Krátkodobá půjčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Krátkodobá půjčka, také krátkodobý úvěr či rychlá půjčka, patří zpravidla k půjčkám, které neposkytují banky (nebankovní půjčka), a je neúčelovou finanční zápůjčkou určenou obvykle k vykrytí náhlých, ale nevelkých finančních problémů. Ve většině případech je splatná max. do 30 dnů. Její úrok a roční procentní sazba nákladů (RPNS) je většinou mnohem vyšší než u dlouhodobých bankovních úvěrů a při prodloužení splatnosti je zatížena poměrně vysokými poplatky. Vysoké jsou také pokuty za nezaplacení v termínu.

Výhody krátkodobých půjček[editovat | editovat zdroj]

Největší výhodou krátkodobých půjček je jejich rychlost – peníze můžete získat během několika minut – a skutečnost, že jsou poskytovány také lidem, kteří nemají na obvyklé půjčky nárok – nejsou schopni doložit příjmy, jsou zapsáni v registru dlužníků atd. S rychlostí získání se pojí i snadnost jejich sjednání. Není potřeba navštěvovat banku. K vyřízení běžně dostačuje připojení k internetu – skrze webové stránky úvěrové společnosti - nebo telefon (občas pouze sms zpráva z mobilu). Nemalou výhodou je i častá možnost upravit čerpání a splácení dle individuálních potřeb.

Nevýhody krátkodobých půjček[editovat | editovat zdroj]

Hlavní nevýhodou těchto půjček je bezesporu vysoké RPSN a velmi vysoké úroky. Ty jsou v porovnání s klasickými bankovními půjčkami až mnohonásobně vyšší, proto by taková půjčka měla být pouze nouzovým řešením. Velkým negativem jsou i vysoké pokuty za nedodržení termínu splatnosti nebo vysoké poplatky za jeho včasné prodloužení. Kvůli nim se může výsledná splátka vyšplhat až na několikanásobek vypůjčené částky. Jedinec tak velmi snadno může spadnout do tzv. dluhových pastí. Mnohdy právě o to některým neseriózním společnostem jde, a proto je nutné je prověřovat.[1] Rizikové jsou i rozhodčí doložky ve smlouvě – v případě sporu výsledek určí rozhodčí, který může stranit poskytovateli půjčky. Objektivnější a bezpečnější je pro klienta rozhodování příslušného nezávislého soudu.

Pro koho jsou krátkodobé půjčky vhodné[editovat | editovat zdroj]

Jsou vhodné zejména pro ty, kteří nemají možnost obvyklého bankovního úvěru, ať už je to z důvodu záznamu v registru dlužníků, nebo neschopnosti doložit příjmy. Vyplatí se i těm, kteří potřebují k vyřešení nečekaného problému menší obnos peněz na velmi krátkou dobu. Obě dvě skupiny by však měly být schopny splatit půjčku v termínu (obvykle do 30 dnů). V opačném případě je čekají poměrně vysoké poplatky za včasné prodloužení splatnosti, či pokuty za nedodržení termínu. Tyto půjčky jsou proto vhodné výhradně k jednorázovému použití ve stavu nouze a s jistotou včasného splacení. Některé společnosti však poskytují první půjčku zdarma bez úroků. V případě dodržení splatnosti nezaplatíte ani korunu navíc. Takové půjčky se vyplatí všem a rozhodně se vyplatí zjistit, které firmy je nabízejí. Pří výběru půjček může pomoci i tzv. index etického úvěrování , který řadí společnosti od nejetičtější po nejméně etické.[2]

Krátkodobé půjčky a výše úrokové sazby[editovat | editovat zdroj]

Výše úrokové sazby a RPSN u krátkodobých nebankovních půjček se liší společnost od společnosti (od 0 % po 7498 % procent), ale obecně platí, že jsou mnohem vyšší než u klasických bankovních půjček. To je dáno tím, že výše obvyklých úroků by z menší částky a na krátkou dobu ani zdaleka nepokryla výdaje poskytovatele na zřízení půjčky a také tím, že jsou poskytovány žadatelům, u nichž je vyšší riziko, že půjčku nesplatí v řádném termínu.

Doba splatnosti u krátkodobé půjčky[editovat | editovat zdroj]

Dobu splatnosti je možné si individuálně nastavit – zpravidla bývá přesně třicet dní. Čím je tato doba kratší, tím nižší je poplatek za půjčku. U mnohých poskytovatelů je možné si půjčit i na jediný den.

Zajištění úvěru[editovat | editovat zdroj]

  • Zástavním právem k movité, či nemovité věci
  • Zástavním právem k akciím či podílu žadatele
  • Zástavním právem k pohledávkám z budoucích kupních/nájemních smluv dle druhu obchodu
  • Předmět zástavy musí být pojištěn a pojistné vinkulováno ve prospěch společnosti, která poskytla úvěr.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daniel Hůle: Pět nebankovních společností nabízí férovou půjčku, jiné pořád stejný podfuk. Penize.CZ [online]. Partners media, s.r.o, 2014-05-17 [cit. 2016-06-02]. Dostupné online. 
  2. Index etickeho uverovani. Člověk v tísni, o. p. s. [online]. Člověk v tísni, o. p. s. [cit. 2016-06-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]