Arch Enemy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arch Enemy
Základní informace
PůvodŠvédsko Halmstad, Švédsko
ŽánryMelodic death metal
Aktivní roky1996–dosud
VydavateléCentury Media, Wrong Again
Příbuzná témataArmageddon, Arsis, Candlemass, Carcass, Carnage, Dismember, Eucharist, In Flames, Liers in Wait, Mercyful Fate, Mistress, Opeth, Sinergy, Spiritual Beggars, Witchery
WebArchEnemy.net
Současní členové
Michael Amott
Daniel Erlandsson
Sharlee D'Angelo
Alissa White-Gluz
Joey Concepcion
Dřívější členové
Johan Liiva
Martin Bengtsson
Peter Wildoer
Christopher Amott
Angela Gossow
Jeff Loomis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arch Enemy je švédská deathmetalová skupina založená roku 1996 kytaristou ze skupiny CarcassMichaelem Amottem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Formování[editovat | editovat zdroj]

Skupinu v původní sestavě založil Michael Amott spolu se svým mladším bratrem Christopherem, ke kterým se připojil zpěvák Johan Liiva a bubeník Daniel Erlandsson. V roce 1998 byl do skupiny přijat basák Martin Bengtsson a bubeník Peter Wildoer a v této nové sestavě vydali album Stigmata. Tímto albem si získali popularitu jak v Evropě tak i v Americe. Bylo to jejich první celosvětově vydávané album.

Album Burning Bridges[editovat | editovat zdroj]

Daniel Erlandsson se vrátil zpět k bicím v roce 1999. Vyšlo album Burning Bridges a nedlouho po něm i Burning Japan Live 1999, jehož prodej měl být omezen jen pro Japonsko, ale později bylo vydáno celosvětově. Album Burning Bridges znamenalo změnu - bylo melodičtější, než předešlá alba.

Angela Gossow[editovat | editovat zdroj]

Johan Liiva byl v roce 2001 požádán, aby od skupiny odešel. Michael Amott usoudil, že Johan není přiměřený zbytku skupiny a chtěl více „dynamického“ frontmana. Nahradila ho Angela Gossow, amatérská žurnalistka a deathmetalová zpěvačka z Kolína nad Rýnem, od které Michael toho roku dostal, během jednoho interview, její demonahrávku. První album po přijetí Angely bylo Wages of Sin. V prosinci 2001 se zúčastnili „Japan's Beast Feast 2002“, kde účinkovali i Motörhead a Slayer.

Album Anthems of Rebellion bylo vydáno v roce 2003 a přineslo některé inovace do jejich hudebního projevu, jako je například dvojhlas ve skladbě „End of the Line“. V listopadu následujícího roku vydala skupina Arch Enemy album Dead Eyes See No Future, které obsahovalo i coververze některých skladeb od Megadeth, Manowar a Carcass. V červnu 2005 skupina dokončila nahrávání šestého alba Doomsday Machine.

V červenci 2005 kytarista Christopher Amott opustil skupinu, aby se mohl víc věnovat svému osobnímu životu. Na jeho místo nastoupil Fredrik Åkesson, kterého v roce 2007 znovu Christopher vystřídal.

Vydaní nového alba Rise of the Tyrant pro rok 2007 mělo předznamenat EP Revolution Begins. EP vyšlo 7. září, 2007 a album mělo být vydáno 25. září 2007. Přes P2P se album Rise of the Tyrant dostalo už 27. července 2007

V březnu 2014 se rozhodla Angela ze skupiny odejít. Jak uvedla, chce se více věnovat rodině a jiným zájmům. Na webu skupiny uvedla: „Zůstávám věrná metalu, jen opouštím záře reflektorů, abych tak řekla. Předávám pochodeň nesmírně talentované Alisse White-Gluz, která je jednak skvělá zpěvačka, ale také má blízká kamarádka. Vždy jsem si říkala, že by si zasloužila šanci zazářit – a tak ji teď dostává. Stejně, jako jsem ji dostala já v roce 2001.“ Angela ale skupinu zcela neopoustila, dále ve skupině zůstává jako manažerka.

V roce 2015 byl na pozici sólové kytary přijat kytarista Jeff Loomis, který dříve účinkoval ve skupině Nevermore a také měl svou vlastní sólo dráhu.

Sestava skupiny[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]


Koncertní alba
EP

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]