Přeskočit na obsah

Let (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Let
Původní názevFlight
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka138 minut
Žánrdrama
ScénářJohn Gatins
RežieRobert Zemeckis
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDenzel Washington
Don Cheadle
Kelly Reillyová
Bruce Greenwood
John Goodman
ProdukceLaurie MacDonald
Walter F. Parkes
Jack Rapke
Steve Starkey
Robert Zemeckis
HudbaAlan Silvestri
KameraDon Burgess
KostýmyLouise Frogley
StřihJeremiah O'Driscoll
ZvukWilliam B. Kaplan
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 14. října 2012
Česko 21. února 2013
Produkční společnostiParkes + MacDonald Prods.
ImageMovers
DistribuceUSA Paramount Pictures
Česko Bontonfilm
Rozpočet31 mil. dolarů
Tržby161,8 mil. dolarů
Let na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Let (v anglickém originále Flight) je americký dramatický film z roku 2012. Režisérem snímku je Robert Zemeckis. Hlavní role ztvárnili Denzel Washington, Don Cheadle, Kelly Reillyová, Bruce Greenwood a John Goodman. Vypráví příběh pilota dopravního letadla, který při havárii odvážným manévrem zachránil většinu cestujících, v průběhu vyšetřování však vychází najevo další okolnosti. Americká premiéra filmu se odehrála 14. října 2012, do českých kin snímek uvedla společnost Bontonfilm od 21. února následujícího roku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Zkušený kapitán dopravního letadla Whip Whitaker (Denzel Washington) je rozvedený a užívá si života. Po několika hodinách spánku ještě s dojezdem předchozího bujarého večera sedne do kokpitu se 102 lidmi na palubě a vzlétá směr Atlanta. Úspěšně proletí bouřkou s turbulencemi, aniž by hnul brvou, předá pak řízení druhému pilotovi a odchází si dát džus s potajmo přimíchaným panákem vodky. Na chvíli si v kabině zdřímne, když ho však ze spánku vytrhne příkré klesání stroje. S chladným klidem opět převezme řízení, snaží se letadlo stabilizovat a takřka zázračným manévrem, kdy obrátí stroj vzhůru nohama, se mu podaří nouzově přistát v polích. Zachrání tak od jisté smrti většinu lidí na palubě, nepřežijí jen 4 cestující a 2 členky posádky. Mediálně je z něj hrdina.

V nemocnici se seznámí s drogově závislou pacientkou Nicole (Kelly Reillyová), když se vykrade na nouzové schodiště kouřit. Brzy ho však navštíví vyšetřovatelé nehody a postupně začíná vyčerpávající martyrium. Charlie Anderson (Bruce Greenwood), jenž dříve s Whipem pilotoval u námořnictva a nyní dělá zástupce leteckých odborů, jej pozve na setkání s advokátem Hugh Langem (Don Cheadle), který mu sdělí, že Národní letecká bezpečnostní agentura (NTSB) vyšetřující nehodu našla v jeho krevních testech stopy kokainu a alkoholu. Jeho hrdinská aura dostane značné trhliny. Právník se chystá zprávu s krevními testy zpochybnit a vše vypadá poměrně nadějně.

Whip má však vytrvalé potíže s alkoholem, ačkoli se s nimi snaží ve světlých chvílích bojovat. Navštíví Nicole zrovna v situaci, kdy ji majitel vyhazuje z domu, a tak ji vezme k sobě do otcovy dřívější práškovací firmy, kde nyní přebývá. Ta pro něj najde pochopení, ale později ho opustí s obavou, že by ji mohl stáhnout zpět k pití. Po dalších peripetiích ho k sobě vezme Anderson a podaří se mu udržet Whipa dál od alkoholu. Večer před oficiálním slyšením NTSB je však ubytován na hotelu, kde „vinou“ hotelového minibaru opět podlehne pokušení. Ráno ho objeví Anderson s Langem ve zbědovaném stavu a je povolán Whipův drogový dealer Harling Mays (John Goodman) s dodávkou „vyprošťováku“, aby ho uvedl do provozuschopného stavu.

Slyšení se pak vyvíjí překvapivě příznivě až do chvíle, kdy ho vyšetřovatelka Ellen Blocková konfrontuje s nutností vyjádřit přesvědčení, že lahvičky vodky nalezené v odpadkovém koši letadla vypila letuška Márquezová. Ve zlomové chvíli Whipovi dojde odhodlání zapírat svůj alkoholismus a ke všemu se přizná.

Filmový střih pak uvádí diváky do věznice, kde pilot vypráví celý tento příběh spoluvězňům. Dává do pořádku svůj vztah se synem a nelituje, že přestal s celoživotním lhaním o svém alkoholismu – naopak se poprvé cítí svobodný.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Denzel Washington William „Whip“ Whitaker, první pilot
Don Cheadle Hugh Lang, advokát, odborník na trestné činy z nedbalosti
Kelly Reillyová Nicole Maggenová, drogově závislá pacientka z nemocnice
Bruce Greenwood Charlie Anderson, zástupce odborů a Whipů bývalý kolega
John Goodman Harling Mays, drogový dealer
Melissa Leo Ellen Blocková, vyšetřovatelka NTSB
Tamara Tunie Margaret Thomasonová, hlavní letuška
Nadine Velazquezová Katerina Márquezová, letuška
Piers Morgan žurnalista, hraje sám sebe (cameo)

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Film s produkčním rozpočtem kolem 31 milionu dolarů byl uveden do kin společností Paramount Pictures 2. listopadu 2012.[1] Byl jednou ze tří hlavních premiér onoho víkendu, nikoli nejúspěšnější. Tou se stal v návštěvnosti s velkým náskokem animovaný Raubíř Ralf (Wreck-It Ralph), který na vstupném utržil 49 milionů dolarů, zatímco Let obsadil druhou příčku s 24,9 milionu a akční Pěsti ze železa (The Man with the Iron Fists) skončily až na čtvrtém místě s pouhými 7,9 milionu, přičemž je předstihlo ještě čtvrtým týdnem reprízované Argo s 10,2 milionu dolarů.[2]

Film získal mezi diváky na největších filmových databázích spíše dobré hodnocení (aktuální k 21. únoru 2015):

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Denzel Washington byl za svou roli nominován na Oscara, Zlatý glóbus a SAG Award. John Gattins byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší scénář.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flight [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Weekend Box Office: November 2-4, 2012 [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]