Modrý kód

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modrý kód
Žánry drama
akční
Komediální drama
Formát televizní seriál
Námět Lucie Paulová (hl. autor do 70)
Janek Uhrin (hl. autor 71–80)
Roman Kopřivník (hl. autor od 81)
Dramaturgie Jana Skořepová (hl.)
René Decastelo
Jakub Maceček (17–24)
Zuzana Janášová (od 25)
Janek Uhrin (41–70)
Scénář Lucie Paulová
René Decastelo
Iva Klestilová
Roman Kopřivík
Marta Fenclová
Zdeněk Viktora
Jonáš Paul
Režie Libor Kodad
Vojtěch Moravec
Jaromír Polišenský
Lukáš Buchar
Jana Rezková
Hrají Sabina Laurinová
Saša Rašilov
Tomáš Měcháček
Roman Zach
Sandra Nováková
Igor Chmela
Ondřej Rychlý
David Gránský
Marika Procházková
Kristýna Frejová
Jiří Štěpnička
Petr Konáš
Vanda Chaloupková
Michaela Sejnová
Renata Prokopová
Zuzana Bydžovská
Patricie Pagáčová
Alois Švehlík a další
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Počet řad 5
Počet dílů 250 (seznam dílů)
Obvyklá délka cca 55 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Ivan Vodochodský
Petr Erben
Producent Lenka Hornová
Lucia Kršáková
Lokace Oliver Růžička
Hudba Dominik Renč
Premiérové vysílání
TV stanice FTV Prima
Formát obrazu 16:9, 720p (HDTV)
Vysíláno 25. března 2017 – dosud
Oficiální webové stránky
Modrý kód na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrý kód je český televizní seriál z prostředí nemocnice. Děj seriálu se soustřeďuje na oddělení urgentního příjmu, je vysílán na komerční televizi FTV Prima. Každá epizoda sleduje případy inspirované skutečnými osudy a případy pacientů a zdravotníků. V hlavních rolích hrají: Sabina Laurinová jako vrchní sestra Marie Černá (Mery) a Tomáš Měcháček jako MUDr. Adam Brejcha – podle zdrojů měl nahradit Marka Němce, který ztvárnil postavu MUDr. Davida Hofbauera. Dále hrají: Jiří Štěpnička, Roman Zach, Marika Procházková, Igor Chmela, Sandra Nováková a mnoho dalších.

Motto[editovat | editovat zdroj]

"Jste na urgentím příjmu, začíná boj o život”.

Děj seriálu[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná při cvičení traumaplánu na oddělení urgentního příjmu v nemocnici Rubava, při kterém jsou přítomni novináři přizvaní starostkou Ing. Růžičkovou (Kateřina Brožová), což se nelíbí primáři Jiřímu Bojanovi (Jiří Štěpnička). Během cvičení se zřítí obytný dům plný lidí, ke kterému se namane mladý doktor David Hofbauer (Marek Němec); ten zachraňuje pacientovi Kuželovi život a po resuscitaci přímou masáží srdce s ním odjíždí do nemocnice. V nemocnici si pacienta má přebrat doktorka Lucie Krutinová (Eva Josefíková), ale doktor Hofbauer si navzdory pokynům pacienta přebírá sám a chystá se ho urgentně operovat. S tím nesouhlasí vrchní sestra Marie (Mery) Černá (Sabina Laurinová) a Davidovi nevěří, jednak pro jeho ryze svéhlavé a trochu arogantní chování, a navíc i proto, že ho v práci čekala už před třemi dny, kdy měl poprvé nastoupit, ale neobtěžoval se vůbec ozvat. Mery miluje řád a pořádek, a tak jí Davidův přístup připadá hluboce nezodpovědný. Na sále s ním operuje také doktor Valenta (Mojmír Maděrič) a anesteziolog Kubiš (Otmar Brancuzský), ale když se doktor Hofbauer rozhoduje pacientovi neamputovat nohu; nesouhlasí s tím ostatní lékaři (připadá jim to příliš riskantní) a proto na sál přichází ruský lékař Roman Vilkin (Roman Zach), který Davidův návrh podporuje; lékaři zachraňují pacientovi život. Doktorka Valentina „Vali“ Slavíčková (Marika Procházková) dostává tonoucího pacienta, ve kterém nachází zalíbení. Po příchodu policisty Ondřeje Černého (Štěpán Benoni), (mladšího bratra vrchní sestry Mery, který se kvůli vyšetřování různých podezřelých nehod a zranění na urgentu objevuje velice často) se dozvídá, že tento pacient je zloděj. I přes úsilí lékařů umírá čerstvá maminka po porodu, a manželka doktora Viktora Žáka (Igor Chmela), se kterou havarovala sanitka. Spoluvinu na úmrtí nese také mladá lékařka Saša Růžičková (Sandra Nováková), zhýčkaná dcera paní starostky, která pacientku zanedbala a nezjistila, že krvácí. Manželka pacienta Kužela kolabuje při čekání na urgentním příjmu, když z výroků doktora Prokopa Hlinky (Ondřej Rychlý) usoudí, že její muž je mrtvý. Jedná se ale o omyl, protože nezemřel Kužel, ale manželka Viktora Žáka. Po boku všech doktorů stojí také zdravotní sestry popř. zdravotní bratři, jako jsou sestřičky Petra Horvátová (Eva Burešová), Jana Kočová (Lenka Zahradnická), Honza Čermák (Filip Cíl) a další. Na urgentním příjmu pracují též sanitární pracovníci, např. Roman Váňa (Roman Skamene). Pacienty a pacientky často musí dovážet posádka záchranné zdravotnické služby (ZZS) jako je záchranář Pavel Veselý (Patrik Děrgel), záchranář Petr Vácha (Jakub Štěpán), záchranář Honza (Jan Urban), záchranář Šimon (Radek Jiříček) a plno dalších.

Na urgentní příjem přichází pan Hojer (Martin Sitta) se svým synem, epileptikem Jindrou (Viktor Antonio). Hojer s Jindrou přichází poměrně často a téměř vždy se nepohodne s doktorkou Slavíčkovou, která syna léčí. Dalším příchozím pacientem je i doktor Aleš Nývlt (Viktor Limr), kterému se líbí vrchní sestra Mery a zve ji na schůzku; ona přijímá a po nějaké době se z Aleše a Mery stává pár. Aleš také nastupuje po čase na žádost Mery na urgent jako doktor.

Z Anglie se vrací manželka primáře Bojana Bohuslava (Bíba) (Lenka Termerová); při návštěvě dostává infarkt a musí okamžitě na operaci. Do nemocnice také přichází profesor Hofbauer (Jan Rosák), otec Davida, který vyhrožuje Davidovi, že ho nahlásí na lékařskou komisi, protože Bíbě aplikoval nepovolenou metodu léčby kmenových buněk, na jejímž výzkum David dříve v Praze pracoval.

Na začátku druhé řady nastupuje na urgentní příjem nová mladá doktorka bez atestace Zoja Višněvská (Berenika Kohoutová), která nachází zalíbení v doktoru Vilkinovi. Později se však zjistí, že Zoja není tím, za koho se vydává a že Romana jen využívá kvůli jeho výzkumu, který dělal v Rusku. Doktorka Krutinová je těhotná s Tomášem Kocmanem (Václav Vašák) a Mery zjišťuje, že plod má gastroschízu (poruchu uzávěru břišní stěny). Podezření jí potvrzuje gynekolog Krejčí (Ivo Novák). Na urgentu je stále málo lékařů a sester a proto primář Bojan nabízí doktorovi Pavlu Veselému, který dal výpověď na ZZS, místo u něho na oddělení. Doktor Hlinka odchází z nemocnice a jde se svojí přítelkyní pracovat do Prahy, ale ještě předtím zachraňuje život svoji matce.

Za Rubavou hoří sklady a Mery se u požáru vyskytne spolu s Davidem prostřednictvím svého malého souseda Karla Hurty (Kida) (Vojtěch Vovesný). Mery s Davidem jsou zasypáni ve sklepě a tam k sobě začínají pociťovat lásku. Mery se rozchází s Alešem a ten z nemocnice odchází. Aleše nahrazuje syn primáře Matyáš (David Gránský), který se po smrti své ženy a dítěte vrací zpět do Čech. Profesor Hofbauer prodělává cévní mozkovou příhodu po konfliktu se svým synem.

Po Pavlově náročné operaci je Pavel, který měl nehodu a jeho život je ohrožen, stále v kritickém stavu. Je odvezen do popáleninového centra v Praze. Z nemocnice také odchází sestřička Jana, která si uvědomila, že ji doktor Žák jen využívá a nic k ní necítí.

Starostka Růžičková se stává krizovou ředitelkou nemocnice a dosazuje na urgent nového doktora Filipa Kodyma (Petr Konáš). Ten chce získat primariát a proto se stává jejím milencem. Mezi nové zaměstnance patří také sestřička Libuška Volejníková (Michaela Sejnová), která si umí sjednat pořádek u pacientů.

Druhá řada končí tím, že primář Bojan se stává ředitelem celé nemocnice, přijíždí bývalá přítelkyně Davida, doktorka Nina Mrázová (Jana Stryková), která se marně pokouší získat Davida zpět. Vrací se Prokop Hlinka, který se dozvídá, že jeho kamarádka sestřička Petra mezitím otěhotněla.

Ředitel nemocnice, doktor Jiří Bojan, hledá na urgent nového primáře. David odmítl a byl primářem jen na záskok, do té doby než se do výběrového konkurzu přihlásili adepti na primáře. Jiří Bojan vzal dobrého doktora Filipa Kodyma, který se vrací zpět z Prahy na vysněnou pozici; je primářem do té doby, než začne brát úplatky od pacientů, aby splatil půjčky. Později jde kvůli tomu do vězení. Na post primáře urgentu se vrací Jiří Bojan, který už kvůli únavě nechce být ředitelem.

Mezi tím nastoupila i nová sestra na urgent, mladá 25letá Eva Zemánková (Anastázie Chocholatá), která se tajně zamilovala do Matyáše Bojana. Další postavou je laborantka Bára Kuchařová (Nela Boudová), která v 111 díle odchází z nemocnice. Doktor Vilkin (Rasputin) je z jejího odchodu nešťastný, protože Báru miluje.

Stý díl je oslaven nevydařenou svatbou Hojera a doktorky Slavíčkové. Hojerův svědek nečekaně kolabuje a Vali si uvědomuje, že si Hojera nechce vzít. Ke konci třetí řady se z Bojana stává opět primář urgentu a na oddělení nastupuje nový doktor Adam Brejcha (Tomáš Měcháček), dávný kamarád Davida a Niny. David ho však vítá pěstí do obličeje. Na urgent také přichází pacient Štěpán Slavík (Jan Plouhar), kterému se zalíbila sestřička Petra, která se stává po čase jeho partnerkou.

Čtvrtá řada začíná návratem profesora Hofbauera k Davidovi domů, který následně umírá. Adam si s Davidem vyříkává staré křivdy a radí mu, ať jede za prací do Londýna. Po smrti profesora Hofbauera David dává na Adamovy rady a odjíždí do Anglie, ale bez Mery, která je z jejich rozchodu velice špatná. To vyvolává obavy u jejich kolegů, že by si mohla něco udělat, když odjela na chatu a nikomu nedala vědět. Adam svádí jednu sestru z interny a postupně i další sestry. Mezi ně patří taky Libuška, která k Adamovi něco cítí, ale Adam od ní dává po jedné noci ruce pryč a hledá si další objev, také na jednu noc. Libuška je však z toho nesvá a obzvlášť, když se o tom dozvídá její žárlivý manžel, od kterého nakonec dostává Adam pár facek. Petra je zamilovaná do Slavíka, ovšem Prokop na jejich vztah žárlí. Prokop se později dozvídá, že je Slavík ženatý a říká to Petře, která mu nevěří, ale pravdu se dozví od Slavíkovy ženy, kterou dovezla záchranná služba. Na Urgentu zavládne také smutek, když Eva s otcem měli autonehodu a pan Zemánek na následky nehody umírá, což si Matyáš vyčítá. Kvůli osvojení Denisky se Vali a Viktor dali spolu dohromady, poté se i vzali. Viktor zaplatil Martincovi, aby dal u soudu pokoj kvůli Denisce.

Děj dále pokračuje opětovným nástupem doktora Kodyma (Petr Konáš), na urgent. teď už jen jako řadový lékař. Má velké plány s postavením plastické kliniky, pro chudé přímo na sídlišti v Rubavě. Tento plán stahuje doktora Hlinku, který má být zde primářem. Ten potřebuje vrchní sestru a oslovuje Petru Horvátovou, která jeho návrh odmítá. Současně se na urgentu objevuje Dimitrij Lazarev (Milan Mikulčík), který se snaží získat o informace o výzkumu, který dělal doktor Vilkin v Rusku. Když mu ho nechce dát, začíná Lazarev vyhrožovat, že prozradí jeho pravou identitu, což by ho deportovalo zpět do Ruska.

Na urgent se vrací na krátký čas doktorka Krutinová s Matýskem, kde je pouze měsíc a mezitím se obnovuje její vztah s Matym. Lucie ovšem odlétá na půl roku do Kanady, kam má v plánu se později vydat i Maty, ten ovšem nakonec neodletí, protože se na urgentu objevuje jeho matka se zápalem plic. Později je napojena na umělou plicní ventilaci.

Otec Mery a Ondřeje, Jaroslav Černý (Milan Slepička) se zakouká do zdravotní sestry Šárky Pokorné (Renata Prokopová), kterou se pokouší všelijak možně zaujmout. Díky tomu prodělává cévní mozkovou příhodu. Rasputin později společně s matkou odjíždí na dovolenou, ale nikdo neví kam, aby ho nemohl nikdo najít. Sestřička Eva odešla z urgentu kvůli psychickým problémům způsobeným Libuškou a přijala nabídku od Prokopa stát se vrchní sestrou na plastické klinice.

Na urgent během dvou týdnů přicházejí dva lékaři – mladý, nešikovný doktor Kamil Prchlík (Petr Buchta), kterému se líbí doktorka Saša Růžičková a mladá cévařka doktorka Veronika Jánská (Vanda Chaloupková), která je bývalá spolužačka Lucie Krutinové z gymnázia. Veronika ví o vztahu Lucie a Matyáše a proto ho nabádá k odjezdu za Lucií. Později za Matyáše převezme všechny jeho služby a zařídí, aby mohl odjet za Lucií do Kanady.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy (Zaměstnanci nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Marek Němec MUDr. David Hofbauer 1–116 1–4 2017–2018 Chirurg a kardiochirurg, expřítel Mery, Karin a Niny, dříve primář Urgentu, trpí bipolární afektivní poruchou, po smrti otce odjel pracovat do Londýna
Sabina Laurinová Bc. Marie Černá (Mery)[1] 1 1 2017 Vrchní sestra, expřítelkyně Davida, Viktora a Aleše, jejímu otci se zalíbila sestřička Šárka, přítelkyně Michala
Eva Josefíková MUDr. Lucie Krutinová 1–81

153–162

1–3

5–5

2017–2018

2019–2019

Mladá lékařka, v díle 73 rodila (měla chlapečka, Matyáše, pojmenovaného po mladém doktoru Bojanovi), odjela do Prahy, později se opět vrátila i s Matyáškem, potom odjeli do Kanady
Roman Zach MUDr. Roman Nikolajev Vilkin (Rasputin) 1 1 2017 Rus, traumatolog, neurolog a neurochirurg, pravým jménem Michael Zabilov utekl z Ruska, pomáhal Adamovi s psychickými problémy, na krátký čas si vzal dovolenou, aby se schoval odjel s matkou do Ruska, byl zatčen Cizineckou policií, pustili ho a vrátil se
Jiří Štěpnička doc. MUDr. Jiří Bojan, DrSc. 1 1 2017 Primář urgentního příjmu v nemocnici Rubava, internista, traumatolog a psychiatr, bývalý ředitel nemocnice
Igor Chmela MUDr. Viktor Žák 1 1 2017 Anesteziolog a traumatolog, po smrti manželky Jitky začal pít, poté s pitím přestal, má syna Viktora, vzal si Vali kvůli osvojení Denisky, dělal zkoušky na přednostu nového oddělení ARO, kvůli kterým se s Vali dostali do konfliktů.
Marika Procházková MUDr. Valentina Slavíčková (Vali) 1 1 2017 Traumatolog a pediatr, má dcerku Růženku, vzala si doktora Žáka, aby si mohla snadněji osvojit Denisku, později pomohla MUDr. Žákovi se zkouškami na přednostu nového oddělení ARO, kvůli kterým se s ním dostala do konfliktu.
Ondřej Rychlý MUDr. Prokop Hlinka 1–40

80

1–2

2

2017–2017

2018

Mladý lékař, chirurg, plastický chirurg, odešel z Rubavy, později se opět vrátil a po čase se hodně zadlužil, bývalý primář na Bradáčově klinice, chodil s Petrou, líbí se mu Laura
Eva Burešová Petra Horvátová 1–47

69

1–2

2

2017–2017

2018–2019

Zdravotní sestra, z Rubavy odešla kvůli vydírání (47.díl), později se do Rubavy opět vrátila, stará se o sestru Sabinku, v díle 89 rodila, myslí si, že Bradáčova klinika je finanční podvod. Odjela se Sabinou do Austrálie. Expřítelkyně Prokopa.
Filip Cíl Jan Čermák (Honza) 1–80 1–2 2017–2018 Zdravotní bratr, homosexuál, odjel pracovat do Austrálie
Lenka Zahradnická Jana Kočová 1–56 1–2 2017–2017 Zdravotní sestra, z Rubavy odešla kvůli Viktorovi
Sandra Nováková MUDr. Alexandra Růžičková (Saša) 1 1 2017 Neurochirurg a chirurg, protekční dcera starostky Rubavy, často je nepříjemná na své kolegy i na pacienty, dřív měla zájem o Davida a Prokopa
Mojmír Maděrič MUDr. Miloš Valenta 1 1 2017 Rozumný lékař, chirurg a kardiochirurg
Roman Skamene Roman Váňa 2 1 2017 Vlezlý a otravný sanitář
Viktor Limr MUDr. Aleš Nývlt 6–44 1–2 2017 Chirurg, endokrinolog, z Rubavy odešel kvůli rozchodu s Mery
Kristýna Frejová MUDr. Ema Vlčková 7 1 2017 Pediatr a traumatolog, primářka dětského oddělení, léčila Růženku, vypomáhá na Urgentu
Berenika Kohoutová MUDr. Zoja Višněvská 29–65 2–2 2017–2018 Neurolog a chirurg z Prahy (vydávala se za neatestovanou, aby byla blíž Romanovi), pomáhala Rasputinovi najít matku, vrátila se zpět do Prahy za manželem
David Gránský MUDr. Matyáš Bojan (Maty) 42–175
2–5

6

2017–2019

2019

Chirurg a traumatolog, syn primáře Bojana, který přišel o ženu, čekala s ní miminko, žil v Anglii, měl hematom na mozku, má "vztah" s Veronikou
Anastázie Chocholatá Eva Zemánková 49–170 2–5 2017–2019 Mladá zdravotní sestra, je tajně zamilovaná do Matyho, zemřel ji otec důsledkem autonehody, rozhodla se odejít z urgentu a pracovat jako vrchní sestra na Bradáčově klinice
Petr Konáš MUDr. Filip Kodym 52–61

85–106

151

2–2

3–3

5

2017–2017

2018–2018

2019

Chirurg, milenec starostky, aby dostal primariát, vrátil se jako primář Urgentního příjmu (nástupce Davida), kvůli lékařskému podvodu šel před soud, který nic nedokázal (díl 106), nyní bude přednostou jedné z Bradáčových klinik.
Michaela Sejnová Libuše Volejníková (Libuška) 59 2 2017 Zdravotní sestra, byla svedena Adamem, falešná kamarádka Evy
Adam Kraus Benedikt Lichý (Ben) 65–79 2–2 2018–2018 Asistent pacientů, synovec pana Váni, odjel na Nový Zéland, expřítel Saši Růžičkové
Jana Stryková MUDr. Nina Mrázová 79–111 2–3 2018–2018 Chirurg a kardiochirurg, expřítelkyně Davida, odešla z Rubavy kvůli Davidovi
Tomáš Měcháček MUDr. Adam Brejcha 109 3 2018 Kardiochirurg, kardiolog, chirurg, byl to nejlepší kamarád Davida, má temnou minulost, podílel se s Davidem na výzkumu, má halucinace, se kterými mu pomáhá Rasputin
Renata Prokopová Šárka Pokorná 113 4 2018 Zdravotní sestra, zástupkyně vrchní sestry Mery, expřítelkyně Jardy Černého, je bitá přítelem Borisem
Petr Buchta MUDr. Kamil Prchlík 170 5 2019 Špatný chirurg, zajímá se o Sašu, po krátké době podal výpověď
Vanda Chaloupková MUDr. Veronika Jánská 171 5 2019 Cévní chirurg a traumatolog, kamarádka Lucie z gymnázia, chodí s Matym, ale zároveň má vztah s Pavlem, který žije v zahraničí
Saša Rašilov MUDr. Michal Tomášek 178 5 2019 Traumatolog a doktor bez hranic, kamarád Adama a nový přítel Mery
Marko Igonda MUDr. Marián Klimko 195–198 6 2019 Slovenský doktor z Bratislavy na výměnnou stáž, sebestředný a svérázný, vrátil se na Slovensko
Patricie Pagáčová Mgr. Bc. Laura Hrdinová 221 6 2020 Nová pracovnice v bufetu, má vystudované dvě vysoké školy
Zuzana Bydžovská MUDr. Jana Mašková 223 6 2020 Doktorka bez hranic, kamarádka Michala, skvělý diagnostik, přezdívaná "Honza"
Alois Švehlík doc. MUDr. Milan Šeřík 228 6 2020 Traumatolog a skvělý diagnostik, známý primáře Bojana ze školy

Další postavy (Zaměstnanci nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Ivo Novák MUDr. Václav Krejčí 1 1 2017 Gynekolog
Jindřich Nováček MUDr. František Krása 1 1 2017 Anesteziolog
Richard Trsťan MUDr. Kučera 1 1 2017 chirurg
Otmar Brancuzský MUDr. Filip Kubiš 1 1 2017 Anesteziolog
Eva Čížkovská Dagmar Vodochodská (Dáša) 1 1 2017 Kantýnská
Dana Pešková Hana 1 1 2017 Sálová sestra
Šárka Vondrová Karolína Bendová 1 1 2017 Zdravotní sestra, zástupce vrchní sestry Mery
Barbora Fišerová Pavlína Poláková (Pavla) 1 1 2017 Zdravotní sestra
Kateřina Holánová Zuzana Nováková (Zuzka) 1 1 2017 Zdravotní sestra
Alena Veselá Lucie Svobodová 1 1 2017 Zdravotní sestra, milenka záchranáře Dana
Ondřej Lechnýř MUDr. Zdeněk Liška 1 1 2017 Neurochirurg
Eva Janoušková Mirka Hodná 2 1 2017 Zdravotní sestra
Lucie Kožinová Lucie Šmídová 2 1 2017 Zdravotní sestra
Martin Sochor MUDr. Jan Ludvík 2 1 2017 Neurochirurg, exmanžel primářky Emy Vlčkové
Lívia Bielovič Anežka Kováčová 2 1 2017 Zdravotní sestra na porodním
Ota Jirák doc. MUDr. Luděk Staněk 5–102 1–3 2017–2018 Bývalý primář kardiochirurgie, kamarád Jiřího Bojana a Karla Hofbauera, má problémy se srdcem, odjel do Alp
Václav Legner MUDr. Mašek 17 1 2017 Neurolog
Karla Štaubertová Dana 17 1 2017 Sálová sestra
Radomil Vávra Martin Loskot 19 1 2017 Sanitář neboli lapiduch na Urgentu, kradl na Urgentu
Naďa Vinecká Jana 21 2 2017 Zdravotní sestra na JIP
Josef Kubáník MUDr. Daniel Štěpánek 27 1 2017 Gynekolog, staral se o Lucii Krutinovou a Petru Horvátovou před porodem
Vojtěch Efler MUDr. Karel Vodička 29 1 2017 Oční lékař
MUDr. Mlynář 31 1 2017 Onkolog
Josef Zýka MUDr. Mácha 41 1 2017 Psycholog
Barbora Vacková Kristýna Lednová 42 1 2017 Zdravotní sestra na JIP
Milan Ligač Patrik 42 1 2017 Likvidatér léků, líbí se mu sestra Petra Horvátová, později sanitář
Václav Šanda MUDr. Petr Skalský 47 1 2017 Pediatr bez atestace
Nela Boudová Barbora Kuchařová (Bára) 87–111 2-2 2018–2018 Laborantka, pracovala a žila na farmě, líbí se ji Rasputin, vrátila se zpět na farmu
MUDr. Kadlec 103 2 2018 Primář onkologie
Juraj Bernáth MUDr. Fára 106 2 2018 Dermatolog
Jakub Stránský MUDr. Strýc 113 2 2018 Radiolog
Jan Hejral MUDr. Vaněk 118 2 2018 Stomatochirurg
Andrea Daňková Andrea 165 3 2019 Zdravotní sestra na pediatrii
Anna Jiřina Daňhelová Dagmar (Dáša) 3 2019 Zdravotní sestra
Martin Davídek MUDr. Kopřivík 3 2019 Otorinolaryngolog
Klára Miklasová Niky Hrdinová 225 4 2020 Sestra Laury Hrdinové, která sestře vypomáhá v bufetu

Další postavy (Zdravotnická záchranná služba)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Patrik Děrgel MUDr. Pavel Veselý 1–44 1–2 2017–2017 Lékař na záchranné službě, později lékař na Urgentu, při požáru domu se popálil a kvůli špatnému stavu byl převezen do popáleninového centra
Jan Urban MUDr. Jan Kalina 1 1 2017 Lékař na záchranné službě, hrával hokej
Jakub Štěpán MUDr. Petr Vácha 1 1 2017 Lékař na záchranné službě
Radek Jiříček MUDr. Šimon Kubišta 1 1 2017 Lékař na záchranné službě, zemřela mu maminka
Roman Vojtek MUDr. Daniel Boruvka (Dan, Dany) 38–60 2–2 2017–2017 Lékař na záchranné službě, bývalý spolužák a expřítel Vali (podváděl ji se sestrou Lucií)
MUDr. Lumír Holý 2019 Lékař na záchranné službě

Vedlejší postavy (Členové rodin zaměstnanců nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Kateřina Brožová Ing. Darina Růžičková 1–79

169

1–2

5

2017–2018

2019

Starostka města Rubavy, matka doktorky Růžičkové, dočasná ředitelka Nemocnice, vrátila se do Rubavy a chce se dostat do senátu.
Štěpán Benoni prap. Ondřej Černý 1–107 1–3 2017–2018 Policista Rubavy, bratr vrchní sestry Mery, byl povýšen a převelen do Prahy
Aneta Kailová Růžena Slavíčková (Růženka) 1 1 2017 Dcera doktorky Slavíčkové, má ulcerózní kolitidu, kamarádka Denisky
Vilma Frantová Jitka Žáková 1–1 1–1 2017–2017 Manželka doktora Žáka, která zemřela po porodu
Ota Kropáček Viktor Žák ml. (Vikoušek) 1 1 2017 Syn doktora Žáka
René Přibil Žák 2–2 1–1 2017–2017 Otec doktora Žáka
Zdena Herfortová Kamila Žáková 2–80 1–2 2017–2018 Matka doktora Žáka
Monika Kobrová Hlinková 3 1 2017 Matka doktora Prokopa Hlinky
Alexandr Kapinos Václav Černý (Vašík) 4–101 1–3 2017–2018 Syn Ondry a Lindy
Milan Slepička Jaromír Černý (Jarda) 4–26

149

1–1

3

2017–2017

2019

Otec Mery a Ondřeje, zalíbila se mu sestřička Šárka, prodělal cévní mozkovou příhodu, přišel o řidičský průkaz
Lenka Termerová Mgr. Bohuslava Bojanová (Bíba) 9 1 2017 Manželka primáře Bojana, psycholožka, má problémy se srdcem – léčil ji doktor Hofbauer
Zdeněk Palusga Hlinka 10 1 2017 Otec Prokopa Hlinky, pracuje v dole
Barbora Petrová Linda Černá 14–101 1–3 2017–2018 Exmanželka Ondry a matka Vašíka, Ondra se s ní rozešel
Petra Výtvarová Horvátová 15–80

186

1–2

6

2017–2018

2019

Matka Petry a Sabinky, vrátila se do Rubavy, aby dostala Sabinku zpět do péče
Kristýna Plocková Sabina Horvátová (Sabinka) 15 1 2017 Sestřička Petry Horvátové, stará se o ni Petra
Jan Rosák prof. MUDr. Karel Hofbauer 18–51, 112–114 1–1

4–4

2017–2017

2019–2019

Bývalý chirurg, profesor, otec ml. Hofbauera, prodělal mozkovou mrtvici, má bipolární afektivní poruchu stejně jako jeho syn, vrátil se z Prahy z Ikemu a následně zemřel na následky mrtvice
Marek Holý Hynek Višněvský 41–51 2– 2017–2018 Manžel doktorky Zoji Višněvské
Simona Vrbická Horvátová 42–80

185

2–2

6

2017–2018

2019

Teta Petry a Sabinky Horvátových, bydlí v Ostravě, kde hlídá nějaký čas Sabinku
Veronika Freimanová Krutinová 44–67 2–2 2017–2018 Matka doktorky Krutinové
Liliana Malkina Marina 65–73,

152–

2–2

4

2018–2018

2019

Matka doktora Vilkina, které přijede z Ruska do Čech
Petr Franěk Radim Zemánek 85–130 3–4 2018–2019 Otec Evy Zemánkové, zemřel na následky autonehody

Ostatní postavy[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Václav Vašák Tomáš Kocman 1–42 1–2 2017–2017 Majitel hotelu v Krušných horách, exmilenec doktorky Krutinové
Vendelín Vávra Franta (Fána) 1–74 1–2 2017–2018 Kidův nejlepší kamarád, kamarád Petry, v díle 1 mu operovali žaludeční vředy
Vojtěch Vovesný Karel Hurta (Kid) 2–75 1–2 2017–2018 Davidův soused, odjel do Německa se starším bratrem
Petra Tenorová Karin Šotolová 3–57 1–2 2017–2017 Barmanka v Nonstopu, exmilenka Davida, byla pobodaná při přepadení
Josef Pejchal nstržm. Vláďa Hovorka 4 1 2017 Policista Rubavy
Stanislav Lehký Bedřich Skála 4–31 1–2 2017–2017 Podnikatel a milionář
Jana Janěková Sára Kocmanová 4–42 1–2 2017–2017 Manželka Tomáše Kocmana
Viktor Antonio Jindřich Hojer (Jindra) 5–100 186 1–3

5

2017–2018 2019 Syn Miroslava Hojera, epileptik, pacient Vali
Martin Sitta Miroslav Hojer 5–100

186

1–3

5

2017–2018 2019 Otec Jindry Hojera, expřítel doktorky Slavíčkové, chtěl si ji vzít
Dominik Jetel Ota Švec 9–60 1–2 2017–2018 Asistent Jindry Hojera
Claudia Vašeková Mgr. Eva Štiková 12–31 1–2 2017–2017 Zaměstnankyně ze Sociální péče pro děti a mládež
Tomáš Karger Mirek Holeš (Mike) 13–74 1–2 2017–2018 Rubavský boxer, později Davidův kamarád a pacient, zemřel na zával, když hledal Kida
Alexandr Minajev Ivan Mičurin 14–68

159

1–2

5

2017–2018

2019

Ruský pracovník na stavbě, pomohl Rasputinovy hledat matku
Anton Tataru Vasil Sergej 14–69 1–2 2017–2018 Ruský pracovník na stavbě, pomohl Rasputinovy hledat matku
Petr Stach MVDr. Emil Straka 16–23 1–1 2017–2018 Zvěrolékař a expřítel Vali
Pavlína Mourková Žaneta Hurtová 21–64 1–2 2017–2018 Kidova matka, odstěhovala se a Kida nechala u Davida
Jarmil Škvrna Bob Červeňák 21–63 1–2 2017–2018 Kidův otčím, zloděj – nutil krást Kida, po loupeži v kostele zemřel
Kamil Halbich Jiří (Michal a také Kamil) Havlena 22–106 1–3 2017–2018 Podnikatel, půjčil Kodymovi peníze
Marek Pospíchal MUDr. Janek Růžička 28–69 2–2 2017–2018 Kamarád a kolega Davida Hofbauera z Prahy, pracovali spolu na výzkumu kmenových buněk
Miroslav Petrovič doc. MUDr. Josef Bajer 30–73 1–2 2017–2018 Odporník na gastoschízu, operoval Matyáška (syna doktorky Krutinové)
Petr Vágner Milda Hurta 31–75 2–2 2017–2018 Kidův bratr, žije v Německu
Alice Bendová Pavla Hájková 33–40 2–2 2017–2017 Bohatá panička, měla mladého milence Prokopa
Daniel Margolius Jan Komínek 42–58 2–2 2017–2017 Vyděrač, vydíral Petru, Mery a Honzu
Zuska Velichová Táňa Drozdová 44–51 2–2 2017–2017 Asistentka profesora Karla Hofbauera
Zdeňka Sajfertová Mgr. Jaroslava Pásková 55 2 2017 Zaměstnankyně ze Sociální péče pro děti a mládež
Daniela Zálešáková Anna Nových 68–81 2–3 2018–2018 Pacientka, přišla o dítě, podala na Knotka trestní oznámení
Richard Fiala Hynek Knotek 68–72 2–2 2018–2018 Expřítel paní Nových, vyhrožoval doktorce Krutinové, pokusil se o sebevraždu
Josef Wiesner Jiří Adam 71–75 2–2 2018–2018 Manžel, který chce s manželkou dítě od Petry Horváthové
Markéta Coufalová Lída Adamová 71–89 2–3 2018–2018 Manželka, která chce s manželem dítě od Petry Horváthové
Václav Knop Jindřich Rokos 83–110 3–3 2018–2018 Přírodní psychiatr ze společenství na statku
Viktorie Březinová Denisa Rubášková 96 3 2018 Kamarádka/nevlastní sestra Růženky Slavíčkové, Vali si ji osvojila
Jan Plouhar Štěpán Slavík 109–138 3–3 2018–2018 Expřítel Petry Horvátové, podváděl s ní manželku
Radek Valenta Jan Martinec 120–148 4–4 2018 Strýc Denisky Rubáškové, vyhrožoval Vali a Viktorovi
Mahulena Bočanová Marcela Matulová 124–138 4–4 2018–2018 Dominantní bohatá dáma, bývala Prokopova milenka
Milan Mikulčík Dimitrij Lazarev 153–169 5–5 2018–2019 Pracoval pro lékařský časopis, sbírá informace o Rasputinovi a vydíral ho
Milan Janeček Ivo Bradáč 5–5 2019–2019 Majitel klinik plastické chirurgie, budoucí zaměstnavatel Prokopa, Filipa Kodyma a Evy Zemánkové. Na jeho klinikách údajně dochází k finančním podvodům (Podle Petry Horváthové)
Andrea Hoffmannová Milada Strnadová 186–215 6–6 2019–2019 Nemocná Pacientka Adama, ve 215. díle zemřela, kvůli její dceři, která Adamovi zemřela na sále v Pražské nemocnici, byl Adam ve vězení
Anna Fixová Klára Strnadová 187–217 6–6 2019–2019 Sestra Milady Strnadové
Jakub Gottwald Pavel Nováček 204 6 2019 Přítel Veroniky Janské
Slávek Boura Ministr Zdravotnictvi 222 6 2020

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Námět seriálu vymyslela scenáristka Lucie Paulová a Lenka Hornová.
 • Hlavní autorkou seriálu je Lucie Paulová, od 71 dílu převzal Roman Kopřivík.
 • Natáčí se hlavně v ateliéru, ale i v exteliéru.
 • Frekvence natáčecího dne je 12 hodin.
 • Jeden scénář se skládal cca z 49 obrazů (cca 130 stránek textu = cca 11 900 slov).
 • Složité na dialogu jsou lékařské termíny.
 • Při natáčení operací se používá vepřové maso, vepřový bůček, klobása a kulatý meloun pro maskování vnitřností.[2][3]
 • V rámci jednoho natáčecího cyklu se natočily 4 díly.
 • V dekoracích se nachází 30 funkčních přístrojů.
 • Na seriálu pracují hodně maskéři.
 • Všechny případy sestavovali scenáristé s pomocí odborných poradců.
 • Hlavní inspirací seriálu je Urgentní oddělení Nemocnice Motol.
 • Další inspirace je seriál Dr. House, Pohotovost a Nemocnice Chicago Hope.
 • U všech obrazů podle informací se nachází odborní poradci.
 • Na seriálu spolupracují, jako poradci, skuteční doktoři, záchranáři, sestry i policisté.
 • Nejdražší seriál TV Prima.
 • Od 4. řady (od 112 dílu) je nová znělka, ve které se nově objeví doktor Hlinka, Bojan ml. a sestřička Horvátová (Ondřej Rychlý, David Gránský a Eva Burešová) – nahradili doktora Hofbauera a doktorku Krutinovou (Marek Němec a Eva Josefíková).

Produkce[editovat | editovat zdroj]

 • Natáčení začalo koncem srpna 2016.
 • Prvních 80 dílů se natáčelo do 16. listopadu 2017.
 • Od listopadu 2017 se natáčí pokračování seriálu.
 • Hlavní postava seriálu MUDr. David Hofbauer (Marek Němec) se rozhodl v seriálu skončit.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Marie Černá - Modrý kód - POSTAVY.cz. www.postavy.cz [online]. [cit. 2020-02-11]. Dostupné online. 
 2. zej. Tajemství operací Modrého kódu: Mozek nakupují v zelenině!. Aha! [online]. CZECH NEWS CENTER, 2018-03-29 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. 
 3. mob. Hvězda seriálu Modrý kód Roman Zach (44): O zákulisí natáčení i zkušenostech s léčiteli. Aha! [online]. CZECH NEWS CENTER, 2018-05-27 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. 
 4. POKORNÁ, Hana. Marek Němec končí v seriálu Modrý kód. Blesk.cz. 2018-06-07. Dostupné online [cit. 2018-08-04]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]