Přeskočit na obsah

Nitranský kodex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nitranský kodex
Jazyklatina
Datum vydání1083
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nitranský kodex (slovensky Nitriansky kodex) je latinsky psaný evangeliář, který je nejstarším kodexem na území Slovenska.

Kodex pochází pravděpodobně z roku 1083. Nitranský kodex je kniha psaná úhledným písmem s kolorovanými inicálkami obsahující liturgické texty. Listy jsou svázány ve vazbě z pozlaceného mosazného plechu. Přední deska je zdobená byzantským relikviárním dvojitým křížem se stříbrného nebo pocínovaného plechu s dutým vnitřkem obsahujícím relikvie – úlomky dřeva a kousek hrubé tkaniny. Ty podle legendy pocházejí z kříže, který v 4. století údajně objevila na vrchu Golgota matka římského císaře Konstantina Velikého Helena.

Kniha psána v latině vznikla v benediktinském klášteře Hronský Beňadik. Obsahuje výňatky z evangelií čtených při bohoslužbách, tzv. perikopy. Kromě toho Nitranský kodex obsahuje jména světců i seznam liturgických svátků slavených v době jeho vzniku.

Po svém vzniku byl kodex dlouho uchováván za zdmi kláštera. Po smrti benediktinského opata Jana III. v roce 1510 začal klášter materiální a duchovně upadat. V souvislosti s tím kodex v roce 1556 připadl darem Ostřihomské kapitule. Na jeho znovuvrácení na Slovensko má velkou zásluhu arcibiskup Juraj Slepčiansky-Pohronec (15951685). Jeho přičiněním se tato vzácná písemná památka evropského významu dostala do Nitry. V letech 19191942 byla však opět uložena v Ostřihomi jako chrámový poklad zdejší baziliky. Definitivně se zpět kodex dostal v roce 1942 kdy byl uložen na Nitranském hradě a dnes je majetkem biskupského úřadu.

Nitranský kodex je zapsán na seznamu národních kulturních památek v archivech Slovenské republiky pod pořadovým číslem jedna.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Nemeš, Jaroslav, Nitriansky kódex a jeho posolstvo, Ružomberok: Katolícka univerzita v Ružomberku, 2006

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nitriansky kódex na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]