Muzeum Horní Blatná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum Horní Blatná
Horní Blatná 2014 xy 12.JPG
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum Horní Blatná je pobočkou Muzea Karlovy Vary, od 1. června 2014 ve správě města Horní Blatná.[1]

Muzeum sídlí v památkově chráněném měšťanském domě s hrázděným patrem, pocházejícím z poloviny 18. století. Zděný dům s klenbovými stropy v přízemí a kazetovým stropem nad schodištěm je součástí naučné stezky Vlčí jámy. Nachází se v ulici vedoucí k Blatenskému vrchu.

Expozici tvoří historie města Horní Blatná a historie těžby a zpracování cínu ve městě a okolí (Boží Dar). Součástí výstavy jsou i cínové výrobky, minerály z okolí a velké modely města a rozhledny na Blatenském vrchu. Taktéž zde jsou vystaveny dokumenty vztahující se k místnímu rodákovi Hansi Sophovi.

V roce 2018 byl celý objekt za spolupráce města a obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge rekonstruován a v říjnu bylo muzeum s novou expozicí slavnostně otevřeno.[2] Expozici tvoří exponáty karlovarského a sokolovského muzea a předměty od místních občanů. Vystaveny jsou krušnohorské paličkované krajky, nádobí ze stříbra a cínu a modely vratného vodního kola a důlního čerpadla s mihadly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kvmuz.cz/aktuality/muzeum-reditelstvi
  2. Nově zrekonstruované muzeum v Horní Blatné láká na novou expozici o dějinách krušnohorského města, e-karlovarsko, 2018-10-30

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]