Přeskočit na obsah

Nápověda:Infoboxy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nápověda:Infobox)
Příklad infoboxu
Popisek obrázku
Popisek obrázku
Základní informace
Rodné jménoHudební umělec
Jinak zvaný/áHudební umělec
Narození21. dubna 1945
Československo Sereď, Československo
Úmrtí5. listopadu 2011
Česko Praha, Česká republika
ŽánryPop
PovoláníZpěvák
Aktivní roky19682008
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Infoboxy jsou informační tabulky na začátku článků Wikipedie, které shrnují základní údaje o tématu článku. Používají se v případech, kdy existuje větší množství článků na určité téma a každý článek obsahuje obdobné základní informace. Příkladem jsou články na téma „spisovatel“, „kostel“, „chemický prvek“, „vodní tok“ nebo „válka“. Do článku se vkládají pomocí šablony, která má zpravidla název ve tvaru Šablona:Infobox - téma, tedy například {{Infobox - spisovatel}}. V biologii v článcích o živých organismech se však používá šablona Taxobox.

Pro vložení infoboxu je nutné najít typ infoboxu nejvhodnější pro daný typ článku, například podle ostatních článků stejného typu vložených do stejné kategorie. Pokud vhodný infobox neexistuje, je možné vytvořit nový, předpokládá to však určité dovednosti. Ne každý typ článku je také ke vkládání infoboxu vhodný. Ke správě infoboxů je určen WikiProjekt Infoboxy.

Obsah infoboxu se vyplňuje dvěma způsoby: buď lokálně editací šablony přímo v článku, nebo automatickým přebíráním dat z odpovídající položky na Wikidatech, která je společná všem odpovídajícím článkům na ostatních jazykových verzí Wikipedie. Oba způsoby se mohou kombinovat a přednost mají (obvykle) data vyplněná lokálně. Bližší informace o vyplňování jednotlivých polí infoboxu naleznete na dokumentační stránce konkrétního infoboxu (šablony). Případně i v dialogu pro vkládání šablony Vizuálním editorem – pokud je do daného infoboxu doplněn strojový popis šablony.

Volba vhodného infoboxu[editovat | editovat zdroj]

K množství nejrůznějších témat již existuje hotový infobox. Ve většině případů tedy nemusíte vytvářet nový infobox, do článku použijte prostě vhodný existující. Aby byl zachován jednotný styl, název infoboxu má nejčastěji podobu Infobox - téma článku. Tedy například do článku o spisovateli můžete použít infobox - spisovatel, do článku o mrakodrapu zase infobox - budova.

K nalezení správného infoboxu můžete projít ručně udržovaný seznam význačných infoboxů nebo kompletní seznam všech infoboxů v kategorii Šablony:Infoboxy. Pokud si nejste jistý/á, který infobox použít, nebo žádný vhodný nemůžete najít, můžete se zkusit podívat do článků na podobné téma nebo na stránky tematického portálu, či WikiProjektu. Poslední možností je zkusit vyhledat možné názvy ve vyhledávacím poli vpravo nahoře.

Je běžné, že existuje souhrnný infobox, který zastřešuje více specifických témat. Například místo infoboxu pro Dánskou komunne nebo Uherskou župu stačí použít existující zastřešující infobox - region. Pokud k danému tématu neexistuje infobox vůbec, ale existuje infobox příbuzný shodující se parametry s vaší potřebou, můžete použít i ten. Například místo neexistujícího infoboxu pro galerii můžete použít infobox - muzeum, infobox pro galerii by byl k tomuto víceméně duplicitní.

Vložení infoboxu do článku[editovat | editovat zdroj]

Infoboxy se v souladu s doporučením Vzhled a styl vkládají na samý začátek článku. Obsah vybraných infoboxů je automaticky vyplněn z odpovídající položky na Wikidatech. U takových infoboxů tak stačí vložit pouze prázdnou šablonu. K tomu účelu vyberte Vložit > Šablona > Infobox - téma článku > Přidat šablonu > Vložit. V editoru wikitextu pouze {{Infobox - téma článku}}.

Obsah ostatních infoboxů je nutné vyplnit lokálně v článku. V editoru wikitextu má pak kód šablony tuto podobu (tři tečky představují další parametry):

{{Infobox - téma článku
 | název 1. parametru = vyplněná hodnota
 | název 2. parametru = vyplněná hodnota
 …
 | název n. parametru = vyplněná hodnota
}}

Vyplnění dat do infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Před klepnutím na Vložit v okénku pro vkládání šablony můžete vyplnit zvolené údaje do vypsaných možností, případně doplnit vlastní možnosti z dokumentační podstránky zvoleného infoboxu. Tam můžete kromě přesných názvů jednotlivých parametrů najít i doporučený způsob jejich vyplnění, případně předpřipravený kód ve wikitextu ke zkopírování. V editoru wikitextu se každý parametr infoboxu vkládá na nový řádek. Řádky s parametry vždy začínají svislítkem (|), za kterým následuje název parametru, rovná se (=) a vyplněná hodnota parametru.

Pokud infobox není naplněný daty z Wikidat, vkládejte jej v editoru wikitextu včetně všech relevantních parametrů, nevyplněné parametry jako např. datum úmrtí u žijících osob neodmazávejte, ale ponechte je prázdné, aby mohly být v budoucnu snáze doplněny. Nevyplněné nebo nevložené parametry infoboxu se vůbec nezobrazí, pokud tedy nejsou povinné.

Například infobox - film v editoru wikitextu vložíte následujícím způsobem:

Nápověda:Infoboxy
Země původuzemě původu
Žánrkriminálka (například)
Režierežisér, kterého sem napíšete
Obsazení a filmový štáb
Kamerakameraman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
{{Infobox - film
 | film = Film, o kterém píšete
 | obrázek = 
 | velikost obrázku = 
 | popisek = 
 | originál = 
 | žánr = kriminálka (například)
 | námět = 
 | délka = 
 | přístupnost = 
 | země = země původu
 | jazyk =
 | režie = režisér, kterého sem napíšete
 | produkce = 
 | hudba = 
 | kamera = kameraman
 …
 | čsfd = 
}}
Poznámka: Všimněte si, že infobox, který jsme takto vyvolali, obsahuje jen těch pět informací, které jsme v příkladu vyplnili. Kolik má tento infobox ve skutečnosti parametrů, se můžete podívat na jeho dokumentační podstránce.

Úprava dat v infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Pokud nějaká informace v infoboxu chybí, je neúplná nebo chybná, vždy ji můžete v infoboxu doplnit. Na editační stránce klepněte na zvolený infobox a dále na tlačítko Editovat. Zobrazí se všechny lokálně vyplněné parametry, které můžete upravit, případně návrhy dalších možných parametrů, které můžete přidat. Také můžete přidat další chybějící parametry, které jsou uvedeny na dokumentační podstránce daného infoboxu. Obdobně v editoru wikitextu.

Výjimkou jsou infoboxy s parametry plněnými z Wikidat. Pokud chcete opravit nějakou hodnotu, ale v editoru ji nemůžete nikde najít, pak se s největší pravděpodobností jedná právě o tento případ. Úpravu takto vyplněných parametrů můžete provést klepnutím na odkaz Položka Wikidat v levém menu vedle článku. V krajním případě je zde také možnost lokálně přepsat hodnotu vyplněním příslušného parametru přímo v článku; stejně tak můžete parametr ve článku odmazat, aby se místo lokální hodnoty načetla hodnota z Wikidat.

Tvorba nového infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Pokud k danému tématu opravdu neexistuje žádný vhodný infobox, ani nejde použít infobox příbuzný, můžete požádat ostatní wikipedisty o vytvoření nového, buď na stránce žádostí, nebo na diskusních stránkách WikiProjektu Infoboxy a technické lípy. Můžete se také pokusit vytvořit infobox sám/sama. Je však potřeba znát alespoň základy tvorby šablon a práce s nimi, tvorba infoboxu je jedna z pokročilejších záležitostí.

Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Nápověda:Vytvoření infoboxu.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]