Moulin de la Galette

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moulin de la Galette
Moulin de la Galette
Moulin de la Galette
Základní informace
Výstavba1622
Poloha
Adresa18. obvod, FrancieFrancie Francie
Ulicerue Lepic
Souřadnice
Další informace
Kód památkyPA00086755
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moulin de la Galette je jediný větrný mlýn v provozuschopném stavu v Paříži. Nachází se na Montmartru v 18. obvodu. Mlýn je možné spatřit z ulice Rue Lepic. Kdysi zde byl slavný kabaret. Dnes se nachází v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Na pozemku se nachází stejnojmenná restaurace a tzv. Severní milník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dnešní mlýn Galette se vlastně skládá ze dvou starších mlýnů: Blute-fin a Radet. Jméno Blute-fin pochází od slovesa bluter (prosívat). Mlýn je zmíněn poprvé v roce 1622 jako moulin du palais (palácový mlýn) a častokrát byl přestavěn. V roce 1809 jej získala rodina Debray na výrobu mouky. Nesloužil ale jen k mletí obilí, používal se i k lisování hroznů nebo jako drtič různých materiálů. V roce 1870 majitel Nicolas-Charles Debray připojil k mlýnu tančírnu, kterou v roce 1895 nazval Moulin de la Galette. Galette je označení pro slanou palačinku původem z Bretaně, které se zde servírovaly. Po druhé světové válce sloužil krátce (do roku 1966) jako televizní a rozhlasové studio.

Mlýn Radet byl postaven v roce 1717 a v 60. letech 18. století byl kompletně přestavěn. V roce 1834 byl přeměněn na hostinec a později byl připojen k "Moulin de la Galette". Sdružení přátel starého Montmartru (Les Amis du Vieux Montmartre) zachránilo stavbu v roce 1915 před demolicí.

Mlýn byl 5. července 1958 zapsán mezi historické památky. V roce 1978 byl sice restaurován, ale není v provozu. V říjnu 2001 byly rekonstruovány lopatky mlýna.

Mlýn v umění[editovat | editovat zdroj]

Stavba se objevila na několika obrazech významných malířů, jako byli Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri de Toulouse-Lautrec, Kees van Dongen nebo Maurice Utrillo. V roce 1899 pořídil fotografii mlýna fotograf Eugène Atget.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moulin de la galette na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]