Modrásek lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek lesní
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska lesního
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodCyaniris
Binomické jméno
Cyaniris semiargus
(Rottemburg, 1775)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek lesní (Cyaniris semiargus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 28 až 34 mm. Samci mají modrofialově zbarvená křídla s úzkým tmavým lemem. Samice jsou černohnědé.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kopulující pár

Motýl je rozšířený od Maroka a Španělska přes celou Evropu (kromě Anglie, kde vymřel) a mírnou Asii až po Koreu a Sachalin. V České republice, kde je dosud poměrně hojný v pohraničí, se vyskytuje v pahorkatinách a hornatých oblastech. Zahlédnout ho lze na lesních pasekách, při okraji lesa, na podmáčených loukách, ale i na sušších náspech a v příkopech podél cest.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska lesního jsou jetel luční (Trifolium pratense), jetel prostřední (Trifolium medium), jetel bledožlutý (Trifolium ochroleucon) a řada dalších druhů jetelů. Samice klade vajíčka do květních hlávek. Zelené housenky, které jsou příležitostně myrmekofilní, se živí nejprve květy, později přijímají mladé listy. Motýl je jednogenerační (monovoltinní). V jižních oblastech areálu výskytu může být i částečně dvougenerační (bivoltinní). Dospělce lze zahlédnout od konce května do začátku srpna. Přezimuje housenka ve 3. instaru.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je tento druh ohrožen. Mizí především v nižších polohách a ve vnitrozemí (Polabí, střední a východní Čechy). Ubývá i na severu Vysočiny a na jižní a střední Moravě. Motýla, kterého dříve ohrožovaly především meliorace, ohrožuje v současné době především zarůstání vhodných lokalit.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Jan; LAŠTŮVKA, Zdeněk; BENEŠ, Jiří; TRAXLER, Ladislav. Motýli a housenky střední Evropy. Díl IV. Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. ISBN 978-80-200-2429-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]