Ledová země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ledová Země
Autor John Flanagan
Původní název Icebound Land
Překladatel Zdena Tenklová
Země Austrálie
Jazyk angličtina
Edice Hraničářův učeň
Žánry fantasy
Vydavatel Random House (AUS)
Egmont (ČR)
Datum vydání 2005
Česky vydáno 2008
Počet stran 285
ISBN 978-80-252-1073-4
Předchozí a následující díl
Hořící most Nositelé dubového listu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledová země (v anglickém originále The Icebound Land) je třetí díl série Hraničářův učeň od australského spisovatele Johna Flanagana.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Třetí kniha navazuje na konec té předchozí, kdy Willa a princeznu Kasandru zajme posádka Erakovi vlčí lodě. Ta se teď vrací na sever domů do Skandie.

Halt jakožto nejlepší hraničář je nyní potřeba v Arluenu, aby dopadl zbylé členy Morgarathova nejvyššího velení, a proto mu není dovoleno jet svého učně hledat a vysvobodit. Zkušený hraničář proto veřejně uráží krále, který – smutný a zmatený – svého dobrého přítele Halta na rok vyhostí ze země. K hraničáři se přidá i mladý bojovník Horác.

Období bouří přečká Erakova loď spolu s lodí zrádného Slagora na ostrůvku Skorghijl. Will s princeznou přežijí bouři, nezdařený pokus o útěk i zlé zacházení ze strany Slagorovy posádky. Princezně říká Evanlyn a úzkostlivě tají její totožnost, protože vládce Skandie přísahal pomstu celému královskému rodu.

V hlavním městě Skandie se stanou otroky. Will je přidělen k tvrdé práci v kruté zimě a stane se obětí drogy "hřejivá tráva". Erak si Willa i Evanlyn oblíbil pro jejich odvahu a proto, když vidí na jaké dno Will díky "hřejivé trávě" spadl, jim tajně pomůže utéci do lovecké chaty v horách. Evanlyn o Willa pečuje, postupně mu snižuje dávky drogy a učí se lovit zvěř prakem, aby nezemřeli hlady. Will pomalu závislost překonává a vrací se mu rozum a paměť.

Mezitím Halt s Horácem postupují Galikou na sever ke Skandii. Panuje tu bezvládí a právo silnějšího. Horác si začne říkat "rytíř dubového listu" a přemůže všechny loupeživé ozbrojence, kteří jej chtějí zastavit a ožebračují prostý lid. Oba jsou však nakonec zajati a uvězněni krutým utlačovatelem Deparnieuxem z hradu Montsombre, který za banální prohřešky nechává poddané zavřít do klecí, aby je pomalu zabili mrchožrouti.

Krutovládce cítí v Haltovi mimořádné dovednosti a láká jej do svých služeb. Halt počká, až jeho bdělost opadne, vyzve jej na souboj a usmrtí. Pak s Horácem spěchá pátrat po Willovi a princezně.

Nové postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Slagor – skirl (kapitán) vlčí lodě, úhlavní nepřítel Eraka a ve čtvrtém dílu zrádce.
  • Deparnieux – krutovládce na hradu Montsombre v Galice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]