Crust

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Crust punk
Původ ve stylech Anarcho-punk, extreme metal, hardcore punk
Kulturní pozadí Polovina 80. let, Anglie
Typické nástroje Elektrická kytara, baskytara, bicí, zpěv
Všeobecná popularita Underground
Odvozené styly Grindcore

Crust punk nebo Crustcore, zkráceně Crust, je hudební žánr, který vznikl v 80. letech v Anglii. V podstatě jde o spojení punk rocku a heavy metalu. Posluchači crustové muziky se většinou označují jako „crusťáci“ [krasťáci] nebo „crusteři“.

Je to těžkopádný a brutální styl, který využívá prvky anarcho-punku a grindcore, čímž vzniká jedinečný zvuk, který může být buď rychlý, podobně jako grindcore, nebo pomalý, apatický a melodický. V začátcích se tento styl nazýval stenchcore (na základě dema „Terminal Filth Stenchcore“ (1987) kapely Deviated Instinct). Crust je také úzce spjat se styly jako d-beat, anarcho-punk, thrashcore a grindcore.

Texty crustových skladeb se vyznačují jasnou inklinací k myšlenkám anarchismu, antifašismu a antisexizmu, vystupují proti rasismu, týrání zvířat, ničení přírody apod. Crustoví hudebníci nejsou mnohdy jen muzikanty, ale aktivně se angažují v politickém, společenském a kulturním životě. Co se zvuku týče, crust je jednou z nejtemnějších odnoží punk rocku.

Mnozí pokládají kapelu Amebix za zakladatele crustu a jejich LP Arise! považují za první crustové album. Skupina Hellbastard, která vlastně zavedla pojem crust (pojmenování po jejich demu „Ripper Crust“, 1986), byla jednou z prvních kapel, co hrála tento styl tak jak jej známe dnes.