Náboženství v Indii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Náboženství v Indii má oproti většině jiných zemí velmi pestrou minulost. Nejprve zde vznikl hinduismus, který patří k nejstarším dosud žijícím náboženstvím světa. V době železné se zformoval buddhismus a džinismus. Posledním velkým náboženstvím, které zde vzniklo, byl sikhismus.

V současné době z Indie buddhismus takřka vymizel, majoritními náboženstvími zde jsou hinduismus a islám.

V souvislosti s náboženstvím v Indii se někdy užívá termínu východní náboženství, indická náboženství a dharmická náboženství. Pojem indická náboženství označuje čtyři velká náboženství, která v Indii vznikla, tedy buddhismus, hinduismus, džinismus a sikhismus. Pojem dharmická náboženství označuje ta indická náboženství, která považují dharmu za základ své nauky.

Již v prvním století proniklo na území Indie křesťanství; podstatně se rozšířilo až v novověku. Podle sčítání lidu z roku 2011 se k němu hlásí 2,34 % obyvatel, přičemž je většinovým náboženstvím ve třech malých horských státech na severovýchodě země (Nágálandu, Mizoramu a Méghálaje) a má významný podíl na obyvatelstvu několika dalších států (Arunáčalpradéši, Goa, Kerale a Manípuru).

Související články[editovat | editovat zdroj]