Přeskočit na obsah

Náměstí bána Jelačiće

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Náměstí bána Jelačiće
Umístění
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
MěstoZáhřeb
Městská částDonji Grad, Kaptol
Poloha
Začíná naJurišićeva ulica
Ulica Tome Bakača
Končí naRadićeva ulica
Ilica
Napojené uliceIlica
Radićeva
Splavnica
Gajeva
Praška
Tome Bakača
Jurišićeva
Historie
Denominace1990
Pojmenováno poJosip Jelačić
Starší názvyNáměstí republiky
Další údaje
Typnáměstí
Délka180 m
Šířka70 m
PSČ10000
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí bána Jelačiće (chorvatsky Trg bana Jelačića) je hlavní náměstí v Záhřebu, metropoli Chorvatska. Svůj název nese po bánu Josipu Jelačićovi, který spravoval zemi v 19. století. Záhřebané mu s oblibou říkají "Jelačić plac".[zdroj?] Náměstí se nachází v samém centru města, v historické části Záhřebu, která je známa pod názvem Dolní město (chorvatsky Donji Grad). Náměstí dominuje jezdecký pomník bána Josipa Jelačiće.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Náměstí, které existovalo již v 17. století, bylo roku 1866 doplněno pomníkem bána Josipa Jelačiće, který byl zhotoven v C. k. umělecké slévárně ve Wiedenu. Autorství pomníku bývá připisováno Antonu Fernkornovi, ale je možné, že původní návrh prošel úpravami od jeho nástupce Franze Pönningera.[1] O její umístění usilovali především zástupci města loajální monarchii, ačkoliv četní obyvatelé Záhřebu proti ní tehdy protestovali.[zdroj?]

V souvislosti s rozvojem tramvajové sítě se i Jelačićovo náměstí dočkalo tramvajového spojení s celým městem. Tramvajová trať byla vybudována napříč náměstím ve směru východ-západ (vychází ze třídy Ilica a ústí v ulici Nikole Jurišića), později během rekonstrukce byla přesunuta k jižnímu okraji náměstí. Z této tratě také odbočuje trať do Pražské ulice (chorvatsky Praška ulica).

V roce 1947 byl pomník odstraněn. Komunistická moc označila Jelačiće za kolaboranta rakouského režimu. Pro vzmáhající se socialistický realismus byla tato postava navíc značně nevhodná. Prostranství bylo také přejmenováno, a to na Náměstí republiky (srbochorvatsky Trg republike). Roku 1987 se v Záhřebu konala Univerziáda. Během příprav na tuto sportovní akci byla rekonstruována celá řada veřejných prostranství v centru města. Nové podoby se dočkalo proto i Jelačićovo náměstí (zřízení např. pěší zóny). Odkryty byly navíc i některé starší prvky, odstraněné během dřívějších rekonstrukcí. Obnovena byla také i fontána, nacházející se na východním okraji náměstí.

Během roku 1989 se v souvislosti s pádem monopolu komunistické moci začalo stále častěji diskutovat o tom, jestli by se pomník bána Jelačiće neměl na náměstí vrátit.[2] Ačkoliv komunisté zahájili v tisku rozsáhlou kampaň proti znovuumístění chorvatského bána do prostřední části náměstí, po svobodných volbách v roce 1990 už jejich hlas mohl být jen stěží slyšet. V říjnu 1990 tak byl pomník symbolicky (opakování odkrytí z roku 1866) znovu slavnostně odhalena a náměstí nese opět Jelačićovo jméno.[3] Došlo ale ke změně orientace celého pomníku, dříve byl orientován mečem k severu (k Maďarsku a Vídni), nyní k jihu.

V současné době je náměstí klíčovým centrem záhřebského společenského života a konají se tu různé kulturní a společenské události.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAMJANOVIĆ, Dragan. 0266 The Habsburgs and Public Monuments in 19th-Century Croatia, odstavec 13. RIHA Journal [online]. 2021-07-10 [cit. 2023-06-17]. DOI 10.11588/riha.2021.1.81897. 
  2. RAMET, Sabrina. Balkan Babel – The disintegration of Yugoslavia from the Death of Tito to fall of Milošević. [s.l.]: Westview Press, 2002. 426 s. Dostupné online. ISBN 0-8133-3905-7. S. 39. (angličtina) 
  3. Martina Petrinović, Schritt für Schritt - Zagreb Kroatien, wyd. Tourismusverband Zagreb, Zagrzeb, 2010, s.6, ISBN 978-953-228-024-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]