Blatenský vodní příkop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blatenský vodní příkop
Pohled na koryto (u Horní Blatné)
Základní informace
Délka toku 12 km
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Mulda, Cvikovská Mulda, Černá, Blatenský potok
Kód památky 21605/4-4149 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blatenský vodní příkop (německy Erbwassergraben) je přivaděč vody z přírodní rezervace Božídarské rašeliniště u Božího Daru přes Ryžovnu a Horní Blatnou do Blatenského potoka v Karlovarském kraji. Příkop je považován za technickou památku.[1] V roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Technická data a historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve přiváděl z potoka Černá vodu nutnou k praní získané cínové rudy i pro pohon strojů. Je téměř 12 km dlouhý, zachovalý a místy zavodněný. Nachází se v nadmořské výšce 975–945 metrů. Jeho zpevněné, z části mezi náspy vedené koryto, je až dva metry široké. Je dílem stavitele Stephana Lenka z let 15401544 a ještě někdy během 16. století se stal výhradním majetkem města Horní Blatná, které roku 1570 získalo od císaře Maxmiliána II. dědičné právo z něj vybírat vodní poplatky (odtud německá verze názvu Dědičný vodní příkop).[2] Až do roku 1945 byl opravován a udržován mj. i z protipožárních důvodů. Poté byl ponechán svému osudu. Mezi lety 1995 a 2001 došlo k obnově zaneseného a poničeného příkopu dle dokumentace z rekonstrukce roku 1929, a to za účelem odvedení nekvalitní vody z božídarských rašelinišť mimo vodní nádrž Myslivny sloužící jako zdroj pitné vody.

Naučná stezka[editovat | editovat zdroj]

Koryto (u Horní Blatné)

Podél celého příkopu vede naučná stezka vybavena 24 informačními tabulemi.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 132502 : vodní kanál Blatenský. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Infocentrum Boží Dar – Informační leták Blatenský příkop
  3. Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Souvisejí články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]