Nístějka (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nístějka
zřícenina hradu Nístějka
zřícenina hradu Nístějka
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 1. polovina 14. století
Zánik 2. polovina 15. století
Další majitelé Valdštejnové
Vartenberkové
páni z Jenštejna
Cukrové z Tamfeldu
Poloha
Adresa PP Nístějka, Vysoké nad Jizerou, ČechyČechy Čechy
Souřadnice
Nístějka
Nístějka
Další informace
Rejstříkové číslo památky 27196/6-2572 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nístějka je zřícenina hradu na ostrožně nad soutokem řeky Jizery a Farského potoka a naproti silnici I/14, na území stejnojmenné přírodní památky. Přístupná je po žluté turistické značce od Vysokého nad Jizerou. Zbytky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že hrad vznikl v první polovině čtrnáctého století, ale o jeho počátcích se nedochovaly žádné písemné prameny.[2] V tom případě by jeho stavitelem byl zřejmě Heník z Valdštejna, jenž se od roku 1369 po něm i psal. Z téhož roku pochází první písemná zmínka o hradu. Funkcí hradu bylo patrně střežit zemskou cestu v údolí Jizery. Pro rozvětvenost Valdštejnů a nedostatku písemných pramenů jde jen těžko určit, kdo ve které době hrad vlastnil. Jisté je, že v roce 1399 se po Nístějce psal Hynek z Valdštejna a v roce 1406 Jindřich. Ovšem už v následujícím roce zde měl sídlo Jindřich z Vartenberka, jenž už v roce 1404 získal hrad Valdštejn. V roce 1422 je pak Nístějka v držení pánů z Jenštejna, resp. Václava z Jenštejna a po něm Mikuláše z Jenštejna. Ten roku 1459 umírá a další události byly pro nedostatek písemných pramenů neznámé, takže následující dění poodhalil až výzkum vedený v roce 1958 Severočeským muzeem v Liberci.

Během výzkumu, který se zaměřil především na areál hradního paláce, bylo odkryto celkem osm nálezových vrstev, přičemž vlastní palác měl mít dvě až tři patra. V těchto vrstvách se nacházely kachle s ornamenty a drobné železné předměty (především hřeby a skoby). Složení vrstev a především jejich sled pak vedl vedoucího výzkumu archeologa PhDr. Jaroslava Kavana k závěru, že za zánikem hradu pravděpodobně stál ve druhé polovině 15. století požár, při kterém došlo ke zřícení všech podlaží paláce.

Dobu zániku pak podporuje i písemná zmínka z roku 1519, kdy je Nístějka uváděna již jako pustá. Už v roce 1492 je navíc uváděn bývalý rožmberský úředník Racek Cukr z Tamfeldu a to jako „pán dědičný na Navarově a zboží nístějském“. Protože zde chybí zmínka o hradu (nahrazen zbožím), dá se usuzovat, že Nístějka v té době již nestála. Pouze v rovině spekulací zatím zůstává možnost, že požár stál za nenadálou smrtí Mikuláše z Jenštejna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-12]. Identifikátor záznamu 138425 : Hrad Nístějka, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Nístějka, s. 379. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-62-1.
  • PROSTŘEDNÍK, Jan. Záchranný výzkum hradu Nístějky v Krkonoších. In: Castellologica bohemica / Praha : Archeologický ústav AV ČR 10, (2006,) s. 387-400.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého X., Praha 1895.
  • ŠPRÁCHAL, Přemysl. K podobám obytného paláce na hradě Nístějce. In: Hláska : zpravodaj Klubu Augusta Sedláčka 21, č. 4 (2010), s. 49-52.
  • ŠPRÁCHAL, Přemysl. Nístějka - zřícenina hradu východně od Vysokého nad Jizerou. Hukvaldy-Dobrá : Putujme, 2012. ISBN 978-80-87712-46-7
  • ÚLOVEC, Jiří - FIŠERA, Zdeněk. Hrad Nístějka. In: Z Českého ráje a Podkrkonoší : vlastivědný sborník / Semily : Státní okresní archiv Semily 14, (2001,) s. 36-52.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]