Neopatrijské vévodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neopatrijské vévodství
Ducat de Neopàtria (ca)
Δουκάτο Νέων Πατρών (el)
Ducatus Neopatriae (la)
 Thesálie 13191390 Srbská říše 
Florentská republika 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
katalánština (úřední), řečtina (majoritní)
římskokatolické (oficiální), řecké pravoslaví (majoritní)
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Thesálie Thesálie
následující:
Srbská říše Srbská říše
Florentská republika Florentská republika

Neopatrijské vévodství (katalánsky Ducat de Neopàtria, řecky Δουκάτο Νέων Πατρών) byl státní útvar založený v Řecku žoldnéři původem z Katalánska. Ti byli najati byzantským císařem Andronikem II., aby po boku Byzance bojovali proti Turkům v Malé Asii, ale později se vzbouřili a obrátili svou pozornost do Řecka. Vévodství se nacházelo v centrálním Řecku kolem města Neai Patrai (dnešní Ypati, řecky Υπάτη) v údolí řeky Spercheios, západně od Lamie.

V roce 13181319 žoldnéři z Katalánské společnosti pod velením sicilského prince Alfonsa Fredericka po dobytí většiny území Athénského vévodství stočili svou pozornost na území Epirského despotátu v jižní Thessálii. Na nově dobytých územích bylo zřízeno Neopatrijské vévodství, které se sjednotilo s Athénským vévodstvím a bylo součástí Aragonské koruny. Správa vévodství se dělila na kapitánství Siderokastronské, Neopatrijské a Salonské.

V roce 1337 byla část území v Thessálii dobyta srbským vládcem Štefanem Dušanem. V témže roce byl titul neopatrijského vévody převzat Petrem IV. Aragonským a byl dále předáván zároveň s mnoha dalšími tituly jeho nástupcům a dodnes patří k plnému titulu španělských panovníků.

Útoky Srbské říše postupně zmenšily území Neopatrijského vévodství až do chvíle, kdy v roce 1390 padlo celé do rukou Florencie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Neopatria na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]