Nebankovní půjčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nebankovní půjčka je zápůjčka poskytovaná jiným subjektem než bankou. Typické pro tyto zápůjčky jsou benevolentnější podmínky pro jejich získání. Zřídka je potřeba doložit příjmy a čistý výpis z rejstříku dlužníků. Tato výhoda je však vyvážena poměrně vyššími úroky a vysokou roční procentní sazbou nákladů (RPSN). Jsou ale výjimky. Konkurence mezi poskytovateli došla tak daleko, že některé nebankovní společnosti konkurují bankovním a v některých případech jsou i výhodnější.[1]

Situace na trhu[editovat | editovat zdroj]

Od 1. prosince 2016 začala platit novela zákona o spotřebitelském úvěru, která zpřísňuje poskytovatelům nebankovních půjček situaci na trhu. Vláda si od tohoto kroku slibuje vymýcení lichvářských praktik některých společností v této oblasti. Všechny podnikatelské subjekty, které chtějí od 1. prosince 2016 poskytovat lidem nebankovní půjčky, musí získat licenci od ČNB - ta nově na tyto subjekty dohlíží. Každý subjekt, který získá tuto licenci bude mít povinnost řídit se nařízeními této novely zákona. Povinnosti poskytovatelů nebankovních půjček jsou následující:

  • Prověřit si důkladně finanční situaci žadatele o půjčku před schválením půjčky do 5 000,- Kč. Pokud vyjde najevo, že by žadatel měl problémy se splácením půjčky, nesmí mu poskytovatel takovou žádost schválit. V případě, že si poskytovatel neověří finanční situaci žadatele vůbec, soud může takovou smlouvu o zápůjčce označit jako neplatnou.
  • Pokud po schválení půjčky dlužník nebude schopen půjčku splácet, poskytovatel půjčky po něm může chtít maximálně 50% jistiny (maximálně však 200 000,- Kč). Délka splatnosti půjčky poté musí být stanovena minimálně na 6 měsíců. Až poté může společnost přistoupit k dalším právním krokům.[2]

Druhy půjček[editovat | editovat zdroj]

Mezi nebankovní půjčky patří půjčky krátkodobé (do cca 10 000 Kč, splácejí se jednorázově), půjčky střední velikosti (v řádech desetitisíců, většinou je vyžadovaný pravidelný příjem) a nebankovní americké hypotéky (v řádech statisíců až milionů, zápůjčky jsou vždy zajištěné nemovitostí).

Výhody nebankovních půjček[editovat | editovat zdroj]

Tyto půjčky jsou někdy dostupné i pro tzv. rizikové klienty, tj. klienty bez dokladů o příjmů a se záznamy v registru dlužníků. Takových klientů by však mělo ubývat, jelikož společnosti poskytující nebankovní půjčky musí před podpisem smlouvy o zápůjčce posoudit, zda klient bude schopen splácet. Jejich hlavní výhodou je snadné a rychlé vyřízení – půjčku je možné vyřídit a získat řádové v rámci několika minut – např. online, telefonicky nebo pomocí sms. Půjčky jsou zaměřené zejména na menší částky a u mnohých z nich se objevuje možnost první půjčky zdarma bez úroků. Za takové půjčky v případě včasného splacení nezaplatíte ani o korunu víc.

Nevýhody nebankovních půjček[editovat | editovat zdroj]

Zejména krátkodobé půjčky jsou zatížené vysokou úrokovou sazbou a velmi vysokou RPSN. Avšak vzhledem k povaze těchto půjček není sazba RPSN zcela vypovídající kritérium pro jejich výběr. Krátkodobé půjčky jsou totiž nejčastěji splatné do 30 dní, kdežto výpočet sazby RPSN se počítá na roční bázi.

U některých společnost jsou s nimi spojené i vyšší poplatky, poměrně vysoké poplatky za prodloužení doby splatnosti a vysoké pokuty za její nedodržení.

Komu se vyplatí nebankovní půjčky[editovat | editovat zdroj]

Dnes již mnohé nebankovní společnosti konkurují samotným bankám, ale ve většině případů jsou výhodné zejména proto pro ty, kterým je umožněna první půjčka zdarma bez úroku, také pro zaměstnance či podnikatele, kteří mají zájem o půjčku v řádech tisíců na krátkou dobu a nakonec i pro důchodce, maminky na mateřské, studenty, nezaměstnané, lidi bez doložitelných příjmů či ty se záznamem v registru dlužníků. Nevýhodné jsou pro ty, kteří si mohou půjčit z banky, potřebují si půjčit větší obnos (rozdíl v úrocích je značný), chtějí půjčku na delší časové období nebo si nejsou jisti, zda ji budou schopni splatit. Ale jsou i výjimky.[1]

Způsob výplaty nebankovní půjčky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejběžnější vyplacení nebankovní půjčky patří bezhotovostní bankovní převod, který je rychlý, pohodlný a snadno dostupný. Žadatel však musí vlastnit bankovní účet. Další možností je hotovostní půjčka s výplatou na ruku, poštovní poukázkou, skrze terminál Sazky nebo na čerpacích stanicích.

Obvyklé podmínky pro získání půjčky[editovat | editovat zdroj]

K tomu, abyste mohli nebankovní půjčku získat, musíte být zpravidla plnoletí, občané ČR, mít přístup na internet, mít mobilní telefon a vlastní bankovní účet – přesné podmínky však závisí na jednotlivých společnostech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HŮLE, Daniel. Daniel Hůle: Pět nebankovních společností nabízí férovou půjčku, jiné pořád stejný podfuk. Penize.cz [online]. Partners media, s.r.o., 2014-05-17 [cit. 2016-06-02]. Dostupné online.  
  2. Rychlé online půjčky budou bezpečnější, začne platit nový zákon!. VyberPůjčku.eu [online]. 2016-06-23 [cit. 2017-02-20]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]