Nebankovní půjčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nebankovní půjčka je zápůjčka poskytovaná jiným subjektem než bankou. Typické pro tyto zápůjčky jsou benevolentnější podmínky pro jejich získání. Zřídka je potřeba doložit příjmy a čistý výpis z rejstříku dlužníků. Tato výhoda je však vyvážena poměrně vyššími úroky a vysokou roční procentní sazbou nákladů (RPSN). Jsou ale výjimky. Konkurence mezi poskytovateli došla tak daleko, že některé nebankovní společnosti konkurují bankovním a v některých případech jsou i výhodnější.[1]

Situace na trhu[editovat | editovat zdroj]

Trh nebankovních půjček není pod dohledem ČNB. Vstup na něj tedy není příliš složitý, což potvrzuje existence řádově stovek až tisíců poskytovatelů a desetitisíců zprostředkovatelů. Jednotlivé nabídky se od sebe liší výší půjček, dobou splatnosti, úrokovou sazbou, poplatky a dalším. Nebankovní půjčky půjčují renomované nebankovní společnosti, malé a nově vzniklé společnosti, stejně jako soukromí investoři. Z těchto důvodů se vyplatí nabídky porovnávat, k čemuž poskytuje např. organizace Člověk v tísni svůj index predátorského nebo etického úvěrování.[2]

Druhy půjček[editovat | editovat zdroj]

Mezi nebankovní půjčky patří půjčky krátkodobé (do cca 10 000 Kč, splácejí se jednorázově), půjčky střední velikosti (v řádech desetitisíců, většinou je vyžadovaný pravidelný příjem) a nebankovní americké hypotéky (v řádech statisíců až milionů, zápůjčky jsou vždy zajištěné nemovitostí).

Výhody nebankovních půjček[editovat | editovat zdroj]

Tyto půjčky jsou dostupné i pro tzv. rizikové klienty, tj. klienty bez dokladů o příjmů a se záznamy v registru dlužníků. To umožňuje jejich snadné a rychlé vyřízení – půjčku je možné vyřídit a získat řádové v rámci několika minut – např. online, telefonicky nebo pomocí sms. Půjčky jsou zaměřené zejména na menší částky a u mnohých z nich se objevuje možnost první půjčky zdarma bez úroků. Za takové půjčky v případě včasného splacení nezaplatíte ani o korunu víc.

Nevýhody nebankovních půjček[editovat | editovat zdroj]

Zejména krátkodobé půjčky jsou zatížené vysokou úrokovou sazbou a velmi vysokou RPSN. U některých společnost jsou s nimi spojené i vyšší poplatky, poměrně vysoké poplatky za prodloužení doby splatnosti a vysoké pokuty za její nedodržení.

Komu se vyplatí nebankovní půjčky[editovat | editovat zdroj]

Dnes již mnohé nebankovní společnosti konkurují samotným bankám, ale ve většině případů jsou výhodné zejména proto pro ty, kterým je umožněna první půjčka zdarma bez úroku, také pro zaměstnance či podnikatele, kteří mají zájem o půjčku v řádech tisíců na krátkou dobu a nakonec i pro důchodce, maminky na mateřské, studenty, nezaměstnané, lidi bez doložitelných příjmů či ty se záznamem v registru dlužníků. Nevýhodné jsou pro ty, kteří si mohou půjčit z banky, potřebují si půjčit větší obnos (rozdíl v úrocích je značný), chtějí půjčku na delší časové období nebo si nejsou jisti, zda ji budou schopni splatit. Ale jsou i výjimky.[1]

Způsob výplaty nebankovní půjčky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejběžnější vyplacení nebankovní půjčky patří bezhotovostní bankovní převod, který je rychlý, pohodlný a snadno dostupný. Žadatel však musí vlastnit bankovní účet. Další možností je hotovostní půjčka s výplatou na ruku, poštovní poukázkou, skrze terminál Sazky nebo na čerpacích stanicích.

Obvyklé podmínky pro získání půjčky[editovat | editovat zdroj]

K tomu, abyste mohli nebankovní půjčku získat, musíte být zpravidla plnoletí, občané ČR, mít přístup na internet, mít mobilní telefon a vlastní bankovní účet – přesné podmínky však závisí na jednotlivých společnostech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HŮLE, Daniel. Daniel Hůle: Pět nebankovních společností nabízí férovou půjčku, jiné pořád stejný podfuk. Penize.cz [online]. Partners media, s.r.o., 2014-05-17 [cit. 2016-06-02]. Dostupné online.  
  2. Index etického úvěrování. Člověk v tísni, o. p. s. [online]. Člověk v tísni, o. p. s. [cit. 2016-06-02]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]