Přeskočit na obsah

Muzeum loutkářských kultur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muzeum loutkářských kultur
Muzeum loutkářských kultur
Muzeum loutkářských kultur
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaBřetislavova 74, Chrudim, 537 01, Česko
Založeno1972
IČO00412830 (VR)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR.

Muzeum bylo otevřeno dne 2. července 1972 při příležitosti 20. ročníku festivalu Loutkářská Chrudim. Páteří muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904–1980), který se o vznik loutkářského muzea ve východočeské Chrudimi zasloužil nejvíce. Jan Malík z pozice generálního sekretáře mezinárodní loutkářské organizace UNIMA také domluvil, aby jednotlivá národní centra této organizace věnovala loutky a loutkářské artefakty pro nově vzniklé muzeum. Po celou dobu své existence se pak sbírka muzea značně rozšiřovala.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se zaměřuje na shromažďování a zpracovávání dokumentů o vývoji českého i světového loutkářství. V současné době spravuje více než 50 000 sbírkových předmětů, z toho pak více než 8 500 loutek. Mimo loutek muzejní sbírku tvoří také scénické návrhy, makety, kulisy, programy, fotografie, zvukové záznamy, tiskoviny, rukopisy, výtvarná díla s loutkářským námětem, plakáty a další archiválie. Vystaven je ovšem pouhý zlomek. V prostorách muzea se rovněž nachází knihovna s asi 18 tisíci svazky a badatelské centrum. Ročně muzeum navštíví téměř 40 000 návštěvníků. Přístup do muzea je částečně bezbariérový.

Stálá expozice

[editovat | editovat zdroj]

Ve stálé expozici s názvem Magický svět loutek mohou návštěvníci vidět loutky českých kočovných loutkářů, varietní loutky nebo rodinná loutková divadla. V muzeu nechybí Spejbl a Hurvínek a dílo Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části jsou k vidění loutky z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy, stínové loutky z Indonésie, a také vietnamské vodní loutky. Muzeum pořádá také krátkodobé výstavy zaměřené na současné české loutkářství, organizuje putovní výstavy a výstavy k propagaci českého loutkářství v zahraničí.

Muzeum loutkářských kultur sídlí v Chrudimi v Břetislavově ulici ve čtyřech historických domech v blízkosti Resselova náměstí. Stálá expozice je umístěna v renesančním Mydlářovském domě, který byl původně jediným sídlem muzea.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]