Nazi punk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nazi punk nebo také hate punk je hudební žánr vycházející z punk rocku. Jedná se o specifickou subkulturu punku, která se vyznačuje vedle odporu ke konzumní společnosti také politickým postojem ovlivněným buďto nacismem nebo nacionalismem či vlastenectvím.

Nazi punk se vyznačuje často rasismem, ale také nulovým respektem k autoritám. Nazi punks vystupují radikálně proti levici (zejména komunistům a anarchistům), homosexuálům nebo přistěhovalcům. Z punku si přinášejí způsob odívání, účesy, hudbu, ale také vandalství a zviditelňování se. Výrazně se pak distancují od drog.

V hudbě Nazi punks poslouchají zejména punk-rock a Oi, vytvářejí však také vlastní hudební skupiny.V zahraničí to jsou například A.B.H., Arma Blanca,The Dirty White Punks, Forward Area, Midgårds Söner. V České republice se k nazi punku otevřeně hlásila jen hudební skupina Celková Impotence, která vydala v roce 1993 demo NAZI PUNK (Zde ale nešlo o projev nacismu, protože kapela chápala pojem Nazipunk jako nacionalistický, a ne nacistický. I z textů je to zřejmé, kapela operuje hlavně s českým vlastenectvím, o nějakém nacismu tedy nemůže být řeč).

Nazi punks se začali objevovat už v roce 1978, kdy zformovala National Front v Anglii organizaci Punk Front, která združovala nacionalisticky laděné punks. Organizace sice neměla dlouhého trvání, ale semkla nacionalisty a konzervativce z řad punkerů, objevili se první nacionalistické punkové kapely, a začala existence nejnenáviděnější části punkové subkultury. V České republice jsou nevelké skupinky Nazi punks už od začátku devadesátých let, kdy stojí jak proti anarchistům a komunistům, tak i proti nacistickým skinheadům.

V současnosti používají spíš název hatepunk, aby se vyhnuli spojování s nacismem. Často je tato subkultura promíchána s hnutím Punk´s not red, [zdroj?]