Nositelé dubového listu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositelé Dubového listu
Autor John Flanagan
Původní název Oakleaf Bearers
Překladatel Zdena Tenklová
Země Austrálie
Jazyk angličtina
Edice Hraničářův učeň
Žánry fantasy
Vydavatel Random House (AUS)
Egmont (ČR)
Datum vydání 2006
Česky vydáno 2009
Počet stran 312
ISBN 978-80-252-1158-8
Předchozí a následující díl
Ledová země Výkupné za Eraka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nositelé dubového listu (v anglickém originále Oakleaf Bearers) je čtvrté pokračování románového seriálu Hraničářův učeň australského spisovatele Johna Flanagana.

Stručný obsah[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtý díl úspěšné série začíná ráno v chatě, kdy Willa probouzí neznámé ťukání. Zjišťuje, že se jedná o kapající vodu z tajícího sněhu na střeše staré chatrče. Přichází obleva. Evanlyn šla zkontrolovat předem nastražené pasti. V jedné se zachytlo zvíře, měla radost. Z ničeho nic ji ale neznámá osoba zakryla tvář a ona upadla do bezvědomí. Probouzí se až v neznámém táboře přivázaná ke stromu. Will se mezitím vydal Evanlyn hledat.

Halt s Horácem, který měl brnění poraženého Deparnieuxa (galická zbroj), jeli do Skandie s falešným poselstvím. To bylo záminkou, jak se dostat do Skandie, protože obsahovalo nepravou smlouvu o najmutí vlčích lodí králi Jindřichovi (galický král). Když dorazili k hraničnímu postu, nalezli jen samé mrtvé. Neznámí nepřátelé hlídku na stanovišti postříleli a zmizeli. Navzdory tomu se Halt s Horácem rozhodli pokračovat dále do nitra Skandie. Narazili však na tábor Temudžajů, kteří objevili Willa, který právě uskutečňoval záchranu Evanlyn a sám se přitom ocitl ve smrtelném ohrožení.

Halt se domnívá, že oddíl na který narazili je jen průzkumný, a že národ z východních stepí chce zaútočit na Skandii. Cestou domů je jejich skupinka přepadena Skandijci a je jejich jediným štěstím, že jejich velitelem je jarl Erak. Po vzájemné dohodě se Erak s Haltem vydávají na průzkum, při kterém objeví obří Temudžajské vojsko. Společně se pak Araluenci se Skandijci vydávají za hlavním oberjarlem, aby ho varovali před ničivým nájezdem kočovníků. Skandijci a Araluenci se nemají moc v lásce, avšak svoje špatné vztahy překonají a společně bojují proti nájezdníkům. Před válkou však oberjarl Ragnak zjistil, že Evanlyn je princezna Kasandra a on přísahal, že zabije všechny členy Duncanovy rodiny.

Erak ho přemluvil, aby počkal po bitvě. To se vyplatilo, protože Evanlyn zachránila Erakovi život. Naopak Ragnak v bitvě padl a na jeho místo nastupuje Erak, který jim dává loď, aby mohli odjet domů do Auraluenu, kde jsou následně odměněni za své činy a Halt je znovu přijat do hraničářského sboru, což je pro něj spolu se zachráněním svých přátel tou největší odměnou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]