Nístějka (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nístějka
zřícenina hradu Nístějka
zřícenina hradu Nístějka
Základní informace
Slohgotický
Výstavba1. polovina 14. století
Zánik2. polovina 15. století
Další majiteléValdštejnové
Vartenberkové
páni z Jenštejna
Cukrové z Tamfeldu
Poloha
AdresaPP Nístějka, Vysoké nad Jizerou, ČechyČechy Čechy
Souřadnice
Nístějka
Nístějka
Další informace
Rejstříkové číslo památky27196/6-2572 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nístějka je zřícenina hradu na ostrožně nad soutokem řeky Jizery a Farského potoka a naproti silnici I/14, na území stejnojmenné přírodní památky. Přístupná je po žluté turistické značce od Vysokého nad Jizerou. Zbytky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že hrad vznikl v první polovině čtrnáctého století, ale o jeho počátcích se nedochovaly žádné písemné prameny.[2] V tom případě by jeho stavitelem byl zřejmě Heník z Valdštejna, jenž se od roku 1369 po něm i psal. Z téhož roku pochází první písemná zmínka o hradu. Funkcí hradu bylo patrně střežit zemskou cestu v údolí Jizery. Pro rozvětvenost Valdštejnů a nedostatku písemných pramenů jde jen těžko určit, kdo ve které době hrad vlastnil. Jisté je, že v roce 1399 se po Nístějce psal Hynek z Valdštejna a v roce 1406 Jindřich. Ovšem už v následujícím roce zde měl sídlo Jindřich z Vartenberka, jenž už v roce 1404 získal hrad Valdštejn. V roce 1422 je pak Nístějka v držení pánů z Jenštejna, resp. Václava z Jenštejna a po něm Mikuláše z Jenštejna. Ten roku 1459 umírá a další události byly pro nedostatek písemných pramenů neznámé, takže následující dění poodhalil až výzkum vedený v roce 1958 Severočeským muzeem v Liberci.

Během výzkumu, který se zaměřil především na areál hradního paláce, bylo odkryto celkem osm nálezových vrstev, přičemž vlastní palác měl mít dvě až tři patra. V těchto vrstvách se nacházely kachle s ornamenty a drobné železné předměty (především hřeby a skoby). Složení vrstev a především jejich sled pak vedl vedoucího výzkumu archeologa PhDr. Jaroslava Kavana k závěru, že za zánikem hradu pravděpodobně stál ve druhé polovině 15. století požár, při kterém došlo ke zřícení všech podlaží paláce.

Dobu zániku pak podporuje i písemná zmínka z roku 1519, kdy je Nístějka uváděna již jako pustá. Už v roce 1492 je navíc uváděn bývalý rožmberský úředník Racek Cukr z Tamfeldu a to jako „pán dědičný na Navarově a zboží nístějském“. Protože zde chybí zmínka o hradu (nahrazen zbožím), dá se usuzovat, že Nístějka v té době již nestála. Pouze v rovině spekulací zatím zůstává možnost, že požár stál za nenadálou smrtí Mikuláše z Jenštejna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-12]. Identifikátor záznamu 138425 : Hrad Nístějka, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Nístějka, s. 379. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-62-1.
  • PROSTŘEDNÍK, Jan. Záchranný výzkum hradu Nístějky v Krkonoších. In: Castellologica bohemica / Praha : Archeologický ústav AV ČR 10, (2006,) s. 387-400.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého X., Praha 1895.
  • ŠPRÁCHAL, Přemysl. K podobám obytného paláce na hradě Nístějce. In: Hláska : zpravodaj Klubu Augusta Sedláčka 21, č. 4 (2010), s. 49-52.
  • ŠPRÁCHAL, Přemysl. Nístějka - zřícenina hradu východně od Vysokého nad Jizerou. Hukvaldy-Dobrá : Putujme, 2012. ISBN 978-80-87712-46-7
  • ÚLOVEC, Jiří - FIŠERA, Zdeněk. Hrad Nístějka. In: Z Českého ráje a Podkrkonoší : vlastivědný sborník / Semily : Státní okresní archiv Semily 14, (2001,) s. 36-52.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]