Muž se železnou maskou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Muž se železnou maskou (rozcestník).
Muž se železnou maskou
NarozeníDesetiletí od 1640
Úmrtí19. listopadu 1703
Paříž
Povolánívězeň
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muž se železnou maskou, pohřbený pod jménem Marchioly (první polovina 17. století – 19. listopadu 1703) je označení neznámého vězně, který byl od roku 1669 nebo 1670 držen až do své smrti v několika francouzských vězeních a nucen nosit na tváři masku. Ta byla zřejmě z tmavé látky a až pozdější legenda z ní udělala masku železnou. Jeho stálým věznitelem byl Bénigne Dauvergne de Saint-Mars a jediné spolehlivé informace o tajemném vězni pocházejí z dokumentů tohoto muže.

Identita Muže se železnou maskou byla předmětem řady spekulací. Podle některých mělo jít o příslušníka královské rodiny a možného krále, to tvrdil například Voltaire a bylo to také obsahem zápletky Dumasova románu Tři mušketýři ještě po deseti letech.

Novější teorie, kterou razí americký historik z univerzity v Santa Barbaře Paul Sonnino, tvrdí, že vězňovo skutečné jméno bylo Eustache Dauger a jednalo se o člověka zapleteného do finančních machinací na dvoře kardinála Mazarina.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdo byl Muž se železnou maskou? Historik objasňuje záhadu ve své knize, pátral třicet let. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-05-10 [cit. 2017-03-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]