Národní park Ranthambhór

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Ranthambhór
Ranthambore National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Krajina v Národním parku Ranthambhór
Základní informace
Vyhlášení 1957 (národní park od roku 1980)
Rozloha 392 km²
Poloha
Stát IndieIndie Indie
Kraj Indie Rádžasthán, Indie
Umístění Jaipur
Souřadnice
Národní park Ranthambhór
Národní park Ranthambhór
Další informace
Web www.ranthamborenationalpark.com
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Ranthambhór (rádžasthánsky: रणथमभोर राष्ट्रीय उद्यान) je jedním z největších národních parků v severní Indii. Nachází se v okrese Sawai Madhopur v jihovýchodním Rádžasthánu, asi 110 km severovýchodně od letiště Kota a 180 km jihovýchodně od Jaipuru. Nejbližší město a železniční stanice je Sawai Madhopur, cca 11 km vzdálený, další vhodná železniční stanice je v 110 km vzdálené Kotě, kde staví všechny vlaky. Z Koty vede k Ranthambhóru dálnice.

Ranthambhór byl založen indickou vládou pod názvem Sawai Madhopur Game Reserve v roce 1955. V roce 1973 byl vyhlášen součástí "Projektu Tygr", založeného za účelem ochrany tygra indického. Status národního parku získal v roce 1980. V roce 1984 byly za rezervace vyhlášeny i přilehlé lesní oblasti Sawai Man Singh a Keladevi a v roce 1991 byly oficiálně začleněny do parku.

Národní park Ranthambhór je znám především svými tygry a je jedním z nejlepších míst v Indii na pozorování těchto majestátních zvířat v jejich přirozeném prostředí. Tygry lze snadno spatřit i během dne. Vhodná doba k návštěvě Ranthambhóru je v listopadu a květnu, kdy zdejší listnaté lesy opadávají a pozorování zvěře je tím značně usnadněno. Zdejší lesy byly kdysi součástí velkolepých džunglí střední Indie.

Park leží na okraji náhorní plošiny a je ohraničen na severu řekou Banas a na jihu řekou Chambai. Uvnitř parku leží i několik jezer. Park získal své jméno podle historické tvrze Ranthambhór, která leží uvnitř parku. Jeho plocha je 392 kilometrů čtverečních. Z velkých zvířat zde kromě tygra zde žije i levhart, nilgau, prase divoké, sambar, hyena, medvěd pyskatý či axis indický. Park je domovem pro širokou škálu stromů, rostlin, ptáků a plazů. V parku také roste jeden z největších banyánů (Ficus benghalensis) v Indii.

T24 – největší tygr v Ranthambhóru

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ranthambore National Park na anglické Wikipedii.