Hořící most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hořící most
Autor John Flanagan
Původní název The Burning Bridge
Překladatel Zdena Tenklová
Obálku navrhl Paolo Barbieri
Země Austrálie
Jazyk angličtina
Edice Hraničářův učeň
Žánry fantasy
Vydavatel Random House (AUS)
Egmont (ČR)
Datum vydání 2005
Česky vydáno 2008
Počet stran 259
ISBN 978-80-252-1034-5
Předchozí a následující díl
Rozvaliny Gorlanu Ledová země
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hořící most (v anglickém originále The Burning Bridge) je druhý díl série Hraničářův učeň australského spisovatele Johna Flanagana.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Druhý díl dvanáctidílné série začíná pronásledováním wargalů Willem a Haltem. Jsou svědky vražedného útoku wargalů na Morgarathova služebníka. Hraničářům se podaří wargaly zabít a od jejich oběti získat tajné Morgarathovy plány útoku na Araluen. Díky těmto plánům rozhodne král o rozmístění svých sil na jihu království u soutěsky Tří stupňů. Haltův bývalý učeň Gilan dostane za úkol dovézt poselství celtickému králi, na které s sebou vezme Willa a Horáce jako doprovod. V Celtice projíždí opuštěnými městy a naleznou dívku jménem Evanlyn, jedinou přeživší útoku wargalů na družinu její paní, která cestovala z Celticy. Jakožto jediná která přežila podává Gilanovi a jeho druhům svědectví a informace o dění v Celtice, která byla napadena Morgarathovým vojskem.

Ráno Gilan odjíždí dříve, aby podal králi zprávy o tom, že Celtika byla napadena, a proti Morgarathovi jim nepomůže. Will, Horác a Evanlyn se vrací domů, cestou však spatří jednotku wargalů, kteří odvádějí celtické horníky. Rozhodnou se je sledovat, aby zjistili, kam horníky odvádějí – vědí, že každá maličkost může vyhrát nastávající válku. Objeví veliký dřevěný most přes Trhlinu, který horníci pod vedením wargalů staví. Přes most by mohla přejít celá armáda. Will se v noci vydá přes most a náhodou vyslechne rozhovor skupiny Skandijců. Zjistí, že Morgarath plánuje napadnout království ze tří stran, což by mělo katastrofální následky, a rozhodne se most zničit. V noci se ho s Evanlyn pokusí zapálit, ale neúspěšně. Druhý pokus už je úspěšný. Vzhledem k neúspěšnému prvnímu pokusu se však nestihnou včas vrátit k Horácovi a jsou zajmuti skandijskou jednotkou. Horác to vše sleduje a okamžitě vyrazí ke králi. Gilan mezitím králi sdělil vše, co se stalo, a zjišťuje, že Evanlyn je ve skutečnosti princezna Kasandra – králova dcera. Král ale nemarnil čas a vyslal oddíl vojáků vedených Haltem a Gilanem, aby doprovodil princeznu zpět ke králi. Cestou však oddíl narazí na Horáce, který jim podává zprávu o zajetí Willa a princezny Skandijci a o zničení mostu. Díky informacím od Horáce se král stihne připravit na léčku a Morgarathovi wargalové jsou rozehnáni těžkou kavalerií. Pán Deštných a Temných hor byl donucen vyjednávat. Chce rozhodnout celou válku soubojem a má v úmyslu vyzvat někoho z králových rytířů, ale než tomu stačí někdo zabránit, vyzve ho Horác. Ten po dlouhém boji zvítězí. Skandijci využijí zmatku a odvádějí Willa a Evanlyn na loď na které se chystají odplout do Skandije a Willa s Evanlyn vzít do otroctví. Halt je co nejrychleji pronásleduje, ale přesto přijde až ve chvíli, kdy jejich loď odplouvá. Halt si to vyčítá a přísahá, že Willa najde.

Nové postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Princezna Kasandra – dcera Duncanа, krále Araluenu a dědička trůnu
  • Erak - skandijský jarl, důležitá postava celé série

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]