Neisseria meningitidis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Neisseria meningitidis

Vědecká klasifikace
Doména: bakterie (Bacteria)
Kmen: Proteobacteria
Třída: Beta Proteobacteria
Řád: Neisseriales
Čeleď: Neisseriaceae
Rod: Neisseria
Binomické jméno
Neisseria meningitidis
(Albrecht & Ghon 1901)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neisseria meningitidis (též meningococcus, meningokok) je gramnegativní diplokokální bakterie, původce jednoho typu meningitidy.[1] Infikuje jen člověka, neexistují žádné jiné přirozené rezervoáry. Meningitida tohoto typu je také jedinou, která vyvolává epidemie.

Neisseria meningitidis může obývat u některých lidí nosohltan a nevyvolávat žádné příznaky onemocnění. Nosiči jsou proti ní imunní, ale onemocnění se může přenést na jiné osoby. Po infikování je klinický obraz pestrý, od nasofaryngitidy, bronchitidy, pneumonie až po nejzávažnější meningitidu a sepsi. Přenáší se kapénkově. V roce 1993 došlo v ČR k epidemiologickému zhoršení situace (dříve jen ojedinělý nález). Objevil se hypervirulentní kmen skupiny C. Neisseria maningitidis rozlišujeme na několik skupin: A, B, C, X, Y, W 135.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Invazivní meningokoková onemocnění (IMO) především u adolescentů, v ČR jsou málo časté, smrtelnost je ale vysoká. IMO - 3 klinické formy:

  1. meningokoková sepse
  2. meningokoková sepse s meningitidou
  3. meningokoková meningitida

Inkubační doba činí 1 - 8 dnů. Začátek je náhlý - z plného zdraví se náhle dostavují horečky, zvracení, poruchy vědomí, na kůži petechie, sufúze, šokový stav. Je však k dispozici vakcinace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ryan KJ; Ray CG (editors). Sherris Medical Microbiology. [s.l.] : McGraw Hill, 2004. (4th ed.) S. 329–333.