Přeskočit na obsah

Maurice Utrillo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maurice Utrillo
Narození26. prosince 1883
Montmartre
Úmrtí5. listopadu 1955 (ve věku 71 let)
Dax
Místo pohřbeníHřbitov Saint-Vincent
BydlištěMontmartre
Povolánímalíř, tiskař a grafik
Oceněnídůstojník Řádu čestné legie
RodičeSuzanne Valadonová
PodpisMaurice Utrillo – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maurice Utrillo, narozený jako Maurice Valadon (26. prosince 1883, Paříž, Francie5. listopadu 1955 Dax[1]) byl francouzský malíř počátku 20. století, syn malířky Suzanne Valadonové. Jeho hlavním tématem byl rodný Montmartre, ulice a zákoutí města Paříže.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Utrillo se narodil jako nemanželský syn malířky Suzanne Valadon, která začínala jako cirkusová akrobatka a po pádu z hrazdy se živila jako modelka slavných malířů, Henri de Toulouse-Lautreca, Auguste Renoira a zejména Edgara Degase. Jako samouk dosáhla značného uznání. Otcovství jejího syna není jasné, až roku 1891 ho adoptoval španělský malíř Miguel Utrillo y Molins, po němž přijal i své příjmení. Malého Maurice pak vychovávala jeho babička, i když s nesnázemi, protože brzy projevil náklonnost k alkoholu. Roku 1904, když se u něho projevily příznaky duševní choroby, ho matka povzbudila, aby zkusil malovat. Maurice pak skutečně bez dalšího školení kreslil a maloval, co viděl ve svém okolí a zejména na rodném Montmartre. Kolem roku 1910 si už získal jistou proslulost a o deset let později byl slavnou postavou. Roku 1928 získal kříž Čestné legie, nicméně se několikrát léčil na psychiatrických odděleních. Roku 1935 se oženil s L. Pauwelsovou a odstěhoval se do Le Vésinetu západně od Paříže. Zemřel roku 1955 v lázních Dax v Gaskoňsku a byl pohřben na hřbitově Saint-Vincent na Montmartru.

Utrillo patří k velmi oblíbeným moderním malířům a k pařížským legendám. Jeho prostý a charakteristický styl lze těžko zařadit, i když souvislost s impresionismem je patrná. Utrillo inspiroval mnoho malířů, jeho obrazy pařížských ulic a zákoutí se neustále prodávají jako pohlednice a protože na dražbách dosahují vysokých cen, bývají také často napodobovány a padělány.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Maurice Utrillo
  • J. Knotek, Maurice Utrillo. Praha: Regulus 2006 ISBN 80-86279-29-4
  • Gilbert Petrides- Maurice Utrillo - Modi, Paris, 1989
  • J.Fabris, J-P Thiollet, C. Wiart, A. Buquet, J. Birr, C. Banlin-Lacroix, J. Foret, Utrillo. Paříž: F. Birr 1982

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Desert Sun 5 November 1955 Edition 02 — California Digital Newspaper Collection [online]. [cit. 2018-08-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]