Netolice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Netolice
Místo pod rybníkem Mnich, kde stával středověký hrad
Místo pod rybníkem Mnich, kde stával středověký hrad
Základní informace
Zánik 15. století
Další majitelé Rožmberkové
Jindřich Roubík z Hlavatec
Poloha
Adresa pod rybníkem Mnich, Netolice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Netolice
Netolice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netolice jsou zaniklý hrad, který stával na jižním okraji stejnojmenného městaokrese Prachatice. Drobné zbytky hradu se dochovaly ve zdech usedlostí, které byly postaveny na jeho místě pod hrází rybníka Mnich.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle Augusta Sedláčka byl po roce 1263 zakladatelem hradu klášter ve Zlaté Koruně. První písemná zmínka však pochází až z roku 1405.[1][2] Roku 1420 získal netolické panství do zástavy Oldřich II. z Rožmberka. Když se roku 1468 postavil Jan II. z Rožmberka proti králi Jiřímu z Poděbrad, setkal se s odporem části jihočeské šlechty. V následujícím roce se Jindřich Roubík z Hlavatec zmocnil netolického hradu a držel ho až do své smrti v roce 1477.[1] Hrad poté nejspíše ještě v patnáctém století zanikl a jeho pozůstatky byly zbořeny při dobývání města roku 1619.[2]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Jednodílný hrad s trojúhelným půdorysem byl ze všech stran chráněn vodou. V severozápadním rohu nádvoří stávala věžovitá budova, jejíž zbytky se dochovaly v budově skladiště. Ke hradu mohly patřit také sklepy pod domem čp. 222 a některé části opěrné zdi na východní straně mohou být pozůstatkem obvodové hradby.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Strakonicko. Svazek VII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. Kapitola Netolice a Kratochvíle, s. 106–107. 
  2. a b c DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Netolice, s. 376. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]