Návrat do budoucnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o filmu. O filmové sérii pojednává článek Návrat do budoucnosti (filmová série).
Návrat do budoucnosti
Původní název Back to the Future
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 116 minut
Žánr sci-fi komedie
Scénář Robert Zemeckis
Bob Gale
Režie Robert Zemeckis
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Michael J. Fox
Christopher Lloyd
Lea Thompson
Produkce Bob Gale
Steven Spielberg
Neil Canton
Kathleen Kennedy
Frank Marshall
Johnny Colla
Hudba Alan Silvestri
Kamera Dean Cundey
Kostýmy Deborah Lynn Scott
Střih Harry Keramidas
Arthur Schmidt
Výroba a distribuce
Premiéra 3. 7. 1985 (USA)
Produkční společnosti Amblin Entertainment
Universal Studios
Distribuce Universal Pictures
Rozpočet 19 000 000 USD
Tržby 381 109 762 $ (celosvětově)
210 609 762 $ (USA)
Ocenění Saturn Award for Best Actor (1986)
Cena Saturn za nejlepší sci-fi film (1986)
Saturn Award for Best Special Effects (1986)
Cena Hugo za nejlepší hrané představení (1986)
National Film Registry (2007)
… více na Wikidatech
Předchozí a následující díl
Návrat do budoucnosti II
Návrat do budoucnosti na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Návrat do budoucnosti (v anglickém originále Back to the Future) je americká sci-fi komedie, kterou v roce 1985 natočil režisér Robert Zemeckis. Pojednává o mladíkovi jménem Marty McFly, který náhodou odcestuje do minulosti, v níž ohrozí vlastní existenci v době, odkud se na cestu časem vydal. Film se stal kasovním trhákem a v roce 1985 dokonce nejvýdělečnějším americkým filmem vůbec.[1] Komerční úspěch umožnil vznik dalších dvou pokračování v roce 1989 a 1990.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Sedmnáctiletý Marty McFly (Michael J. Fox) se v roce 1985 přátelí s excentrickým vědcem dr. Emmettem Brownem (Christopher Lloyd). Doktor vynalezl stroj času, který zabudoval do auta značky DMC DeLorean. Když Martymu stroj předvádí v noci na parkovišti před supermarketem, přijedou na místo libyjští teroristé a doktor klesne k zemi pod jejich střelbou. Pomstili se mu za to, že jim ukradl plutonium, které potřeboval jako palivo pro stroj času. Martymu se podaří v DeLoreanu ujet, náhodou ale spustí stroj času a dostane se do minulosti, konkrétně do roku 1955. V minulosti se setká s doktorem, který se snaží vymyslet způsob, jak Martyho vrátit do jeho doby.

Marty se ale náhodou setká se svými rodiči Georgem a Lorraine a jeho matka se do něho zamiluje místo do otce. To Marty musí napravit, aby zachránil existenci vlastní rodiny i sebe samotného, musí dát své rodiče dohromady. Na společné rodinné fotce, kterou má s sebou, totiž pomalu začnou mizet postavy jeho starších sourozenců Davea a Lindy. Přes různé peripetie uspěje, jeho rodiče se poprvé políbí na školním večírku a zamilují se do sebe.

Vozidlo DeLorean v prostorách Universal Pictures

Potom Marty spěchá k radnici. Doktor totiž zjistil, že chybějící energii z plutonia, která je nutná pro pohon stroje času, nahradí výbojem blesku. Marty ze své současnosti ví, že právě v roce 1955 silný blesk udeřil do radnice a zničil její hodiny. Na poslední chvíli se jim plán podaří realizovat a Marty se vrátí do své původní doby. Na stroji času si nastaví dobu o 11 minut dříve, než rok 1985 opustil (1:35 AM -> 1:24 AM), aby tak zachránil doktora před Libyjci. Když se ale na místo dostane, jen vidí opakování scény, v níž doktor po střelbě klesne k zemi. Není však mrtev, protože na sobě měl neprůstřelnou vestu. Marty mu totiž v minulosti roku 1955 nechal varovný dopis, doktor ho sice původně před Martym roztrhal, protože svoji budoucnost nechtěl znát. Po Martyho odcestování však dopis slepil a zachránil si tak život.

Doktor Martyho zaveze domů a se svým strojem času vyráží vstříc budoucnosti roku 2015. Doma Marty zjistí, že jeho výlet do minulosti měl na jeho rodiče velký pozitivní dopad. Na rozdíl od stavu, z něhož časem odcestoval, je jeho otec úspěšným spisovatelem, rodina je bohatá a i Martyho starší sourozenci jsou šťastnější a v životě úspěšnější. Biff Tannen, který původně byl šéfem George McFlye, mu nyní leští před domem auto. Když se Marty chce se svojí dívkou Jeniffer vypravit k jezeru, objeví se Doktor s tím, že s ním oba musí do budoucnosti, protože se jedná o jejich děti. V doktorově vylepšeném stroji času odlétají (vstříc druhému dílu série).

Destinace[editovat | editovat zdroj]

  • 5. listopadu 1955 - Nov 5 1955 6:00 AM
  • 26. října 1985 - Oct 26 1985 1:24 AM
  • 21. října 2015 - Oct 21 2015 4:24 PM
  • 1. září 1885 - Sep 01 1885 8:00 AM

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Michael J. Fox Marty McFly
Christopher Lloyd Dr. Emmett L. Brown
Lea Thompson Lorraine Baines McFly
Crispin Glover George McFly
Thomas F. Wilson Biff Tannen
Billy Zane Match

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]