Muzeum současného umění (Bělehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum současného umění
Музеј савремене уметности, јануар 2007.jpg
Údaje o muzeu
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Založeno 1958
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum současného umění (srbsky Музеј савремене уметности/Muzej savremene umetnosti) se nachází v srbské metropoli Bělehradě. Muzeum je umístěno v lokalitě Ušće na soutoku řek Sávy a Dunaje. Jeho budova, která vznikla v architektonickém stylu brutalismu je dobře viditelná z historického centra města a parku Kalemegdan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova muzea s Novým Bělehradem v pozadí.

Sbírka současného umění byla založena v roce 1958 rozhodnutím samosprávy města Bělehradu. Vznikla tzv. Moderní galerie, která však neměla své sídlo. Bylo nezbytné pro sbírky proto pro veřejnost vybudovat nové muzeum. Současná budova vznikla v letech 19601965 na Novém Bělehradu. Slavnostně byla otevřena dne 20. října 1965, architekty stavby byly Ivan Antić a Ivanka Raspopović.[1] Architektonická soutěž na tuto budovu se uskutečnila v roce 1959[1] a autoři vítězného návrhu získali řadu ocenění za svoji práci. Budovu obklopuje rozsáhlý park, který byl doplněn sochami známých jugoslávských sochařů 20. století.[2] Původní návrh stavby počítal se zdmi z hrubého betonu, Protić nakonec u architektů usilovně vyjednával o změně projektu, a ti poté přistoupili na obklad z bílého mramoru.

Samotná budova muzea byla rozčleněna do šesti hranolů se seříznutými střechami. Obklad budovy tvoří v nižší části sklo, ve vyšších bílý mramor. Vrchní části hranolových prvků budov jsou rovněž prosklené. Vnitřní výstavní prostor je rozčleněn do různých úrovní a jednotlivé exponáty je tak možné pozorovat zvrchu i zespoda. Kromě toho se návštěvníkům nabízí výhled na veletoky Dunaj, Sávu a střed města. Úrovně jsou někdy rozdělené podle jednotlivých částí objektu, jindy spojené do větších výstavních prostor.[1]

V současné době čítá sbírka současného umění v srbské metropoli na na 8000 děl. Expozice je rozdělena do řady celků, které tvoří malby z doby před rokem 1945 a po roce 1945. Nachází se zde také kolekce několika stovek prací zahraničních autorů. Speciální expozice pak tvoří i sbírky soch a kreseb.

Budova byla v letech 20072017 uzavřena a procházela komplexní rekonstrukcí.[3] V roce 1987 byla budova prohlášena kulturní památkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c STIERLI, Vladimir; KRULIĆ. Towards a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia 1945–1980. New York: Metropolitan Museum of Modern Art, 2018. 228 s. ISBN 978-1633450516. Kapitola Museum of contemporary art, s. 137. (angličtina) 
  2. Článek na portálu msub.org.rs (srbsky)
  3. Článek na portálu n1info.com (srbsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Muzeum současného umění ve Wikimedia Commons