Přeskočit na obsah

Nová Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nová Čína
ZakladatelKomunistická strana Číny
Vznik1931
Právní formapublic institution directly owned by State Council
SídloPeking, Čína
Souřadnice
Oficiální webwww.xinhuanet.com
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Sin-chua. Tento článek je o čínské státní tiskové agentuře. O dalších významech termínu Sin-chua pojednává článek Sin-chua (rozcestník).

Nová Čína (čínsky v českém přepisu Sin-chua, pchin-jinem Xīnhuá, znaky 新华, plným názvem čínsky v českém přepisu Sin-chua tchung-sün-še, pchin-jinem Xīnhuá tōngxùnshè, znaky 新华通讯社; česky tisková agentura Nová Čína) je státní zpravodajská agentura Čínské lidové republiky. Jedná se o největší tiskovou agenturu v Čínské lidové republice, druhou největší je China News. Agentura je pod přímou kontrolou čínské vlády a Komunistické strany Číny. Její ústředí je v budově v pekingském obvodě Si-čcheng.

Agentura má více než 10 000 zaměstnanců a přímo v Číně má 32 poboček (jednu v každé provincii a navíc jednu pro vojenské záležitosti). Dalších 107 poboček má ve světě. Provozuje rozhlas, televizi i webové stránky. Navíc jsou její zprávy přejímány většinou čínských novin, přičemž více než 20 novin a tucet magazínů přímo sama vlastní. Kromě čínštiny vydává také zprávy v angličtině, španělštině, francouzštině, ruštině, portugalštině, arabštině a japonštině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xinhua News Agency na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]