Nápověda:Jak psát Wikipedii/Vyhledávání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Návod z této strany existuje i ve formátu pdf (vhodné k tisku)

Vyhledávání[editovat | editovat zdroj]

  1. Většina lidí si článek ve Wikipedii najde tak, že začíná na nějakém obecném internetovém vyhledávači, většinou na Seznamu nebo na Googlu. Zadají dotaz (klíčové slovo, název tématu) do vyhledávače a mezi prvními výsledky se jim obvykle objeví i česká či jinojazyčná Wikipedie. Tento způsob je pohodlný a funkční, články je možné ale hledat i jinak.
  2. Když už máte Wikipedii otevřenou, je většinou zbytečné odcházet z ní pryč na Seznam či Google a vyhledávat tam. Je totiž možné vyhledávat přímo ve Wikipedii. Slouží k tomu vyhledávací políčko, které najdete vpravo nahoře na stránce, hned pod vaším uživatelským menu. Toto vyhledávací políčko je zde vždy, ať už jste ve Wikipedii kdekoli. (Pozor, některé internetové prohlížeče, např. Mozilla Firefox, mají vpravo nahoře také vyhledávací políčko, to však patří k prohlížeči, ne k samotné Wikipedii. To wikipedické poznáte tak, že je v něm napsáno Hledat na Wikipedii.)
  3. Pokud chcete začít hledat, klikněte do vyhledávacího políčka a začněte psát. Nápis Hledat na Wikipedii nemusíte mazat, zmizí sám, jakmile začnete psát.
  4. V průběhu psaní se pod vyhledávacím políčkem objevuje tzv. našeptávač, tedy nabídka článků začínajících stejnými písmeny, které jste zatím do políčka napsali. Když napíšete např. „Str“, v nabídce se objeví články jako „Strana zelených“, „Strunatci“ nebo „Strom“. Když budete pokračovat v psaní, nabídka se bude postupně zužovat: po napsání „Stravenk“ už bude v nabídce jen jediný článek, a to „Stravenka“.
  5. Pokud chcete nabídky našeptávače využít, stačí přestat psát a kliknout na některý z nabízených článků. Nabídka našeptávače je užitečná hlavně ve chvíli, kdy hledáte článek o nějakém hodně známém tématu (např. „Londýn“, ten se v našeptávači objeví už po napsání písmena „L“), nebo když naopak hledáte článek s hodně dlouhým a specifickým názvem (např. článek „Převzetí člověka do zdravotnického zařízení bez jeho souhlasu“, to stačí napsat jen „Převz“ a vybrat z nabídky našeptávače).
  6. Našeptávač můžete ale také úplně ignorovat a napsat celý požadavek sami a poté ho potvrdit klávesou Enter (případně tlačítkem lupy na konci vyhledávacího políčka). Tím se dostanete na požadovaný článek.
  7. Pokud se ale stane, že článek, který jste hledali, neexistuje, dostanete se na stránku nazvanou Výsledky hledání. Na této stránce najdete uprostřed veliké vyhledávací políčko s rozšířenými možnostmi a pod ním následuje seznam článků, které jsou příbuzného tématu (někdy totiž článek nemá takový název, jaký byste očekávali, a tak jej možná najdete v tomto seznamu). Seznam si můžete projít a některý z článků kliknutím otevřít.
  8. Mezi vyhledávacím políčkem a seznamem se navíc nachází tzv. červený odkaz ve znění, které jste hledali. Jednou z nejčastějších příčin, že jste nenalezli článek, který jste hledali, je totiž ta, že takový článek zatím ještě v české Wikipedii neexistuje – i když by existovat měl. Možná čeká právě na vás, abyste jej založili. Proto je tu nabídka tohoto červeného odkazu, na který stačí kliknout a začít chybějící článek vytvářet.