Muž se železnou maskou (film, 1998)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž se železnou maskou (1998)
Původní název The Man in the Iron Mask
Země Spojené státy americké
Francie
Spojené království
Délka 132 min.
Žánr dobrodružný
Předloha The Vicomte of Bragelonne: Ten Years Later
The Man in the Iron Mask
Scénář Randall Wallace
Režie Randall Wallace
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Leonardo DiCaprio, John Malkovich, Gérard Depardieu , Judith Godrèche, Gabriel Byrne, Jeremy Irons, a další ...
Produkce Mr. Mudd
Randall Wallace
Russell Smith
Hudba Nick Glennie-Smith
Kamera Peter Suschitzky
Kostýmy James Acheson
Střih William Hoy
Výroba a distribuce
Premiéra 13. března 1998
9. dubna 1998 (Německo)
Produkční společnost United Artists
Distribuce United Artists
Ocenění Golden Raspberry Award for Worst Screen Couple/Ensemble (1998)
Muž se železnou maskou (1998) na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muž se železnou maskou (1998) je film s Leonardem DiCarpriem v hlavní dvojroli na fiktivní historický námět. Film je adaptací stejnojmenného filmu z roku 1977. Je to filmové zpracování třetího dílu novely Vikomt de Bragelonne Alexandra Dumase.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Něco z toho je legenda, ale přinejmenším tohle je skutečnost. Když revolucionáři ve Francii dobyli Bastilu, objevili v záznamech tento tajemný nápis: Vězeň číslo 64389000 - Muž se železnou maskou.

Ve vězení v Bastile pod železnou maskou žije Filip, bratr krále Ludvíka XIV. Ludvík XIV. si užívá radovánek a žen, ale své poddané se pramálo stará. A proto se také lidé bouří, protože mají hlad a zásoby se začínají kazit. Proto si také král pozval kněze Aramise, který býval mušketýrem a požádá ho, aby zjistil, kdo je představeným jezuitů a pak ho zabil. Jenomže o to, že právě Aramis je představený jezuitů. A právě on také ví, že Filip žije někde ve vězení v Bastile, zatímco Ludvík je v domnění, že není mezi živými, ale ví o jeho osudu. Proto se mušketýři rozhodli vyměnit Filipa za Ludvíka. A tak se vydali do vězení, aby ho dostali ven. Aramis se přestrojí za zpovědníka a v cele odkryje člověka, aby to vypadalo, že při zpovědi zemřel. A tak Filip odchází z vězení a dozvídá se pravdu, která mu měla být navěky skryta. Ludvík se dvoří Christine, milé dívce Raoula, který je synem Athose, kterého pošle na jistou smrt. Filip se musí naučit vše, aby mohl svého bratra nahradit. Po svém prozrazení je předveden před Ludvíka a svědkem Ludvíkova počínání byl d´Artagnan. Právě on je otec Filipa, ale Filip nic neví. Ludvík přikázal, aby se jeho bratr vrátil do vězení, do té své železné masky. Na konci filmu d´Artagnan pod rukou Ludvíka umírá poté se Filip přestrojí za Ludvíka a stane se francouzským králem.

Závěrečné slovo[editovat | editovat zdroj]

Vězeň v železné masce nebyl nikdy nalezen. Žalářníci si mezi sebou šeptali, že se mu dostalo královské milosti a byl odvezen na venkov, kde v poklidu žil navštěvován často královnou. Král, známý jako Ludvík XIV. zajistil svému lidu jídlo, blahobyt a mír. A je považován za nejlepšího panovníka v dějinách Francie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]