Nemesis (mytologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nemesis
Mramorová soška Nemesis z 2. století př. n. l., nalezená v Egyptě (dnes umístěna v Louvre)
Děti Telchines
Rodiče Erebos a Okeanos a Nyx a Téthys
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nemesis (řecky Νέμεσις, latinsky Nemesis) původně Thrácká kosmologie, Moiry: Nemesis - nutnost, Diké - spravedlnost a především Nomos - Světový řád ) je v řecké mytologii dcera bohyně Noci Nyx a boha Temna Ereba, podle jiných pověstí byla její matkou Diké a otcem Ókeanos a podle dalších byla zrozena bez otce. Byla bohyní odplaty.

Zvláštní bylo, že obdarovávala lidi štěstím nebo neštěstím, podle jejich zásluh. Na rozdíl od Erínyí, bohyň pomsty, které lidi pouze pronásledovaly a trestaly, Nemesis důsledně pronásledovala lidi, kteří se dopouštěli zpupných činů v zaslepení nenadálým štěstím, nebo bohaté, kteří neobětovali bohům a neulehčovali chudobu svým spoluobčanům. Těm nedala pokoj a stíhala a trestala je tak dlouho, dokud nebyla spravedlnost naplněna. Její jméno je do dnešní doby symbolem „osudové msty“.

S bohyní Nemesis bývala ztotožňována fryžská bohyně hor (či bohyně osudu) Adrásteia.

Odraz v umění[editovat | editovat zdroj]

Nemesis bývala zobrazována jako vážná zamyšlená dívka. Jejími symboly byly uzda, míra, meč a bič, což bylo příznačné pro její poslání. Z antiky se zachovalo množství jejích vyobrazení na reliéfech a vázových malbách.

Skladby s názvem Nemesis se také objevují v repertoáru metalových kapel jako Arch Enemy, Rotting Christ, nebo Wolfheart. Švédská deathmetalová skupina Solution .45 nahrála píseň s názvem I, Nemesis.

Ve třetím dílu hororové herní série (tzv. Survival horor žánr) Resident Evil od japonské společnosti CAPCOM je ústředním nepřítelem tyrant (zmutovaný geneticky upravený tvor znetvořený T-virusem) nazvaný NEMESIS, což je i podtext názvu dílu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Gerhard Löwe, Heindrich Alexander Stoll, ABC Antiky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]