Náboženství v Asii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Asie je kolébkou všech hlavních světových náboženstvíislámu, hinduismu, buddhismu, křesťanství, judaismu, taoismu i šintoismu.[1] Nejrozšířenějším náboženstvím v Asii je hinduismus a islám, buddhismus hraje významnou roli v jihovýchodní Asii.[1]

Náboženství podle států[editovat | editovat zdroj]

Islám je převážně na Blízkém východě a v Indii, také je většinovým náboženstvím v Bangladéši. V Indii je sice muslimů malé procento, ale absolutně jich je přes 100 milionů.

Hinduismus je téměř výhradně v Indii a okolních státech (např. Nepál), menšinově se vyskytuje v Bangladéši, na Srí Lance, na Fidži, v Indonésii (na ostrově Balu) atd.

Buddhismus je nejvíce rozšířený v jihovýchodní Asii, například v Thajsku. Velké absolutní množství (ale poměrně malé procento) buddhistů žije v Číně. Oproti tomu velké procento, ale malé množství buddhistů je v Mongolsku.

Křesťanství je rozšířeno převážně v zemích bývalého Sovětského svazu (Rusko, Gruzie), většinové je také na Filipínách a ve Východním Timoru. V jiných státech není prakticky vůbec.

Judaismus (židovství) je náboženství v Asii koncentrované do jediného státu, Izraele. Jinde se prakticky nevyskytuje.

Šintoismus je další "jednostátové" náboženství, pouze v Japonsku, kde má přes 90% svých věřících[zdroj?].

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Velká obrazová všeobecná encyklopedie. Praha: Václav Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Asijský kontinent, s. 616. (česky)