Rozvaliny Gorlanu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozvaliny Gorlanu
Autor John Flanagan
Původní název The Ruins of Gorlan
Překladatel Zdena Tenklová
Obálku navrhl Paolo Barbieri
Země Austrálie
Jazyk angličtina
Edice Hraničářův učeň
Žánry fantasy
Vydavatel Random House (AUS)
Egmont (ČR)
Datum vydání 2004
Česky vydáno 2008
Počet stran 267
ISBN 978-80-252-0990-5
Předchozí a následující díl
Hořící most
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozvaliny Gorlanu (v anglickém originále The Ruins of Gorlan) je první kniha ze série Hraničářův učeň od autora Johna Flanagana. Flanagan napsal knihu, aby přilákal svého tehdy dvanáctiletého syna ke čtení. Hlavní postava série, Will, má vlastnosti právě jeho syna Mika.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Patnáctiletý Will, sirotek který vyrůstal v opatrovně na hradě Redmontu, dostal možnost požádat o učení u hradních mistrů. Will strašně chtěl do učení do bojové školy, ale tam ho pro jeho malý vzrůst nevzali. Najednou se tam objevil Halt, zachmuřený a tajemný hraničář a předal baronovi list papíru, který měl určit co s Willem bude dál.

Will se tedy rozhodl vylézt po věži do pracovny barona Aralda, ve které baron list ponechal. Když se tam Will dostal, dřív než si stačil přečíst co na listu je, zčistajasna ho Halt chytil za zápěstí. Odvedl ho za baronem, který na ně čekal a Willovi prozradil, že na něj čekali. Dostal nabídku vyučit se hraničářem. Druhého dne ráno Will nastoupil do učení u Halta. U Halta se naučil zacházet s lukem, saxonským a vrhacím nožem a když byl u Halta v učení měsíc, zavedl ho Halt ke Starému Bobovi, který cvičil koně pro hraničářský sbor. Pro Willa Bob vycvičil Cuka. Když se vrátili do chaty, Will dostal jeden den volna, aby se mohl setkat s kamarády z opatrovny na dožínkové slavnosti. Tam se potkal s Horácem, kamarádem z opatrovny, který byl v bojové škole šikanován. Horác Willa kvůli slabomyslným myšlenkám vyprovokoval a chlapce od sebe odtrhl až Horácův bojový mistr, sir Rodney.

Halt učil Willa také stopování a společně narazili na stopy divokého kance. Všichni rytíři byli nadšeni lovem a sir Rodney s sebou vzal také Horáce. Horác mimořádně vynikal v zacházení s mečem, ale šikanovali ho tři starší kadeti a on to nikomu neřekl. Halt s Willem se lovu účastnili také. Jejich úkolem bylo zabít kance, kdyby pronikl linií lovců. Když jeden rytíř skolil kance, všichni mu blahopřáli, ale v houští byl druhý divočák, o němž nikdo nevěděl, a zaútočil na Horáce.

Will odlákal pozornost kance na sebe, a zachránil tak Horácovi život. Když kanec zaútočil na Willa, nejdříve ho zachránil Cuk a poté Halt kance zastřelil. Horác nabídl Willovi přátelství a pomoc v nouzi. Když se ale Horác vrátil do bojové školy, tři kadeti, kteří ho šikanovali, si ho našli a pořádně ho zmlátili. Horác zaslechl, že chtějí to samé udělat i Willovi, a tak se přemohl a spěchal mu na pomoc. Když tam dorazil, už začali Willa mlátit a když se chystali znovu na Horáce zaútočit, Halt je odzbrojil a nechal Horáce, aby jim se svým cvičným mečem splatil měsíce šikany. Když se Horác vrátil na hrad, Halt s Willem odjeli na každoroční hraničářský sněm. Cestou se spojili s Gilanem, bývalým Haltovým učněm. Na sněmovišti ale všichni balili, hraničářský sněm se nekonal. Crowley, velitel hraničářů, poslal Halta, Gilana a Willa, aby zabili kalkary. Kalkarové jsou příšery, které jsou něco mezi velkou opicí a medvědem, chodící na zadních a sloužící lordu Morgarathovi, který připravuje druhou válku proti zemi, ve které Will a jeho přátelé žijí, proti Araluenu. Hraničáři tedy stopují kalkary a když se přiblížili k rozvalinám Gorlanu, bývalému hradu Morgaratha, Halt poslal Willa pro pomoc na hrad Redmont. Will střídal svého a Gilanova koně a proto zvládl dvoudenní cestu za jeden den. Gilan mezitím šel za Haltem pěšky. Baron Arald a sir Rodney se hned vydali na cestu na pomoc Haltovi. Halta našli poté, co zabil jednoho ze dvou kalkarů a byl zraněný. Druhý kalkara ale zranil oba rytíře a Will se tedy rozhodl vystřelit na kalkara zápalný šíp, protože jeho chlupy jsou velice hořlavé. Will potom ošetřil Halta i oba rytíře.

Na hradě Redmontu se baron Arald rozhodl poděkovat Willovi za svou záchranu nabídkou přestupu do bojové školy, kam Will moc chtěl. Will odmítl, protože se mu víc zamlouval hraničářský výcvik a tak pokračoval u Halta v učení na hraničáře.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Knížka v roce 2004 dostala ocenění Aurealis Award v kategorii Children’s Long Fiction.[2] O rok později byla knížka zvolena v The Children's Book Council of Australia do kategorie Notable Book.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. We Interview: John Flanagan, washingtonpost.com (anglicky)
  2. Aurealis Award Finalist, librarything.com (anglicky)
  3. Notable Books 2005 Archivováno 19. 2. 2011 na Wayback Machine, cbca.org.au (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]