Neisseria meningitidis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNeisseria meningitidis
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenProteobacteria
TřídaBeta Proteobacteria
ŘádNeisseriales
ČeleďNeisseriaceae
RodNeisseria
Binomické jméno
Neisseria meningitidis
(Albrecht & Ghon 1901)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neisseria meningitidis (též meningococcus, meningokok) je gramnegativní diplokokální bakterie, původce jednoho typu meningitidy.[1] Infikuje jen člověka, neexistují žádné jiné přirozené rezervoáry. Meningitida tohoto typu je také jedinou, která vyvolává epidemie.

Neisseria meningitidis může obývat u některých lidí nosohltan a nevyvolávat žádné příznaky onemocnění. Nosiči jsou proti ní imunní, ale onemocnění se může přenést na jiné osoby. Po infikování je klinický obraz pestrý, od nasofaryngitidy, bronchitidy, pneumonie až po nejzávažnější meningitidu a sepsi. Přenáší se kapénkově.

V roce 1993 došlo v ČR k epidemiologickému zhoršení situace (dříve jen ojedinělý nález). Objevil se hypervirulentní kmen skupiny C. Neisseria maningitidis rozlišujeme na několik skupin: A, B, C, X, Y, W 135.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)[2] především u adolescentů, v ČR jsou málo časté, smrtnost je ale vysoká. IMO - 3 klinické formy:

  1. meningokoková sepse
  2. meningokoková sepse s meningitidou
  3. meningokoková meningitida[3]

Inkubační doba činí 1 - 8 dnů. Začátek je náhlý - z plného zdraví se náhle dostavují horečky, zvracení, poruchy vědomí, na kůži petechie, sufúze, šokový stav. Je však k dispozici vakcinace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ryan KJ; Ray CG (editors). Sherris Medical Microbiology. [s.l.]: McGraw Hill, 2004. (4th ed.). S. 329–333. 
  2. Hufová, I.; Maláska, J.; Lipový, B.; Hokynková, A.; Gregorová, N.; Vokurková, J.; Zimová, I. Moderní přístup k léčbě meningokokové sepse. In: Interní medicína pro praxi (2011). 310-311 S.
  3. SEĎOVÁ, Stáňa. Meningokok vzal o Vánocích rodině tátu, zemřel během čtyř dnů [online]. Novinky.cz [cit. 2016-04-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]