okolo 50 % tunelů razí touto metodou.[1] V Česku byly touto technologií budovány například tunely Mrázovka a Panenská, nyní to je část prodloužení linky A pražského metra (jednotlivé stanice s výjimkou stanice Nemocnice Motol, která je hloubená; část tunelu pro obratové koleje a dvoukolejný traťový tunel mezi touto stanicí a Vypichem).

Reference

Literatura

  • Jiří Barták a kol.: Tunel Mrázovka. Praha: Satra, 2004. ISBN 80-239-3472-4, s. 65–70.
  • BARTÁK, Jiří. Vývoj podzemního stavitelství v České republice. Silnice a železnice [online]. 2010-07-04 [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. ISSN 1803-8441.