Naděžda Mountbattenová, markýza z Milford Havenu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Naděžda Mountbattenová
markýza z Milford Havenu
Portrét
Markýza Naděžda z Milford Havenu, Philip de László, 1929
Narození28. března 1896
Cannes, Francie
Úmrtí22. ledna 1963 (ve věku 66 let)
Cannes, Francie
PohřbenaBray, Berkshire, Anglie
26. ledna 1963
Sňatek15. listopadu 1916
ManželGeorge Mountbatten, 2. markýz z Milford Havenu
PotomciTatiana Mountbattenová
David Mountbatten, 3. markýz z Milford Havenu
DynastieHolstein‑Gottorp‑Romanov
OtecMichail Michajlovič Romanov
MatkaSofie z Merenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naděžda Mountbattenová, markýza z Milford Havenu (rozená hraběnka Naděžda Michajlovna de Torby, do roku 1917 princezna z Battenbergu; 28. března 1896 Cannes22. ledna 1963 Cannes) byla dcerou ruského velkoknížete Michaila Michajloviče a jeho morganatické manželky Sofie z Merenbergu. Sňatkem se stala britskou občankou a aristokratkou a blízkou příbuznou britské královské rodiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hraběnka Naděžda de Torby se narodila jako druhá dcera velkoknížete Michaila Michajloviče Ruského a jeho morganatické manželky Sofie z Merenbergu. Měla starší sestru Anastázii a mladšího bratra Michala.

Zleva doprava: Naďa Michajlovna, Michal Michajlovič, Anastázie Michajlovna a jejich otec Michail Michajlovič Ruský

Jejími prarodiči z otcovy strany byli Michail Nikolajevič Ruský a Cecilie Bádenská. Michail byl sedmým a posledním dítětem ruského cara Mikuláše I. a Šarloty Pruské. Matka Naděždy byla nejstarší dcerou prince Mikuláše Viléma Nasavského a jeho morganatické manželky Natálie Alexandrovny, dcery Alexandra Sergejeviče Puškina, který byl pravnukem afrického chráněnce Petra Velikého, Abrama Petroviče Hannibala.

Dvacetiletá Naděžda, přezdívaná "Nada", se 15. listopadu 1916 v Londýně provdala za o čtyři roky staršího George z Battenbergu (1892–1938), pozdějšího 2. markýze z Milford Havenu. Manželé spolu měli dvě děti:

Během soudního procesu s Glorií Vanderbiltovou v roce 1934 nabídla bývalá služebná Glorie Morgan Vanderbiltové svědectví ohledně možného lesbického vztahu mezi lady Milford Havenovou a své bývalé zaměstnavatelky. U soudu se jako svědek objevila i lady Milford Havenová. Před odjezdem do Spojených států Lady Milford Havenová veřejně odsoudila svědectví služebné jako „soubor zlomyslných, hrozných lží“. V červnu 2022 její vnuk lord Ivar Mounbatten uvedl v rozhovoru pro The Tatler, že byla lesba.[5]

Nada a její švagrová Edwina Mountbattenová (manželka lorda Mountbattena) byli velmi blízké přítelkyně a často spolu podnikaly poněkud odvážná dobrodružství, cestovaly drsně v obtížných a často nebezpečných částech světa.

Lady Milford Havenová zemřela 22. ledna 1963 ve věku 66 let v Cannes ve Francii.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nadejda Mountbatten, Marchioness of Milford Haven na anglické Wikipedii.

  1. Lady Tatiana Elizabeth “Tatti” Mountbatten.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. David, 3rd Marquess of Milford Haven. mountbatten [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Person Page. www.thepeerage.com [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. 
  4. David Michael Mountbatten (1919-1970) - Find a.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. NAST, Condé. What happened when Lord Ivar Mountbatten and his husband, James Coyle, welcomed Tatler into their home at Bridwell Park. Tatler [online]. 2021-06-17 [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]