Na Špejcharu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na Špejcharu
Ulice Na Špejcharu, pohled od Letenských sadů k ulici Badeniho
Ulice Na Špejcharu, pohled od Letenských sadů k ulici Badeniho
Umístění
Město Praha
Čtvrť Holešovice
Poloha
Začíná na Badeniho
Končí na Milady Horákové
Historie
Datum vzniku kolem 1920
Denominace 1947
Další údaje
Počet adres 2
Kód ulice 459577
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na Špejcharu je krátká ulice v Praze na západním okraji Letné, patřící ke čtvrti Holešovice (původně Bubny). Vede z ulice Badeniho k východu na okraj Letenských sadů, obtáčí prostor, kde stávala dřevěná studentská ubytovna Kolonka a nyní je v něm tramvajová smyčka Špejchar, a krátkou severojižní silnicí je spojena s ulicí Milady Horákové. V paralelní větvi této silnice je prostor pro odstavování městských autobusů, využívaný při výlukách, a zázemí pro dopravní personál, společné s tramvajovou smyčkou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulice vznikla po zahuštění zástavby kolem roku 1920, pojmenována však byla až v roce 1947. Jméno je odvozeno od někdejšího panského a později městského špejcharu, který stál na místě dnešního nároží ulic Badeniho a Milady Horákové.[1]. Až do úpravy křižovatky související s výstavbou stanice metra Hradčanská kolem roku 1980 zde stávala proslulá nárožní hospoda Na špejchaře s předzahrádkou, cloněnou vzrostlými kaštany, a před ní stejnojmenná zastávka tramvají. Předzahrádku zlikvidovala církev mormonů po roce 1991, když zakoupila nárožní dům č. 3, přistavěla k němu nový zděný objekt a ohradní zeď.

V ulici je jediná adresa, Na Špejcharu 3 (č. p. 291), tzv. Modrý dům.[2] Budova izraelského velvyslanectví, nacházející se na nároží ulic Na Špejcharu a Badeniho, která původně nesla orientační číslo 1, má nyní číslo 2 ulice Badeniho, budova velvyslanectví Španělska má adresu Badeniho 4. Budova velvyslanectví Indie je zase číslována Milady Horákové 60/93.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČAREK, Jiří; HLAVSA, Václav; JANÁČEK, Josef, et al. Ulicemi města Prahy od 14. století do dneška. Praha: Orbis, 1958. S. 245. 
  2. Archivovaná kopie. aplikace.mvcr.cz [online]. [cit. 2012-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-30. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marek Lašťovka a kolektiv: Pražský uličník, Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, I. díl, A-N. Libri Praha 1997, s. 530.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]