Modrásek tmavohnědý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek tmavohnědý
alternativní popis obrázku chybí
Samice modráska tmavohnědého
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodAricia
Binomické jméno
Aricia agestis
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek tmavohnědý (Aricia agestis) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 24 až 28 mm. Samičky i samci mají křídla tmavohnědá s oranžově červenými skvrnami při okraji křídel, které jsou u samic více výrazné. Na předních křídlech u obou pohlaví je dobře patrná tmavá středová skvrna.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Video

Motýl je rozšířený od severní Afriky přes jižní až střední Evropu až na Dálný východ. V České republice se vyskytuje roztroušeně v nížinách a pahorkatinách, převážně v teplých oblastech. Zahlédnout ho lze na slunných svazích, lesních světlinách, v suchých úvozech, na okraji polních cest, na opuštěných polích i na železničních náspech a ruderálech.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska tmavohnědého jsou devaterník velkokvětý (Helianthemum grandiflorum), devaterník penízkovitý (Helianthemum nummularium), kakost krvavý (Geranium sanguineum), kakost maličký (Geranium pusillum), pumpava obecná (Erodium cicutarium) a další. Samice klade vajíčka jednotlivě převážně na listy. Zelené housenky, které mají karmínově červený hřbetní a spirakulární pruh,[pozn 1] se živí celými listy, na kterých zpočátku vytvářejí okénkovité požerky. Motýl je dvougenerační (bivoltinní). Dospělce lze pozorovat od května do června a od července do září. Na Moravě byla pozorována i třetí generace motýla (září až začátek listopadu). Přezimuje housenka druhé generace v opadance. Kuklu motýla často zavlékají mravenci do mravenišť.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice není tento druh ohrožen. Motýla by mohlo ohrozit zarůstání vhodných lokalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Spirakuly jsou dýchací průduchy, které mají housenky na bocích tělních článků.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]