Modrý kód

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modrý kód
Žánry drama
akční
Komediální drama
Formát televizní seriál
Námět Lucie Paulová (hl. autor-70)
Janek Uhrin (hl. autor 71-80)
Roman Kopřivík (hl. autor od 81)
Dramaturgie Jana Skořepová (hl.)
René Decastelo
Jakub Maceček (17-24)
Zuzana Janášová (od 25)
Janek Uhrin (od 41-70)
Scénář Lucie Paulová
René Decastelo
Iva Klestilová
Roman Kopřivík
Marta Fenclová
Zdeněk Viktora
Jonáš Paul
Režie Libor Kodad
Vojtěch Moravec
Jaromír Polišenský
Lukáš Buchar
Hrají Sabina Laurinová
Marek Němec/Marek Němec skončil v díle 116/
Eva Josefíková
Marika Procházková
Jiří Štěpnička
Sandra Nováková
Roman Zach
Berenika Kohoutová
Filip Cíl a další
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Počet řad 4
Počet dílů 143 (seznam dílů)
Obvyklá délka cca 55 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Ivan Vodochodský
Petr Erben
Producent Lenka Hornová
Lucia Kršáková
Lokace Oliver Růžička
Hudba Dominik Renč
Premiérové vysílání
TV stanice FTV Prima
Formát obrazu 16:9, 720p (HDTV)
Vysíláno 25. března 2017 – ?
Oficiální webové stránky
Modrý kód na ČSFD

Modrý kód je český televizní seriál z prostředí nemocnice. Děj seriálu se soustředuje na oddělení urgentního příjmu, je vysílán na komerční televizi FTV Prima. Každá epizoda sleduje případy inspirované skutečnými osudy a případy pacientů a zdravotníků. V hlavních rolích hrají: Marek Němec jako MUDr. David Hofbauer, který nakonec odjel do Londýna a Sabina Laurinová jako vrchní sestra Marie Černá (Mery). Dále hrají: Tomáš Měcháček, Jiří Štěpnička, Roman Zach, Marika Procházková, Igor Chmela, Sandra Nováková, Eva Burešová a mnoho dalších.

Moto[editovat | editovat zdroj]

"Jste na urgentím příjmu, začíná boj o život”

Děj seriálu[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná při cvičení traumaplánu na oddělení urgentního příjmu v nemocnici Rubava, při kterém jsou přítomni novinářipřizvaní starostkou Růžičkovou (Kateřina Brožová), což se nelíbí primáři Jiřímu Bojanovi (Jiří Štěpnička). Během cvičení se zřítí obytný dům plný lidí, ke kterému se namane mladý 37letý doktor David Hofbauer (Marek Němec); ten zachraňuje pacientovi Kuželovi život a po resuscitaci s ním odjíždí do nemocnice. V nemocnici si pacienta má přebrat doktorka Lucie Krutinová (Eva Josefíková), ale doktor Hofbauer si pacienta přebírá a chystá se ho operovat. S tím nesouhlasí vrchní sestra Marie (Mery) Černá (Sabina Laurinová), protože David má nastoupit na oddělení až o tři dny později. Na sále s ním operuje také doktor Valenta (Mojmír Maděrič) a anesteziolog Kubiš (Otmar Brancuzský), ale když se doktor Hofbauer rozhoduje pacientovi neamputovat nohu; s tím nesouhlasí ostatní lékaři a proto na sál přichází ruský lékař Roman Vilkin (Roman Zach), který Davidův návrh podporuje; lékaři zachraňují pacientovi život. Doktorka Valentýna „Vali“ Slavíčková (Marika Procházková) dostává tonoucího pacienta, ve kterém nachází zalíbení. Po příchodu praporčíka Ondřeje Černého (Štěpán Benoni), bratra vrchní sestry Mery, se dozvídá, že tento pacient je zloděj. I přes úsilí lékařů umírá žena doktora Viktora Žáka (Igor Chmela), se kterou havarovala sanitka. Spoluvinu na úmrtí nese také mladá lékařka Saša Růžičková (Sandra Nováková), která pacientku zanedbala a nezjistila, že krvácí. Manželka pacienta Kužela kolabuje při čekání na urgentním příjmu, když z výroků doktora Hlinky (Ondřej Rychlý) usoudí, že její muž je mrtvý. Jedná se ale o omyl, protože nezemřel Kužel, ale manželka Viktora Žáka. Po boku všech doktorů stojí také zdravotní sestry popř. zdravotní bratři, jako jsou sestřičky Petra Horvátová (Eva Burešová), Jana Kočová (Lenka Zahradnická), Honza Čermák (Filip Cíl) a další. Na urgentním příjmu pracují též sanitární pracovníci, např. Roman Váňa (Roman Skamene). Pacienty a pacienty často musí dovážet posádka záchranné zdravotnické služby (ZZS) jako je záchranář Pavel Veselý (Patrik Děrgel), záchranář Petr Vácha (Jakub Štěpán), záchranář Honza (Jan Urban) a plno dalších.

Na urgentní příjem přichází pan Hojer (Martin Sitta) se svým synem, epileptikem Jindrem. Hojer s Jindrem přichází poměrně často a téměř vždy se nepohodne s doktorkou Slavíčkovou, která syna léčí. Dalším příchozím pacientem je i doktor Aleš Nývlt (Viktor Limr), kterému se líbí vrchní sestra Mery a zve ji na schůzku; ona přijímá a po nějaké době se z Aleše a Mery stává pár. Aleš také nastupuje po čase na žádost Mery na urgent jako doktor.

Z Anglie se vrací manželka primáře Bojana Bíba (Lenka Termerová); při návštěvě dostává infarkt a musí okamžitě na operaci. Do nemocnice také přichází profesor Hofbauer (Jan Rosák), otec Davida, který vyhrožuje Davidovi, že ho nahlásí na lékařskou komisi, protože Bíbě aplikoval nepovolenou metodu léčby kmenových buněk, na jejímž výzkum David dříve v Praze pracoval.

Na začátku druhé řady nastupuje na urgentní příjem nová mladá doktorka bez atestace Zoja Višněvská (Berenika Kohoutová), která nachází zalíbení v doktoru Vilkinovi. Později se však zjistí, že Zoja není tím, za koho se vydává a že Romana jen využívá kvůli jeho výzkumu, který dělal v Rusku. Doktorka Krutinová je těhotná s Tomášem Kocmanem (Václav Vašák) a Mery zjišťuje, že plod má gastroschízu (poruchu uzávěru břišní stěny). Podezření jí potvrzuje gynekolog Krejčí (Ivo Novák). Na urgentu je stále málo lékařů a sester a proto primář Bojan nabízí doktorovi Pavlu Veselému, který dal výpověď na ZZS, místo u něho na oddělení. Doktor Hlinka odchází z nemocnice a jde se svojí přítelkyní pracovat do Prahy, ale ještě předtím zachraňuje život svoji matce.

Za Rubavou hoří sklady a Mery se u požáru vyskytne spolu s Davidem prostřednictvím svého malého souseda Kida (Vojtěch Vovesný). Mery s Davidem jsou zasypáni ve sklepě a tam k sobě začínají pociťovat lásku. Mery se rozchází s Alešem a ten z nemocnice odchází. Aleše nahrazuje syn primáře Matyáš (David Gránský), který se po smrti své ženy a dítěti vrací zpět do Čech. Profesor Hofbauer prodělává cévní mozkovou příhodu po konfliktu se svým synem.

Po Pavlově náročné operaci je Pavel, který měl nehodu a jeho život je ohrožen, stále v kritickém stavu. Je odvezen do popáleninového centra v Praze. Z nemocnice také odchází sestřička Jana, která si uvědomila, že ji doktor Žák jen využívá a nic k ní necítí.

Starostka Růžičková se stává krizovou ředitelkou nemocnice a dosazuje na urgent nového doktora Filipa Kodyma (Petr Konáš). Ten chce získat primariát a proto se stává jejím milencem. Mezi nové zaměstnance patří také sestřička Libuška Volejníková (Michaela Sejnová), která si umí sjednat pořádek u pacientů.

Druhá řada končí tím, že primář Bojan se stává ředitelem celé nemocnice, přijíždí bývalá přítelkyně Davida, doktorka Nina Mrázová (Jana Stryková), která se marně pokouší získat Davida zpět. Vrací se Prokop Hlinka, který se dozvídá, že jeho kamarádka sestřička Petra mezitím otěhotněla.

Ředitel nemocnice doktor Jiří Bojan, hledá na urgent nového primáře. David odmítl a byl primářem jen na záskok, do té doby než se do výběrového konkurzu přihlásili adepti na primáře. Jiří Bojan, vzal dobrého doktora Filipa Kodyma, který se vrací zpět z Prahy na vysněnou pozici; je primářem do té doby, než začne brát úplatky od pacientů, aby splatil půjčky. Později jde kvůli tomu do vězení. Na primáře urgentu se vrací Jiří Bojan, který už kvůli únavě nechce být ředitelem.

Mezi tím nastoupila i nová sestra na urgent, mladá 25letá Eva Zemánková (Anastázie Chocholatá), která se tajně zamilovala do Matyáše Bojana. Další postavou je laborantka Bára Kuchařová (Nela Boudová), která v 111 díle odchází z nemocnice. Doktor Vilkin (Rasputin) je z jejího odchodu nešťastný, protože Báru miluje.

Stý díl je oslaven nevydařenou svatbou Hojera a doktorky Slavíčkové. Hojerův svědek nečekaně kolabuje a Vali si uvědomuje, že si Hojera nechce vzít. Ke konci třetí řady se z Bojana stává opět primář urgentu a na oddělení nastupuje nový doktor Adam Brejcha (Tomáš Měcháček), dávný kamarád Davida a Niny. David ho však vítá pěstí do obličeje. Na urgent také přichází pacient Slavík (Jan Plouchar), kterému se zalíbila sestřička Petra, která se stává po čase jeho partnerkou.

Čtvrtá řada začíná návratem profesora Hofbauera k Davidovi domů, který následně umírá. Adam si s Davidem vyříkává staré křivdy a radí mu, ať jede za prací do Londýna. Po smrti profesora Hofbauera David dává na Adamovi rady a odjíždí do Anglie, ale bez Mery, která je z jejich rozchodu velice špatná. To vyvolává obavy u jejich kolegů, že by si mohla něco udělat, když odjela na chatu a nikomu nedala vědět. Adam svádí jednu sestru z interny a postupně i další sestry. Mezi ně patří taky Libuška, která k Adamovi něco cítí, ale Adam od ní dává po jedné noci ruce pryč a hledá si další objev, také na jednu noc. Libuška je však z toho nesvá a obzvlášť, když se o tom dozvídá její žárlivý manžel, od kterého nakonec dostává Adam pár facek. Petra je zamilovaná do Slavíka, ovšem Prokop na jejich vztah žárlí. Prokop se později dozvídá, že je Slavík ženatý a říká to Petře, která mu nevěří, ale pravdu se dozví od Slavíkovi ženy, kterou dovezla záchranná služba. Urgentem se otřese také smutek, když Eva s otcem měli autonehodu a pan Zemánek na následky nehody umírá, což si Matyáš vyčítá. Kvůli osvojení Denisky se Vali a Viktor dali spolu dohromady, po té se i vzali. Viktor zaplatil Martincovi, aby dal u soudu pokoj kvůli Denisce.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy (Zaměstnanci nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Marek Němec MUDr. David Hofbauer 1-116 1-4 2017-2018 Chirurg a kardiochirurg, expřítel Mery a Niny, dříve primář Urgentu, trpí bipolární afektivní poruchou, po smrti otce odjel pracovat do Londýna
Sabina Laurinová Marie Černá (Mery) 1 1 2017 Vrchní sestra, expřítelkyně Davida, Viktora a Aleše
Eva Josefíková MUDr. Lucie Krutinová 1 1 2017 Mladá lékařka, chirurg, v díle 73 rodila (měla chlapečka, Matyáše, pojmenovaného po mladém doktoru Bojanovi), odjela do Prahy, později se opět vrátila
Roman Zach MUDr. Roman Nikolajev Vilkin (Rasputin) 1 1 2017 Rus, traumatolog, neurolog a neurochirurg, pravým jménem Michael Zabilov - utekl z Ruska, pomáhá Adamovi s psychickými problémy
Jiří Štěpnička doc. MUDr. Jiří Bojan, Dr. Sc. 1 1 2017 Primář Urgentního příjmu v nemocnici Rubava, internista, traumatolog a psychiatr, bývalý ředitel nemocnice
Igor Chmela MUDr. Viktor Žák 1 1 2017 Anesteziolog, po smrti manželky Jitky začal pít, má syna Vikouška, vzal si Vali kvůli osvojení Denisky.
Marika Procházková MUDr. Valentina Žáková-Slavíčková (Vali) 1 1 2017 Traumatolog a pediatr, přítelkyně Miroslava Hojera, má dcerku Růženku, snaží se osvojit Denisku a proto si vzala Viktora Žáka
Ondřej Rychlý MUDr. Prokop Hlinka 1 1 2017 Mladý lékař, chirurg před atestací, později atestovaný, odešel z Rubavy, později se opět vrátil a po čase se hodně zadlužil
Eva Burešová Petra Horvátová 1 1 2017 Zdravotní sestra, z Rubavy odešla kvůli vydírání od Komínka (47.díl), později se do Rubavy opět vrátila, stará se o sestru Sabinku, v díle 89 rodila
Filip Cíl Jan Čermák (Honza) 1-80 1-3 2017-2018 Zdravotní bratr, homosexuál, odjel pracovat do Austrálie
Lenka Zahradnická Jana Kočová 1-56 1-2 2017 Zdravotní sestra, z Rubavy odešla kvůli Viktorovi
Sandra Nováková MUDr. Alexandra Růžičková (Saša) 1 1 2017 Neurochirurg a chirurg, protekční dcera starostky Rubavy, často je nepříjemná na své kolegy i na pacienty
Mojmír Maděrič MUDr. Miloš Valenta 1 1 2017 Rozumný lékař, chirurg a kardiochirurg
Otmar Brancuzský MUDr. Filip Kubiš 1 1 2017 Anesteziolog
Roman Skamene Roman Váňa 2 1 2017 Sanitář nebo-li lapiduch
Viktor Limr MUDr. Aleš Nývlt 6-44 1-2 2017 Chirurg, endokrinolog, z Rubavy odešel kvůli rozchodu s Mery
Berenika Kohoutová MUDr. Zoja Višněvská 29-65 2 2017-2018 Neurolog a chirurg z Prahy (vydávala se za neatestovanou, aby byla blíž Romanovi), pomáhala Rasputinovi najít matku, vrátila se zpět do Prahy za manželem
David Gránský MUDr. Matyáš Bojan (Maty) 42 2 2017 Chirurg a traumatolog, syn primáře Bojana, který přišel o ženu, čekala s ní miminko, žil v Anglii, měl hematom na mozku, líbí se sestřičce Evě
Anastázie Chocholatá Eva Zemánková 49 2 2017 Mladá zdravotní sestra, je tajně zamilovaná do Matyho, zemřel ji otec důsledkem autonehody
Petr Konáš MUDr. Filip Kodym 52-106 2-3 2017-2018 Chirurg, milenec starostky, aby dostal primariát, vrátil se jako primář Urgentního příjmu (nástupce Davida), kvůli lékařskému podvodu šel do vězení (díl 106)
Michaela Sejnová Libuše Volejníková (Libuška) 59 2 2017 Zdravotní sestra, byla svedena Adamem
Adam Kraus Benedikt Lichý 65-79 2 2018 Asistent pacientů (Ben), synovec pana Váni, odjel na Nový Zéland, přítel Saši Růžičkové
Jana Stryková MUDr. Nina Mrázová 79-111 2-3 2018 Chirurg a kardiochirurg, expřítelkyně Davida, odešla z Rubavy kvůli Davidovi
Tomáš Měcháček MUDr. Adam Brejcha 109 3 2018 Kardiochirurg ,kardiolog,chirurg byl to nejlepší kamarád Davida, má temnou minulost, podílel se s Davidem na výzkumu, má halucinace, se kterými mu pomáhá Rasputin
Renata Prokopová Šárka Pokorná 113 4 2018 Zdravotní sestra, zástupkyně vrchní sestry Mery

Další postavy (Zaměstnanci nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Ivo Novák MUDr. Václav Krejčí 1 1 2017 Gynekolog
Jindřich Nováček MUDr. František Krása 1 1 2017 Anesteziolog
Eva Čížkovská Dagmar Vodochodská (Dáša) 1 1 2017 Kantýnská
Dana Pešková Dana 1 1 2017 Sálová sestra
Šárka Vondrová Karolína Bendová 1 1 2017 Zdravotní sestra, pravá ruka vrchní sestry Mery
Barbora Fišerová Pavla Novotná 1 1 2017 Zdravotní sestra
Kateřina Holánová Zuzana Nováková (Zuzka) 1 1 2017 Zdravotní sestra
Alena Veselá Lucie Svobodová 1 1 2017 Zdravotní sestra, milenka záchranáře Dana
Ondřej Lechnýř MUDr. Zdeněk Liška 1 1 2017 Neurochirurg
Eva Janoušková Mirka Hodná 2 1 2017 Zdravotní sestra
Lucie Kožinová Lucie Šmídová 2 1 2017 Zdravotní sestra
Martin Sochor MUDr. Jan Ludvík 2 1 2017 Neurochirurg, exmanžel primářky Emy Vlčkové
Lívia Bielovič Anežka Kováčová 2 1 2017 Zdravotní sestra na porodním
Ota Jirák doc. MUDr. Luděk Staněk 5-102 1-3 2017-2018 Bývalý primář kardiochirurgie, kamarád Jiřího Bojana a Karla Hofbauera, má problémy se srdcem, odjel do Alp
Kristýna Frejová MUDr. Ema Vlčková 7 1 2017 Pediatr a traumatolog, primářka dětského oddělení, léčila Růženku, vypomáhá na Urgentu
Václav Legner MUDr. Mašek 17 1 2017 Neurolog
Karla Štaubertová Karla 17 1 2017 Sálová sestra
Radomil Vávra Martin Loskot 19 1 2017 Sanitář nebo-li lapiduch na Urgentu, kradl na Urgentu
Naďa Vinecká neuvedeno 21 2 2017 Zdravotní sestra na J.I.P.
Josef Kubáník MUDr. Daniel Štěpánek 27 1 2017 Gynekolog, staral se o Lucii Krutinovou a Petru Horvátovou před porodem
Vojtěch Efler MUDr. Karel Vodička 29 2 2017 Oční chirurg
MUDr. Mlynář 31 2 2017 Onkolog
Josef Zýka MUDr. Mácha 41 2 2017 Psycholog
Barbora Vacková neuvedeno 42 2 2017 Zdravotní sestra na J.I.P.
Milan Ligač neuvedeno 42 2 2017 Likvidatér léků, líbí se mu sestra Petra Horvátová, později sanitář
Václav Šanda MUDr. Petr Skalský 47 2 2017 Pediatr bez atestace
Nela Boudová Barbora Kuchařová (Bára) 87-111 3 2018 Laborantka, pracovala a žila na farmě, líbí se ji Rasputin, vrátila se zpět na farmu
MUDr. Kadlec 103 3 2018 Primář onkologie
Juraj Bernáth MUDr. Fára 106 3 2018 Dermatolog
Jakub Stránský MUDr. Strýc 113 4 2018 Radiolog
Jan Hejral MUDr. Vaněk 118 4 2018 Stomatochirurg

Další postavy (Zdravotnická záchranná služba)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Patrik Děrgel MUDr. Pavel Veselý 1-44 1-2 2017 Lékař v záchranné službě, později lékař na Urgentu, při požáru domu se popáli a kvůli špatnému stavu byl přvezen do popáleninového centra
Jan Urban MUDr. Jan Kalina 1 1 2017 Lékař v záchranné službě, hrával hokej
Jakub Štěpán MUDr. Petr Vácha 1 1 2017 Lékař v záchranné službě
Radek Jiříček MUDr. Šimon Kubišta 1 1 2017 Lékař v záchranné službě
Roman Vojtek MUDr. Daniel Lukeš (Dan, Dany) 38-60 2 2017 Lékař v záchranné službě, bývalý spolužák a expřítel Vali (podváděl ji se sestrou Lucií)

Vedlejší postavy (Členové rodin zaměstnanců nemocnice)[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Kateřina Brožová Ing. Darina Růžičková 1-79 1-2 2017-2018 Starostka města Rubavy, matka doktorky Růžičkové, dočasná ředitelka Nemocnice
Štěpán Benoni prap. Ondřej Černý 1 1 2017 Policista Rubavy, bratr vrchní sestry Mery, byl povíšen a převelen do Prahy
Aneta Kailová Růžena Slavíčková (Růženka) 1 1 2017 Dcera doktorky Slavíčkové, má ucerózní kolitidu, kamarádka Denisky
Vilma Frantová Jitka Žáková 1-1 1 2017 Manželka doktora Žáka, která zemřela po porodu
Ota Kropáček Viktor Žák ml. 1 1 2017 Syn doktora Žáka (Vikoušek)
René Přibil Žák 2-2 1 2017 Otec doktora Žáka
Zdena Herfortová Kamila Žáková 2-80 1-2 2017-2018 Matka doktora Žáka
Monika Kobrová Hlinková 3 1 2017 Matka doktora Prokopa Hlinky
Alexandr Kapinos Václav Černý (Vašík) 4 1 2017 Syn Ondry a Lindy
Milan Slepička Černý 4-26 1 2017 Otec Mery a Ondřeje
Lenka Termerová Mgr. Bohuslava Bojanová (Bíba) 9 1 2017 Manželka primáře Bojana, psycholožka, má problémy se srdcem - léčil ji doktor Hofbauer
Zdeněk Palusga Hlinka 10 1 2017 Otec Prokopa Hlinky, pracuje v dole
Barbora Petrová Linda Černá 14 1 2017 Exmanželka Ondry a matka Vašíka
Petra Výtvarová Horvátová 15-80 1-2 2017-2018 Matka Petry Horvátové a Sabinky
Kristýna Plocková Sabina Horvátová (Sabinka) 15 1 2017 Sestřička Petry Horvátové, vychovává ji Petra
Jan Rosák prof. MUDr. Karel Hofbauer 18-114 1-4 2017-2018 Bývalý chirurg, profesor, otec ml. Hofbauera, prodělal mozkovou mrtvici, má bipolární afektivní poruchu stejně jako jeho syn, vrátil se z Prahy z Ikemu a následně zemřel na následky Mrtvice
Marek Holý Hynek Višněvský 41-51 2 2017-2018 Manžel doktorky Zoji Višněvské
Simona Vrbická Horvátová 42 2 2017 Teta Petry a Sabinky Horvátových, bydlí v Ostravě, kde hlídá nějaký čas Sabinku
Veronika Freimanová Krutinová 44-67 2 2017-2018 Matka doktorky Krutinové
Liliana Malkina Marina 65-73 2 2018 Matka doktora Vilkina, které přijede z Ruska do Čech
Petr Franěk Radim Zemánek 85-130 3-4 2018 Otec Evy Zemánkové, zemřel na následky autonehody

Ostatní postavy[editovat | editovat zdroj]

Herec Role Díl Řada Rok Poznámky
Václav Vašák Tomáš Kocman 1-42 1-2 2017 Majitel hotelu v Krušných horách, exmilenec doktorky Krutinové
Vendelín Vávra Franta (Fána) 1-74 1-2 2017-2018 Kidův nejlepší kamarád, kamarád Petry, v díle 1 mu operovali žaludeční vředy
Vojtěch Vovesný Karel Hurta 2-75 1-2 2017-2018 Davidův soused, odejde do Německa s bratrem (Kid)
Petra Tenorová Karin 3-57 1-2 2017 Barmanka v Nonstopu, exmilenka Davida, byla pobodaná při přepadení
Josef Pejchal stržm. Vláďa Hovorka 4 1 2017 Policista Rubavy
Stanislav Lehký Bedřich Skála 4-31 1-2 2017 Podnikatel a milionář
Jana Janěková Sára Kocmanová 4-42 1-2 2017 Manželka Tomáše Kocmana
Viktor Antonio Jinřich Hojer (Jindra) 5-100 1-3 2017-2018 Syn Miroslava Hojera, epileptik, pacient Vali
Martin Sitta Miroslav Hojer 5-100 1-3 2017-2018 Otec Jindry Hojera, expřítel doktorky Slavíčkové, chtěl si ji vzít
Dominik Jetel Ota Švec 9-60 1-2 2017-2018 Asistent Jindry Hojera
Claudia Vašeková Štiková 12-31 1-2 2017 Zaměstnankyně ze Sociální péče pro děti a mládež
Tomáš Karger Mike 13-74 1-2 2017-2018 Rubavský boxer, později Davidův kamarád a pacient, zemřel na zával, když hledal Kida
Alexandr Minajev Ivan Mičurin 14 1 2017 Ruský pracovník na stavbě, pomohl Rasputinovy hledat matku
Anton Tataru Sergej 14-69 1-2 2017-2018 Ruský pracovník na stavbě, pomohl Rasputinovy hledat matku
Petr Stach MVDr. Emil Straka 16-23 1 2017 Zvěrolékař a expřítel Vali
Pavlína Mourková Žaneta Hurtová 21-64 1-2 2017-2018 Kidova matka, odstěhovala se a Kida nechala u Davida
Jarmil Škvrna Bob Červeňák 21-63 1-2 2017-2018 Kidův otčím, zloděj - nutil krást Kida, po loupeži v kostele zemřel
Kamil Halbich Jiří (Michal a také Kamil) Havlena 22-106 1-3 2017-2018 Podnikatel, půjčil Kodymovi peníze
Marek Pospíchal MUDr. Janek Růžička 28-69 2 2017-2018 Kamarád Davida Hofbauera z Prahy, mají spolu výzkum
Miroslav Petrovič doc. MUDr. Josef Bajer 30-73 1-2 2017-2018 Dětský chirurg, pomáhal doktorce Krutinové
Petr Vágner Milda Hurta 31-75 2 2017-2018 Kidův bratr, žije v Německu
Alice Bendová Pavla Hájková 33-40 2 2017 Bohatá panička, má mladého milence Prokopa
Daniel Margolius Komínek 42 2 2017 Vyděrač, vydíral Petru, Mery a Honzu
Zuska Velichová Táňa Drozdová 44 2 2017 Asistentka profesora Karla Hofbauera
Zdeňka Sajfertová Mgr. Pásková 55 2 2017 Zaměstnankyně ze Sociální péče pro děti a mládež
Daniela Zálešáková Nových 68-81 2-3 2018 Pacientka, přišla o dítě
Richard Fiala Hynek Knotek 68-72 2 2018 Přítel paní Nových, vyhrožoval doktorce Krutinové, pokusil se o sebevraždu
Josef Wiesner pan Adam 71-75 2 2018 Manžel, který chce s manželkou dítě od Petry Horváthové
Markéta Coufalová Lída Adamová 71-89 2-3 2018 Manželka, která chce s manželem dítě od Petry Horváthové
Václav Knop Jindřich Rokos 83-110 3 2018 Přírodní psychiatr ze společenství na statku
Viktorie Březinová Denisa Rubášková 96 3 2018 Kamarádka Růženky Slavíčkové, je z dětského domova, Vali si ji chce osvojit
Jan Plouhar Štěpán Slavík 109 3 2018 Pacient, přítel Petra Horvátová, podvádí s ní manželku
Martin Sobotka Novotný 116-119 4 2018 Filmový producent
Radek Valenta Martinec 120-121 4 2018 Strýc Denisky Rubáškové
Mahulena Bočanová Matulová 124 4 2018 Dominantní bohatá dáma, Prokopova milenka
Markéta Hrubešová Monika Brázdová 128 4 2018 Manželka Štěpána Slavíka

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Námět seriálu vymyslela scénáristka Lucie Paulová a Lenka Hornová.
 • Hlavní autorkou seriálu je Lucie Paulová, od 71 dílu převzal Roman Kopřivík.
 • Natáčí se hlavně v ateliéru, ale i v exteliéru.
 • Frekvence natáčecího dne je 12 hodin.
 • Jeden scénář se skládal cca z 49 obrazů (cca 130 stránek textu = cca 11.900 slov).
 • Složité na dialogu jsou lékařské termíny.
 • Při natáčení operací se používá vepřové maso, vepřový bůček, klobása a kulatý meloun pro maskování vnitřností.[1][2]
 • V rámci jednoho natáčecího cyklu se natočily 4 díly.
 • V dekoracích se nachází 30 funkčních přístrojů.
 • Na seriálu pracují hodně maskéři.
 • Všechny případy sestavovali scénáristé s pomocí odborných poradců.
 • Hlavní inspirací seriálu je Urgentní oddělení Nemocnice Motol.
 • Další inspirace je seriál Dr. House, Pohotovost a Nemocnice Chicago Hope.
 • U všech obrazů podle informací se nachází odborní poradci.
 • Na seriálu spolupracují, jako poradci, skuteční doktoři, záchranáři, sestry i policisté.
 • Nejdražší seriál TV Prima.
 • Od 4. řady (od 112 dílu) je nová znělka, ve které se nově objeví doktor Hlinka, Bojan ml. a sestřička Horvátová (Ondřej Rychlý, David Gránský a Eva Burešová) - nahradili doktora Hofbauera a doktorku Krutinovou (Marek Němec a Eva Josefíková).

Produkce[editovat | editovat zdroj]

 • Natáčení začalo koncem srpna 2016.
 • 80. dílu se natáčelo do 16. listopadu 2017
 • Od listopadu 2017 se natáčí pokračování seriálu
 • Hlavní postava seriálu MUDr. David Hofbauer (Marek Němec) se rozhodl v seriálu skončit[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. zej. Tajemství operací Modrého kódu: Mozek nakupují v zelenině!. Aha! [online]. CZECH NEWS CENTER, 2018-03-29 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. 
 2. mob. Hvězda seriálu Modrý kód Roman Zach (44): O zákulisí natáčení i zkušenostech s léčiteli. Aha! [online]. CZECH NEWS CENTER, 2018-05-27 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. 
 3. POKORNÁ, Hana. Marek Němec končí v seriálu Modrý kód. Blesk.cz. 2018-06-07. Dostupné online [cit. 2018-08-04]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]