Přeskočit na obsah

Nápověda:Jak psát Wikipedii/Vytvoření nové kategorie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vytvoření nové kategorie[editovat | editovat zdroj]

 • Nové kategorie se vytváří v podobném duchu jako nové články, tedy každý člověk může vytvořit novou kategorii, pokud má pocit, že taková kategorie je potřebná a dosud chybí.
 • I samotné založení je z technického hlediska stejné jako založení článku:
  1. Na založení kategorie (či článku) není žádné kouzelné tlačítko „Založit“, musíme nejprve objevit červený odkaz a na ten kliknout.
  2. Červený odkaz najdeme (vyvoláme) tak, že do vyhledávacího políčka ve Wikipedii napíšeme zamýšlený název nové kategorie (mimochodem, tím si ověříme, že daná kategorie ještě není založená, což je hlavní důvod, proč tu není žádné kouzelné tlačítko, ale musíme nejprve použít vyhledávání).
  3. Takže když chci např. založit kategorii lidí zemřelých v Harrachově, do vyhledávacího políčka napíšu přesný zamýšlený název i s příslušnou předponou: Kategorie:Úmrtí v Harrachově.
  4. Názvy zakládejte tak, aby byly podobné ostatním příbuzným kategoriím. Teoreticky by nám nic nebránilo založit kategorii se jménem „Zemřelí v Harrachově“, vše by fungovalo dobře, ale ostatní podobné kategorie jsou s úmrtím, tak se vyžaduje stejná forma.
  5. Po vyhledání názvu se na stránce s výsledky hledání dozvíme, že kategorie neexistuje, a nalezneme zde onen červený odkaz, na který klikneme.
  6. Tím se dostaneme na stránku s již otevřeným editačním oknem, kde můžeme kategorii založit. V záhlaví můžeme (ale nemusíme) přepnout do vizuálního editoru pomocí tlačítka Založit (nebo zůstat pod Založit zdroj a pracovat ve wikitextu).
  7. Co má být obsahem nově založené kategorie? Kupodivu nebude obsahovat odkazy na zemřelé lidi (ti se tam zařadí automaticky na základě kategorie umístěné uvnitř jejich článku). Jediné, co je potřeba editovat, je zařadit novou kategorii do již existujících nadřazených kategorií.
  8. V režimu Založit se nadřazené kategorie přidají takto: v editačním panelu v záhlaví klikněte na ikonku tří vodorovných čar (vlevo od tlačítka Zveřejnit stránku... a z nabídky vyberte Kategorie.
  9. Objeví se okno s nastavením kategorií. Do příslušného políčka napište jméno nadřazené kategorie, v našem případě to bude „Harrachov“. Pod políčkem se objeví našeptávač s odpovídajícími existujícími kategoriemi, tak tam tu správnou kliknutím vyberte. Tím se první kategorie přidá a nyní můžeme přidat stejným způsobem další (např. „Úmrtí v Libereckém kraji“), kolikrát je potřeba. Vkládání dokončíme kliknutím na modré tlačítko Použít změny.
  10. Tím je editace v podstatě hotova, můžeme tedy novou kategorii zveřejnit kliknutím na Zveřejnit stránku vpravo nahoře.
  11. Kategorii jsme založili, ale ta je dosud prázdná, protože na ni žádné články neodkazují. Musíme si tedy otevřít články všech lidí, kteří mají ve Wikipedii článek a zemřeli v Harrachově, a umístit do nich kategorii Úmrtí v Harrachově. Tím se nám naše nová kategorie postupně víc a víc zaplní.
  12. Pokročilá funkce: při vkládání jednotlivých kategorií je možné u nich zvolit, aby se řadily, jako by se jmenovaly jinak. Funkce udělá to, že se pak kategorie Úmrtí v Harrachově nebude řadit pod Ú, ale např. pod H, pokud zvolíme, aby se řadila, jako by se jmenovala „Harrachov“. Jsou dvě možnosti, jak toho dosáhnout. V našem případě buď můžeme v okénku s nastavením kategorií (bod 9) vyplnit políčko s možností, aby se tato kategorie vždy implicitně řadila jako... a do políčka bychom napsali Harrachov. Toto se používá u kategorií osob (např. Kategorie:Antonín Dvořák), kde se vyplní „Dvořák, Antonín“, aby se kategorie v nadřazených kategorií řadila vždy podle příjmení. V našem případě ale chceme, aby v kategorii Harrachov byla kategorie Úmrtí v Harrachově pod Ú, ne pod H. Naopak ale chceme, aby v kategorii Úmrtí v Libereckém kraji byla naše kategorie pod H, ne pod Ú. Jsou tu dva různé požadavky, tak je potřeba nastavit to pro každou kategorii zvlášť. To uděláme, když v tomto okně s nastavením kategorií (otevřeném v bodě 9) klikneme na příslušný „chlíveček“ již vložené kategorie a tam napíšeme, jak se má řadit.